Pidulikus osaduses uues kirikusaalis lõunanaabritega
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 18. jaanuar 2012 Nr 3 /
Pidulikust sündmusest Lätis Ērģeme koguduses oli osa saamas ka sõpruskoguduse Helme esindus.
Kogudusemajas olid tehtud põhjalikud renoveerimis- ja ümberehitustööd. Oli valminud uus altar ja kantsel, mida 17. detsembril pühitseti.
Ērģeme kihelkond on Helme kihelkonna vahetu lõunanaaber. Kahe kihelkonna keskpunkti vahe on napilt 30 km. Meie kihelkondadel on ühine ajalugu, mille tõttu on mõlema kirikud varemetes ja mõlemal pool asuvad ka linnusevaremed.
Ajalooliselt ühte kubermangu kuulunud
Kaks kogudust on omavahel suhelnud viimase seitsme aasta jooksul, aeg-ajalt teineteist külastades ning tervitusi saates. Suhtlemist piirab paraku keeleprobleem. Kuigi tsaariajal oli tegemist ühise Liivimaa kubermanguga ning eestlasi ja lätlasi elas mõlemal pool praegust riigipiiri, on tänapäevaks vastastikune keeleoskus hääbunud. Ka rahvusvaheliste keelte tundmine on siinsetel äärealadel vähene. Sellest hoolimata meeldib meile aeg-ajalt tähele panna teineteise elu ja käekäiku ning jagada osadust mõnel kokkusaamisel.
Mõlemal kogudusel puudub regulaarseks jumalateenistuslikuks eluks torniga kirik. Ērģeme koguduse jumalateenistused toimuvad kogudusemajas, millel on lätikeelne nimi Dzirnupes. Maja on poole väiksem kui Helme koguduse vennastepalvemaja. Mõni aasta tagasi oli Ērģeme kogudusemajas väga lihtne jumalateenistuste ruum lihtsa altariga, mis lubas küll usklikel palveosadust pidada, aga selles puudus pidulikkus.
Ehitusmehest vaimulik
Ērģeme koguduses on lühikese aja jooksul vahetunud vaimulikke. Meie suhtluse alguses teenis siin Magnus Olsson, tema järel hooldas kogudust Guntis Kalme. Samal ajal õppis usuteadust kohalik mees, täpsemini Karkis elav Girts Kalninš. Ērģeme ja Karki kogudust teenib sama vaimulik nagu ka Helme ja Taagepera kogudust.
Girts Kalninš oli kunagise kiriku asukohale päris värskelt valmis ehitanud Karki uue kiriku. Praegu teenib ta ka kolmandat, Valka kogudust. Kogudused asuvad 15kilomeetriste vahedega Valka-Ruhja maanteel.
Ehitusmehena võttis Girts Kalninš käsile ka Ērģeme kogudusemaja. Majal vahetati katus ning tehti sees põhjalikud ümberehitustööd. Selle tulemusena on valminud pidulik valge jumalateenistuste ruum uue sisustusega, mis osaliselt on ostetud uuena ja osaliselt on kasutatud annetusena saadut, mida on renoveeritud. Tulemus on kaunis.
Sõnadeta mõistetav igas keeles
Uuenenud kogudusemaja kirikuruum oli rahvast tulvil, hinnanguliselt oli kohaletulnuid sadakond. Lätikeelsele jumalateenistusele püüdsime kaasa aidata laululehtede toel, kust kõik kirikulised aktiivselt kaasa laulsid ja lugesid. Teenisid hiljuti vaimulikuks pühitsetud Girts Kalninš, Valmiera praost Arnis Bušs ning altari ja kantsli pühitses peapiiskop Jānis Vanags.
Kahe tunni jooksul oli meeldiv jagada usu- ja armastuse osadust. Oma lühikese tervituse laususin vene keeles. Aga lahkes seltskonnas polnudki vaja pikki kõnesid seada. Sooje käepigistusi, kinnitavaid pilke saime üksteisega vahetada igati arusaadavalt. Kui mõni meie inimestest jäigi kirikukohvil tagasihoidlikuks, siis kohalikud perenaised astusid kringlitüki ja kohvitassiga meist igaühe ligi. Pärast suurema hulga rahva lahkumist kutsuti meid veel sööma aedoasuppi koos kohalike sõprade ning Läti kiriku kõrgete esindajatega.
Ērģeme kogudus, Valmiera praostkond ja Läti Evangeelne Luterlik Kirik saatsid tervitusi ja õnnistussoove Eestimaa kirikule, kogudustele, meie peapiiskopile ja piiskopile, kirikuvalitsusele, vaimulikele, töötegijatele ja kõikidele kristlastele. Siinkohal saan need tervitused teile kõigile edasi anda.
Arvo Lasting,
Helme koguduse õpetaja