Piiskopi pidu
/ Autor: Jaan Tammsalu / Rubriik: Uudised / Number: 10. august 2016 Nr 31 /
Kui saime aasta tagasi Torontost lahkudes mitmelt inimeselt selge kutse järgmisel suvel uuesti tulla, ei teadnud, et meie tagasitulek langeb põnevale ajale. Istusime lennukisse, käsipagasis kolme piiskopi pidulikud tervitused peagi 80aastaseks saavale piiskopile. Teadsime, et puhkus saab olema töö- ja kohtumisterohke, aga lisaks kõigele sain Eesti Kiriku peatoimetajalt eriülesande kolme esimese päevaga välja uurida, kuidas piiskopile pidu korraldati ja milline see pidu oli.
Neljapäeva õhtul kohale jõudes oli selgemast selgem, et pidu toimub. Ka kohas ei olnud mingit kahtlust. Ikka selles kirikus, kus piiskop Andres Taul on 32 aastat vaimulikuna teeninud. Toronto Peetri kiriku all keldrisaalis olid lauad paika tõstetud ja 90 tooli laudade ümber andsid aimu oodatavate külaliste hulgast.
Suutsin järele uurida ka selle, kellelt peo idee tuli. Jäljed viisid Peetri kiriku juhatuse esimehe Naani Holsmerini. Ta ei hakanud seda ka salgama. Pidas loomulikuks, et kui piiskop Taul nii kaua on seda kogudust teeninud, siis tuleb just siin talle sünnipäevaks pidulauad katta. Rääkis sellestki, et õnneks polnud piiskop tema mõtet maha laitnud. Andis palumise peale poolesaja inimese nimed, kellele läksid teele kenad kutsed, ja neist suurem osa teatas, et tuleb kindlasti pidulauda. Tulidki.
Loomulikult telliti suurem osa söökidest, number 80 kujuline kringel ja vägev tort Ülle Veltmanilt – siinsete eestlaste pidulaudade professionaalselt tegijalt. Koguduse juhatuse esimees koos koguduse naisringi mitme abilisega muutis pidusaali pidulikuks. Koguduse kauni tänukaardi valmistas vaid tänamise eest Andres Tauli kunagine leerilaps graafik Ashley Lenox.
Jumalateenistuse kauni kavalehe valmimise eest kandis hoolt praost Mart Salumäe koos juhatuse liikme Leena Liivetiga. Olen kindel, et selle lühikese aja jooksul, mis mul ajavahest põhjustatud und trotsides asjade väljauurimiseks oli, jäi nii mõnegi tubli abilise nimi välja selgitamata ning mõni oluline tegevus nimetamata.
Laupäeval piiskop Andres Tauliga kohtudes esitasin küsimuse, mis oleks sobinud vist hästi kahe naise vestlusesse: «Mida piiskop homme selga paneb?» Sain lihtsa vastuse: «Ainult alba ja stoola.» See sobis hästi selle pühapäeva mõtetega. Piiskop soovis sõnajumalateenistusel lugeda evangeeliumi teksti, ütelda teadetes mõne tänusõna ja lõpus õnnistussõnad. Kõik muu palus teha minul.
Pühapäeva hommikul, kui Toronto Peetri kirikus päästearmeelased oma teenistust pidasid, käis keldrikorrusel aktiivne pidusöökide õigetesse paikadesse panemine. Usun, et mõni tegeles sellega veel ka siis, kui koos piiskop Andres Tauliga eestikeelset teenistust alustasime. Kui suve tavalistel pühapäevadel jõuab Peetri kirikusse umbes 20 inimest, siis seekord oli pühakoda rõõmustavalt rahvarohke.
Organist Marta Kivik alustas koos bariton Avo Kittaskiga Ludwig van Beethoveni piduliku muusikaga «Kõik taevad laulvad». Astusime koos piiskop Andres Tauliga altari juurde, et kummardada tänulikuna Taevaisa ette. Kuid teenistus ei alanudki kohe. Enne laulis kogudus Andres Taulile sünnipäevalaulu (KLPR 418). Seejärel lugesin ette peapiiskop Urmas Viilma tervituse piiskop Andresele. Ja siis algas sõnajumalateenistus.
Lõpulauluks oli piiskop Andres palunud panna ühe oma lemmiklaulu, mida veel meie lauluraamatus ei ole, kuid selle Walesi rahvaviisi eestikeelsed sõnad on teinud tema koos Ene Salumäega. Võimas tänulaul Issandale, kes kannab teda usaldavaid kõigest läbi. Mõtlesin seda laulu laululehel nähes, et Andres Taul on töötanud vaimulikuna pea sama kaua, kui mina olen siin ilmas elanud.
Edasi läksime pidulauda. Seal kehtis range kord. Kui aeg-ajalt sellistel pidudel antakse kõigepealt võimalus kõigile soovijatele kõnesid pidada, siis selles pidulauas lasti esmalt keha kinnitada. Ja alles siis, kui soolane söödud, said soovijad võimaluse kõnelda. Siingi kehtisid ranged reeglid. Igal kõnelejal oli olulise väljaütlemiseks kuni viis minutit ja endast ei tohtinud rääkida rohkem kui sünnipäevalapsest.
Kõik 12 kõnelejat said sellega suurepäraselt hakkama. Oli tänulikkust, rõõmu, oikumeeniat ja naljagi. Lõpuks lugesin ette veel mõned tervitused. Esmalt emeriitpeapiiskop Andres Põderi tervituse, sest just tema pühitses 2007. a Andres Tauli E.E.L.K. peapiiskopiks. Seejärel Lääne piirkonna ja diasporaa piiskopi Tiit Salumäe tervituse. Lõpuks ka Vancouveri Peetri koguduse nõukogu ja õpetaja tervituse.
Piiskop Andres ja tema abikaasa Eneri tänasid kõiki korraldajaid ja kohaletulnuid ning mainisid, et tähistavad sel aastal oma 45. abieluaastat. Seejärel said kõik soovijad kringlit ja torti ning hoogne sünnipäevapidu sai kahe tunniga peetud.
Jaan Tammsalu
Andres Taul
Sündinud 11. augustil 1936. aastal Tartus.
Pere emigreerus Saksamaale 1944.
Omandanud teoloogilise hariduse Oxfordi ülikoolis.
Ordineeritud 1961. aastal Inglismaal. Piiskopiordinatsioon 2007.
Teeninud kogudusi Inglismaal, USAs, Kanadas.
Tartu ülikooli koguduse taastamise mõtte algataja, külalisõppejõud ülikoolis ja ülikooli audoktor.