Piiskopid kohtusid Haapsalus
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Uudised / Number: 26. august 2020 Nr 31 /
Haapsalus said 23.–26. augustini kokku Baltimaade luterlikud piiskopid.
EELK poolt võtsid kohtumisest osa peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, piiskop Joel Luhamets, kantsler õp Andrus Mõttus, assessor Kadri Eliisabet Põder ja õp Anne Burghardt. Läti Evangeelset Luterlikku Kirikut esindasid peapiiskop Jānis Vanags, piiskopid Hans Jönsson ja Einārs Alpe ning praost Andris Krauliņš. Koroonapiirangute tõttu jäi viimasel hetkel tulemata Leedu Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Mindaugas Sabutis, kes osales kohtumisel interneti vahendusel.
Tihenevad sidemed
Selliseid Balti kirikujuhtide kohtumisi on toimunud varemgi, ent 2018. aastast korraldatakse neid igal aastal. Tunamullu koguneti Riias, mullu Vilniuses ning tänavu olid võõrustajateks eestlased.
EELK välissuhete assessor Kadri Eliisabet Põder selgitas Eesti Kirikule, et Läti ja Leedu on meie naabrid ning ka meie ühiskonnad on üsna sarnased. Seetõttu on kohtumiste peamine eesmärk vahetada infot selle kohta, kuidas Balti kirikud oma tööd ja suhteid riigiga korraldavad.
Seni on Põdra kinnitusel EELK koostöö teiste Balti luterlike kirikutega toimunudki ainult kirikujuhtide tasemel. Kirikuelu kui terviku seisukohast aga on meie sidemed lõunanaabritega siiski märksa tagasihoidlikumad kui Soome ja Saksamaa partnerkirikutega.
Infovahetust on Põdra hinnangul siiski tihendanud peapiiskop Urmas Viilma valimine Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopat esindavaks asepresidendiks. „Asepresidendi üheks ülesandeks on tunda hästi oma piirkonna kirikute olukorda, nende muresid ja rõõme, väljakutseid ja arenguid ning olla nende tasakaalukaks selgitajaks ja vahendajaks globaalsel tasandil,“ selgitab Põder. Seetõttu on ühtlasi tihenenud EELK sidemed nii Läti ja Leedu kui mitme teisegi meie regioonis asuva kirikuga.
Aktuaalsed küsimused
Tänavu oli arutelude üks põhiteema mõistagi COVID-19 epideemiast tingitud eriolukord, mis tõstatas Põdra sõnul kirikute jaoks hulgaliselt mitmesuguseid teoloogilisi, hingehoidlikke ja praktilisi küsimusi.
Selgus, et Eesti riik on olnud palju heldem kirikutele koroonakriisi tõttu materiaalset tuge andma kui Läti ja Leedu. Muidu on probleemid olnud sarnased. Näiteks Leedu piiskop nentis, et ka pärast piirangute lõppu on kirikulisi varasemast vähem, kuid see-eest on süvenenud inimeste isiklik palveelu. Lätis aga lükkus epideemia tõttu järgmisesse aastasse kiriku üldsinod, mida seal peetakse kord iga nelja aasta järel.
Olulise osa nõupidamisest hõlmas Põdra sõnul infovahetus kirikute elus toimuva kohta. Näiteks peapiiskop Vanags rääkis lätlaste kavast viia sealses kirikus sisse diakoniamet. Sellesse ordineeritaks ainult mehi, naistel oleks võimalik aga saada peamiselt hoolekandetöö ja haridusega tegelevateks diakonissideks. Peapiiskop Urmas Viilma tutvustas lätlastele ja leedulastele omakorda meie tööd uue lauluraamatu ja piiblitõlke ning kiriku õigusreformi alal.
Pikemalt arutati lätlaste initsiatiivil veel oikumeenilise koostöö küsimusi. Nad olid nimelt väga huvitatud Eesti Kirikute Nõukogu tegevusest ning selle kogemuste rakendamise võimalusest Läti oludes.
Lisaks koosolekutele ja osadushetkedele tutvusid kohtumisest osavõtnud Haapsalu piiskopilinnusega ja teiste kohalike vaatamisväärsustega, ent ka Läänemaa kirikueluga. Eile oli kavas väljasõit Vormsi saarele ja Ridalasse, täna aga rannarootsi muuseumi külastus.
Avalikkuse tähelepanu
Ka linnarahvas sai mitmel moel kirikujuhtide kokkusaamisest osa. Näiteks võis pühapäeval Haapsalu toomkirikus kuulda peapiiskop Vanagsi lätikeelset jutlust kaotatud drahmiraha tähendamissõna alusel. Tõlkis emeriitõpetaja Valdek Johanson.
See kirjakoht näitab Läti kirikupea sõnul, et Jumal otsib ja päästab kõiki kadunuid, ka neid, keda inimesed väärtusetuiks peavad. Ent jutlustaja juhtis kirikuliste tähelepanu sellelegi, et mõistuloos leidis lesknaine kadunud raha tänu koristamisele. Ka meie ei peaks Vanagsi sõnul püüdma mitte parandada ühiskonda, vaid ennekõike iseennast. Alustada võiks justnimelt omaenda toa kordategemisest ja kaunistamisest ning sinna palvekoha sisustamisest.
Ent piiskoppide kohtumine ei puudutanud ainult kirikurahvast, vaid pälvis kohapeal laiematki tähelepanu. Nii avaldas ajaleht Lääne Elu Vanagsi jutluse täismahus ning tegi temaga ka intervjuu. Haapsalu linnapea Urmas Sukles korraldas aga esmaspäeva õhtul piiskopilinnuses kirikujuhtidele vastuvõtu.
Rain Soosaar