Piiskoplik toomkirik täitus Jumala imede heade kaasautoritega
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 18. oktoober 2023 Nr 39 /
Pühapäeval, 15. oktoobril toimus Tallinna piiskoplikus toomkirikus algusega kell 17 tänujumalateenistus, mille käigus andis peapiiskop Urmas Viilma üle kiriku tänu ja tunnustuse kiriku teenekatele töötegijatele ja toetajatele.
Vaid fotograafi hea kutsemeisterlikkus tagas selle, et kõik need paljud inimesed, keda toomkiriku tänuteenistusel autasustati, mahtusid kooriruumi ühispildile. Erik Peinar
Teenisid peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, kantsler Andrus Mõttus ja toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru. Muusikaga teenisid kaasa Kaarli koguduse kontsertkoor ja kammerkoor Canorus Piret Aidulo dirigeerimisel. Orelil soleerisid Olga Opryshko ja Kadri Ploompuu.
Peapiiskop lähtus oma kõnes kirjakohast Johannese evangeeliumis, kus Jeesus teeb nägijaks pimedana sündinu, kes ei tundnud Jeesust Issandana. Nägijaks saaja teab, mida Jeesus temale tegi. Ta hindab Jeesust teo järgi. „Kui me kuulutame üht, kuid teeme teist, jäävad peale ikkagi teod,“ kinnitas peapiiskop ja lisas: „Kui meie sõnum kõige südamlikumatest ja armastusväärsematest asjadest ei saa teoks meie enda elus ja tegudes, muutub meie kuulutus tühjaks.“ Kõneleja rõhutas mõtet, et teod räägivad enam kui sõnad või isegi sõnade puudumine.
Urmas Viilma nentis, et elame rahutul ajal ning meieni jõuavad ärevad teated maailma paljudest paikadest. „Näeme, kuidas meie oma ühiskondki on lõhestunud ja inimesed valivad mustvalgelt pooli,“ märkis ta ja lisas: „Tõde on aga see, et Kristust vajavad kõik, ükskõik millisele poolele ennast positsioneeritakse.“ Armastust vajavad tema sõnul siiski kõik ning eriti joonistub see esile sellistel hetkedel, „mil kogu ümbritseva atmosfääri on mürgitanud kaos või müra“. Armastuse sõnumi võimuses on luua aga kaosesse kord, tuua pimedusse valgus, sõlmida kokku purunenud maailm.
„Nõnda sünnibki ime. Jumala ime, mille kaasautorid võime olla meie kõik. Igaüks meist võib korda saata imesid, kui hoiame ühte, kui lepime ära, kui sõlmime ja hoiame rahu. Kui meie teod kõnelevad armastusest, isegi olukorras, kus suu vaikib,“ rääkis kirikupea ja nimetas kõiki tänuteenistusele kogunenuid Jumala imede kaasautoriteks. Kõne lõpus tänas ta kõiki maailma helgemaks muutmise eest.
Aastatega oodatud sündmuseks kujunenud tänuteenistus, mis aastate lõikes on toimunud kirikuaasta erinevatel pühapäevadel, tõi piiskopikatedraali kokku läbilõike meie kirikust. Polnud praostkonda, kust esindaja poleks pealinna jõudnud. Aga oli ka märkimisväärselt neid tunnustatavaid, kes erinevatel põhjustel kohale ei saanud tulla. Nii jäi tulemata titulaarpraost Eenok Haamer, keda tunnustatakse elutööpreemiaga.
Samas oli peapiiskopilt II järgu teeneteristi vastu võtmas ass dr Ove Sander, kellele see tunnustus omistati tegelikult juba 2000. aastal. II järgu teeneteristi sai ka kirikumuusik Piret Aidulo, kelle teekonda koorirõdult altariruumi saatsid Kaarli koori vaimustushüüded. Jumalateenistusel laulnud kooride häälekat tunnustust oli kuulda ka siis, kui aukirja sai helilooja Pärt Uusberg.
Kõikide autasustatavate nimel sai tänukõneks sõna nelipühi piiskop, kaitseväe peakaplan major Ago Lilleorg, keda tunnustati III järgu teeneteristiga: „Me tunneme tänu selle eest, et oleme võinud teha seda, mis on meie kohus.“ Viidates praegusele keerulisele ajale nimetas ta, et kiriku ja jõustruktuuride seos ei ole formaalne, vaid vägagi konkreetne: „See on sisuline, sest need mehed ja need naised, kes vajadusel meie vabadust ja riiki kaitsevad, vajavad meie tuge, meie palveid, meie toetust.“ Ta lõpetas viitega Jeesuse sõnadele, kus Õnnistegija kutsus üles kasutama tegudeks päeva: „Tehkem siis Issanda tegusid seal, kuhu tema meid on läkitanud, nendes ülesannetes, mida ta meile on usaldanud. Nii kaua kui on päev.“
EELK tunnustas:
Elutööpreemia sai titulaarpraost Eenok Haamer
II järgu teeneteristi said kirikumuusik Piret Aidulo ja ass dr Ove Sander (omistati 2000. a)
III järgu teeneteristi sai 15 inimest
Koostöömedali sai 10 inimest
Tunnustusmärgi sai 14 inimest
Aukirja sai 58 inimest, sh üks postuumselt
Aasta vaimulik on Vallo Ehasalu
Aasta 2021 juhatuseesimees Jaan Eensaar
Aasta kirikumuusik on Mart Jaanson
Meediapreemia anti Plussmeedia saate 5Pluss tiimile
Aasta lastetöötegija on Kai Kerk
LNÜ aasta tegu on noortepäev „Õhus on armu“
Viljandi praostkonna kirikusõber on dr Hilkka Hiiop
Liina Raudvassar