Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piiskopi aeda istutati reformat­si­ooni juubeli 500. õunapuu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Peapiiskop Urmas Viilma ja tegevlinnapea Taavi Aas juubeliõunapuud istutamas.
Tiiu Pikkur

Peapiiskop Urmas Viilma ja Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas istutasid 13. oktoobril Tallinna toomkiriku kõrvale Piiskopi aeda reformatsiooni juubelit tähistava 500. õunapuu.

„Igaüks nüüd, kes neid mu sõnu kuuleb ja nende järgi teeb, sarnaneb aruka mehega, kes ehitas oma maja kaljule. Ja sadas paduvihma ja tulid veevood ja puhusid tuuled ning sööstsid vastu seda maja, aga see ei varisenud, sest see oli rajatud kaljule“, ütleb Jeesus (Mt 7:24–25). See kirjakoht peapiiskop Viilma sõnavõtust sobis hästi ilmaga, mida trotsisid nii õunapuu istutajad kui ka toimingut tunnistama tulnud rahvas.
„Toompea asub ju samamoodi paekaljul. Toomkirik ja Toompea ehk muistne linnus rajati kaljule ja sellest on saanud sümboolselt Tallinna nurgakivi,“ lausus peapiiskop. „Siin on juba üle 800 aasta Jumala sõna kuulutatud. Mul on hea meel, et Piiskopi aed on saanud oma nimele vastava väljanägemise.“
Peapiiskop sõnas, et õunapuude istutamise mõte tekkis seoses reformatsiooni juubeli ettevalmistamisega. Wittenbergi, kus 1517. aastal reformatsioon alguse sai, on rajatud Martin Lutheri aed, kuhu viimase pea kümne aasta jooksul on istutatud 500 õunapuud. Aia loomise põhimõte on olnud, et nii kirikute esindajad kui ka poliitilised liidrid eri riikidest on istutanud sinna ühe puu. Eesti poolt tegi seda tollane peapiiskop Andres Põder. Samuti istutatakse üks puu ka sellesse riiki, mille esindaja istutas puu Wittenbergi.
„Täna toimub siin Piiskopi aias selle partnerõunapuu istutamine. Kui Wittenbergi aias on 500 puud, siis olen ka mina kutsunud üles Eestis 500 puud istutama ja mul on hea meel teatada, et see arv on nüüd täis,“ teatas peapiiskop ja tänas koostöö eest Tallinna linna. Esimesed kaks reformatsiooni õunapuud istutasid möödunud aasta lõikustänupühal Tallinna Jaani kiriku ette samuti Urmas Viilma ja Taavi Aas ning Jaani koguduse õpetaja, Tallinna praost Jaan Tammsalu.
Tegevlinnapea Taavi Aas ütles, et õunapuu istutamise mõttest kasvas aja jooksul välja suurem plaan, mille tulemusena on Piiskopi aed saanud hoopis uue ilme. Aas lubas, et lähemas tulevikus pannakse üles ka infotahvlid aia ajaloo ja tähenduse kohta.
Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru ütles, et kui katedraal e toomkirik on nagu peegeldus taevasest Jumala templist, siis peegeldus taevasest aiast on Piiskopi aed, mis siin olnud juba sajandeid. Tuhkru rõhutas, et aeda astuja saab teha väikese rännaku läbi Kristuse kannatusteekonna 14 peatuspunkti. Siin on hea võimalus elu üle järele mõelda kas toomkirikusse tulles või toomkirikust minnes.
Piiskopi aeda istutati kolm iluõunapuud „Profusion“, mis kevaditi mattuvad roosadesse õitesse ja sügisel on täis tumepunaseid kirsisarnaseid vilju.
Tiiu Pikkur