Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Puunikerdajast, kes murdis välja tsunftisüsteemist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Arho Tuhkru näitab Peeter Lauritsa uudset „tootearendust“ – maksu- ja tolliameti tehnikaga tehtud Ackermanni kujude röntgenfotoga lampi.
Liina Raudvassar

Tallinna toomkiriku tornis on Peeter Lauritsa fotonäitus „Kum­mardus Christian Acker­mannile“, mis tutvustab barokiajastu skandaalsemat ja andekamat puunikerdajat.

Teekond mööda kitsast treppi Tallinna toomkiriku torni on küll paras füüsiline katsumus, ent saab kuhjaga korvatud igale sakraalkunsti huvilisele. Siin vaadata olev näitus tutvustab puunikerdaja Acker­manni vastuolulist isikut ja tema rikkalikku loomingut. Samuti annab mõjusa sissevaate Ackermanni pärandi uurimiseks loodud projektist.
Projekti koordinaatorid on Eesti kunstiakadeemia ja Eesti Kunstimuuseum, dr Hilkka Hiiob ja dr Tiina-Mall Kreem ning mitmete koostööpartnerite seas ka EELK. Näitusel on kasutatud tippfotograafide Peeter Lauritsa, Aarne Maasiku, Peeter Säre, Tõnu Tunneli ja Andres Uueni fotosid.
Näitusekülastajale meenutatakse, et Ackermann saabus 1670. aastate alguses Königs­bergist (Kaliningrad) Tallinna ja asus tööle tsunftimeister Elert Thiele sellina. Pärast meistri surma abiellus tema lesega. Oleviste kiriku sünnimeetrika andmeil sai noorpaar pärast laulatust liiga ruttu lapse, mis riivas kristliku ühiskonna moraalinorme.
Linlaste meeli morjendas seegi, et Ackermann end tsunftisüsteemist lahti murdis ja vaba loojana teostama asus. Tallinna Linnaarhiivis on tallel mahukas kirjavahetus Ackermanni, tsunftimeistrite ja linna rae vahel, mis näitab, kuidas omast ajast ees olev puunikerdaja stagneerunud süsteemi vastu võitles.
Näitus vastab küsimustele, mida annavad keemilised analüüsid kunstiteose uurimisel; milleks on kunstitöö uurimisel vaja teada puiduliiki; mida kujutab endast 3D-dokumenteerimine.
Liina Raudvassar