PRAOSTKONDADE UUDISED
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 24. mai 2006 Nr 23 /
Saarte
Kuressaare südalinnas toimus 6. mail kontsert «Orel linna südames». Kontsert peeti Kuressaare linna 443. aastapäeva raames, mida tähistati 5. – 7. maini. Eesmärgiks oli juhtida tähelepanu Kuressaare Laurentiuse koguduse Sauer-oreli renoveerimisele. Toetuskontsert toimus koostöös Kuressaare linnavalitsusega ning kontserdilt saadud tulu läheb oreli remondi toetuseks.
21. mail toimub liikumisele «Usk ja valgus» pühendatud jumalateenistus Kuressaare kirikus. Tegemist on vaimse puudega lapsi ja nende vanemaid koondava liikumisega, mis tegutseb kiriku juures. Jutlustab praostkonna vikaardiakon Katrin Keso-Vares, kaasa teenib õpetaja Elve Bender ja Aslaug Espe, kes on liikumise «Usk ja valgus» tegevuse koordinaator Põhja-Euroopas. Teenistusel osalevad ka lapsed ja nende vanemad. 22. mail algab Kuressaares koolitustsükkel perevägivalda kogenud laste hingehoiu teemadel.
Valga
Laupäeval, 20. mail peetakse Laatre kirikus järjekordset praostkonna laulupäeva. Tsirguliina rahvamajja koguneb praostkonna 120 lauljat, lisaks Tartu Peetri ja võimalik, et ka Elva adventkoguduse lauljad. Hääled puhtaks lauldud ja kooslaul selgeks harjutatud, sõidetakse bussiga Laatre kirikusse, et rahva ette astuda.
Paar tundi kestev laulupidu algab kell 14 osalise jumalateenistusega, eeldatavasti jutlustab õpetaja Andres Aaste. Laulupeo korraldusliku poole eest on hoolt kandnud Laatre koguduse juhatuse esimees Olev Tammela, kogudust on aidanud kohalik vallavalitsus, kes muutis kogune valla päeva aja, et kaks sündmust ühele ajale ei langeks ega takistaks kohalikel elanikel osa saamast mõlemast peost.
Hargla kirikus peetakse samal kuupäeval murdekeelne jumalateenistus. Ettepanek praost Vallo Ehasalule tuli Hargla põhikoolist, kus peetakse murdekeele päeva. Kell 16 algavale jumalateenistusele tuleb koolist umbes 300 last.
Tartu murdealalt pärit Vallo Ehasalu kavatseb jutlustada Tartu murdes, mis on levinud lõuna poole ja mida räägitakse ka Harglas. Jumalateenistusel kasutatav laululeht on koostatud vanast lauluraamatust, laulud otsiti välja Punscheli abil.
Näitena toob kogudust hooldajaõpetajana teeniv Ehasalu laulu joodiku elust põrgus viisil «Nüüd hingvad inimesed». Nii saavad kooliõpilased ülevaate, kuidas enam kui sada aastat tagasi esivanemad omavahel suhtlesid. Lõuna-eesti kirjakeel oli 1880ndate aastateni ametlikuks kirikukeeleks.