Peapiiskop külas Konstantinoopoli patriarhil
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Uudised / Number: 20. juuni 2018 Nr 28/29 /
Peapiiskop Urmas Viilma külastas Luterliku Maailmaliidu (LML) delegatsiooni koosseisus 8.–12. juunini õigeusu kiriku Konstantinoopoli oikumeenilist patriarhaati.
Maailma enam kui 200 miljonit õigeusklikku jagunevad rohkem kui tosina kohaliku kiriku ja patriarhaadi vahel. Ehkki ülemaailmset kirikupead õigeusklikel ei ole, peetakse Konstantinoopoli oikumeenilist patriarhi ajaloolistel põhjustel teiste maade juhtivvaimulike seas auväärseimaks. Ta resideerib praegu Türgile kuuluvas Istanbuli linnas, mille ajalooline nimi on Konstantinoopol. Alates 1991. aastast on patriarhiks Bartolomeos I. Meie jaoks on oluline seegi, et paljude peamiselt kreekakeelsete piiskopkondade kõrval kuulub Konstantinoopoli patriarhaati ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik.
LMLi kodulehe järgi on õigeusu kiriku ja luteri kiriku dialoog kestnud katkematult alates 1981. aastast ning keskendub praegu Püha Vaimu tööle kirikus. Seekordset delegatsiooni juhtinud LMLi president Panti Filibus Musa kinnitas, et Konstantinoopoli patriarhaat on olnud luterlastele suurepärane partner teel kristlaste suurema ühtsuse poole. Lisaks ühispalvustele ning kohtumistele õigeusu vaimulikega tutvusid külalised kohalike kristliku pärandiga seotud vaatamisväärsustega ning osalesid patriarhi nimepäeva pidulikul tähistamisel.
Urmas Viilma kuulus delegatsiooni seetõttu, et ta on üks LMLi seitsmest asepresidendist. Ent oma Facebooki lehel jagatud muljetes juhtis meie peapiiskop tähelepanu ka asjaolule, et Bartolomeos I on juba kahel korral Eestitki külastanud. Viilma kinnitusel tänas ta patriarhi toetuse eest luteri ja õigeusu vaimulike ühisele teoloogilisele ettevalmistusele EELK Usuteaduse Instituudis. Vähe on tema sõnul riike, kus luterlaste ja õigeusklike koostöö sama hästi toimib kui Eestis.
„Külalislahkus ja vennalikkus ning isiklik tähelepanu patriarhilt kolme päeva kestel oma luterlastest usukaaslaste vastu on olnud imetlusväärne,“ märkis Viilma. „Loodetavasti aitab just selline vastastikune armastusväärne suhtumine eelseisval perioodil palju kaasa kirikutevahelise dialoogi edenemisele teoloogilises ühiskomisjonis,“ lisas ta.
Rain Soosaar