Peipsimaa orelid kutsuvad jaanikuul
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 1. juuni 2016 Nr 25 /
Juba kolmandat aastat on huvilised oodatud 12.–29. juunini Peipsi-äärsetesse pühakodadesse head orelimuusikat nautima.
«Peipsimaa orelifestivali näol on tegu klassikalise muusika kultuurisündmusega, mis toob esile paikkondliku pärandi, orelikultuuri,» selgitab festivali korraldaja Elke Unt (fotol) Eesti Kirikule. Peipsimaaks nimetatud piirkond, kus kokku saavad kaks rahvust ja kolm kultuuri – vanausuliste, eesti talupoja-, baltisakslaste mõisakultuur – on omanäoline oma pärandi poolest.
«Kindlasti on üheks kultuuri osaks ka sealsed kihelkonnakirikud koos oma suurepäraste orelitega, mis on viimase kümne aastaga korda tehtud,» räägib Elke Unt, lisades: «Mõisnike kultuurilembus oma aja saksa parimate orelimeistrite käest tellitud orelite näol on tänapäevalgi paikkonnale uhkuseks.» Nii võivad Torma ja Lohusuu uhkustada Walckeri orelite üle. Kodavere kirikusse on oma meistriteose jätnud orelimeister Sauer. Iisakusse on toodud orel aga suisa Pariisi 1900. aasta maailmanäituselt. Räpinas näeme Terkmanni kontsertorelit ja Mustvees Müllverstedti pilli.
Tänavusteks esinejateks on Võrust pärit nooruke Kaisa Kuslapuu ja tema õppejõud, Tartu organist Urmas Taniloo, kes annab Mustvees kontserdi koos abikaasa Pille Taniloo ja poeg Joonasega. Peale oreli kuuleb ka teisi pille: oboed, saksofoni, klarnetit ja viiulit. Koos Kaisa Kuslapuuga esinevad Tormas Kristin Kaha ja Erle Kont.
Ülelahe muusikalised tervitused toob Kodavere ja Iisaku kirikusse Soome organist Sirkka-Liisa Jussila-Gripentrog. Räpinas ja Lohusuus esinevad viiuldaja Nonna Knuuttila ja organist Marienne Gustafsson-Burgmann Soomest. Kontserdid on kuulajatele tasuta, oodatud on annetused kohaliku oreli heaks.
Liina Raudvassar