Pilistveres leiti vanad armulauariistad
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 7. detsember 2011 Nr 49 /
Pilistvere koguduse vana pastoraadi remonditööde käigus tulid hoone lae seest päevavalgele keerulistel aegadel sinna peidetud Risti abikiriku armulauariistad.
Samal ajal kui diakon Hermann Kalmus oli kaaslastega 25. novembril palverännakul Arussaare õigeusu kiriku juurest Pilistvere kirikukülla, leidis Pilistvere kiriku vastas asuva nn vana pastoraadi remonti juhtinud koguduse ehitusmeister Jüri Saaremäe kahe lae vahele varjule pandud hinnalised esemed. «Jumala kõnetus,» viitab Pilistvere vaimulik leiu müstilisele poolele.
Tegemist on oma ajale tüüpilise messingist veinikarika ja oblaatide taldrikuga, mõlemad seest kullatud ja pealt hõbetatud. Esemed on suhteliselt heas korras. Peale on graveeritud aastaarv 1883 ning omanikuna Risti kirik. Kogudus on informeerinud leiust muinsuskaitseametit.
Hermann Kalmus räägib, et kui Viljandi Jaani kogudus taastati, kinkis Pilistvere kogudus neile armulauaveini kannu, mis oli kuulunud Risti abikirikule. Nüüd saab oletada, et äsja leitud karikas ja taldrik kuuluvad samasse komplekti.
Kalmus ei tea, millal ja kes armulauariistad peidikusse on paigutanud. Seda ei oskavat öelda ka emeriitõpetaja Vello Salum. «Pole välistatud, et Risti abikiriku armulauariistad olid jumalateenistuste vahel Pilistvere kiriku juures hoiul, kuna kirikuõpetaja oli üks. Sel juhul ei pruugi peitmise aeg olla seotud Risti kiriku hävitamisega 1941. aastal,» arutleb Kalmus.
PRIA külameetmest saadud 60 000 euroga rahastatud remonditööd Pilistvere vana pastoraadi juures on esimeses etapis. Parimal juhul õnnestub nende ressurssidega viia hoone katuse alla ning sättida esimene korrus kasutuskõlblikuks.
Pilistvere koguduse Risti abikirik ehitati 1872–1874 Imavere piirkonna rahva teenimiseks. Pilistvere kirikumõisast 15 km kaugusel asuva abikiriku hävitasid 1941. aastal punased. Kogudus ei saanud luba alustada taastamistöid. Püsti jäänud müürid tõmmati maha 1960ndatel, praegu meenutab kirikut seal mälestuskivi.
Liina Raudvassar