Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rännak Pühale Maale. Lisatud reisikava!

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Eesti Kiriku korraldatavale reisile Pühale Maale on veel vabu kohti. Reis toimub 11.–18. novembrini. Reisi sissemakse 1000 krooni tasuda hiljemalt 27. augustiks SA Eesti Kirik kontole 221024169298.
Huvilistel helistada Juune Holvandusele 5568 1181 või Arne Hiobile 5648 2700.

Iisraeli reisikava 4.-11. nov ja 11.-18. nov 2010

Reisi eesmärgiks on tutvuda igakülgselt maaga, mille teadaolev ajalugu jääb 10 000 aasta taha ja mida ka täna, a 2010 mainitakse uudistes igal nädalal.

Saame aimu isegi kaugemast minevikust, kui juudid oma ajalugu arvestavad, põhja­likumalt kristluse kujunemise ajastust, Jeesuse eluga seotud paikadest sünnist surmani ning muidugi ka tänapäevasest Iisraelist.

NB! Kõik kavas toodud kellaajad on ligikaudsed, va lennuki- ja Tel Avivi mineva bussi väljumisega seotud ajad. Samuti ei vastuta korraldav toimkond kavas oleva paiga ootamatu sulgemise vm takistuse puhul sinna pääseda. Võimalust mööda tehakse seda mõnel teisel päeval, kui allpool kavas kirjas. Et reise on kaks, siis on teise reisi kuupäevad sulgudes.

I päev. 4. (11) november, neljapäev. Sõidupäev u 14 tundi.

Lend Riia – Tel Aviv – Riia. Edasi hotelli Jeruusalemmas (või Petlemmas).

Riiga jõudmiseks on tellitud buss, samuti tagasilennule vastu.  Bussisõit hinnas.

Grupi kohtumine  toimub Riia lennujaamas k 17.30. Registreerume lennukile ja anname ära pagasi. Tasuta koos käsipagasiga lubatud kaal on 20 kg meie grupile.

Lendu oodates soovitame süüa, sest lennu ajal ei pakuta sööki ja saabume liiga hilja. Soovitav lisaks oma veepudel, sest sõidu ajal võib tekkida janu.

Saabume Tel Avivi u k 24.00, läbime passikontrolli, ootame pagasit. Meid ootab buss ja sõit ööbimiskohta Jeruusalemmas (või Petlemmas). Pea 60 km on sõitu, kohale jõuame hiljemalt pooleteise tunniga, registreerume hotelli ja loodame magama heita hiljemalt kell 2 öösel.

NB! Iisraeli kraanivesi kõlbab juua, ei tekita seedehäireid, kuigi pudelivee maitse võib olla meeldivam. Pudel vett maksab poes 8-10 seeklit, so u 24-30 EEKi.

II päev. 5. (12) november, reede

Et lennureisist puhata, on hommikusöök k 8.30-9.00. Väljasõit k 9.00

Kavas on Jeesuse Sünnikirik, karjaste väli Petlemmas. Võimalik, et sõidul põhja suunas kaev, kus Jeesus Samaaria naist kohtas (Jh 4). Tabori mägi, kus Jeesus muudeti (Mk 9 Mt 17). Naatsaretis Maarja kuulutuskirik, teeme juttu Kaana pulmast, kus Jeesus sooritas esimese imeteo oma ema palvel (Jh 2) jne.

Lõpetame pimeduse saabudes. Kusagil peab nüüd õhtust sööma. Kas Akkos või teel sinna. On veel lahtine, kas ööbime Naatsaretis või Akkos või oma hotellis.

III päev.6. (13)  november, laupäev, sabat.

Hommikusöök 8.00- 8.30.Väljasõit k 8.30

Kuna juutidel on sabat, siis jätkame kristlike, Jeesusega seotud paikadega tutvumisega. Galilea järve ümbrus. Kapernauma külas peame pühapäevamissa armulauaga, näeme Peetruse maja, sünagoogi, kust Jeesus peletas rahavahe­tajad, külastame kirikut, mis püstitatud püha paiga mälestuseks, kus Jeesus tegi kala ja leivaga inimesi toites imeteo jne.

Järgneb sõit nn Peetruse paadiga Galilea järvel, meenutame Jeesuse mäejutlust,  tähendamissõnu, imetegusid ning siis sööme Peetruse kala. Söök on hinnas, joogid ei ole hinnas. Hämarikus sööme peale laevasõitu Tiberiase lähedal ja siis sõidame  tagasi öömajale, kus sööme õhtust.

Teeme lühikese peatuse Jordani ääres Jeesuse ristimise paigas.

IV päev. 7.(14) november, pühapäev.

Kristuse-eelse ajaloo päev. Arheoloogide leitud Jeeriko linn, Hebronis Makpelas patriarhide hauad, Mar Saba varakristliku ajalooga kreeka õigeusu klooster. Teele peaks jääma ka Raheli haud. Sissepääsutasud hinnas. Väljasõit kell 8.00 Jeerikos on tehtud väljakaevamisi, mis näitavad selle paiga ajalugu kuni 10 000 aastat tagasi. Juba siis oli ta inimasula, arvatavasti linn. Erakordsed on kaks fakti – asustus pole kunagi katkenud, kuigi Jeeriko tähtsus linnana on olnud erinev, samuti on see madalaim asulakoht allpool maailmamere pinda, sest asub Surnumerega samas nõos. Edasi külastame Hebronit, kus tänapäeval elab palju muslimeid. Makpela mošee, kus asuvad patriarhide Aabrahami ja ta naise Saara, Iisaku ja ta naise Rebekka jpt hauad, on ka muslimitest palveränduritele sihtkohaks. Peame käituma pieteeditundega ning riietuma sündsalt, võib ette tulla, et naistele ei ole võrdset pääsu meestega igasse palvenurgakesse. Teel külastame ka Mar Saba kloostrit, kuhu kirikusse on lubatud sisse minna ainult meestele, aga nemadki ei pääse lõpuni kloostri siseruumesse ega tohi igal pool pildistada-filmida. Naised ootavad kas vaatetornis või kloostri vastas nõlval, kust avaneb hea vaade ning teeme juttu naiste ja meeste erinevatest rollidest ajaloos ning usundites ja võrdleme tänapäevaga. Hiljem kuulame-vaatame meeste muljeid.

V reisipäev. 8.(15)  november, esmaspäev.

Jätkub Kristuse-eelne ajalugu ühes Surnumere külastusega. Masada kindlus, Surnumere suplus ja Qumrani kloostri varemed.

Hommikusöök 8.00- 8.30.

Väljasõit k 8.00

Masada loodusparki, mille sees on muuseum, jõuame u pooleteise tunni möödudes (u 100 km) . Sõidame õhuraudteega üles mägikindlusesse, kust saame häid vaateid ning üldteabe paiga ajaloost ja vaatamisväärsustest. Masadasse rajas kõiki kahtlustav kuningas Heroodes oma kindluslossi, muuseum aitab luua pilti Jeesuse sünni ajastust ja olustikust. Sissepääs ja õhuraudtee hinnas.

Keskpäeva paiku läheme Surnumere äärde soolasesse ja pisut õlisesse, ent väga tervislikku vette suplema. Saab osta Surnumere mineraalidega kosmeetikat, käia duši all ning einestada.

Püüame hiljemalt 13.45 edasi sõita, et külastada veel Qumrani kloostrit, seal peame olema hiljemalt 14.45 (vastasel korral peame piirduma väljast vaatamisega). Seal kõneleme esseenide liikumisest ja huvitavast kloostrikompleksist, mis nüüd, peale 1947 aastal imetabast käsikirjade leidmist on välja kaevatud. Kirjarullid ise asuvad Jeruusalemmas muuseumis.

VI ja VII reisipäev.9. ja 10  (või siis 16-17) november, teisipäev.

Jeruusalemm, sa püha taevalinn…

Väljume mõlemal päeval k 8.30. Selleks ajaks oleme hommikust söönud.

Paigad: Õlimägi, Ketsemani aed, Maarja hauakirik, Kidroni org, Templimägi, Siioni mägi, Õhtusöömaaja ruum, Maarja uinumise kirik, Nutumüür, Kolgata ehk Püha Haua kirik, Yad Vashem ehk holokausti muuseum jne. Võimaluse korral ka Laatsaruse haud Betaanias jt. Paikade hulka võib suurendada (Dominus Flevit kirik, Via Dolorosa, ortodoksi kirik Õlimäel, Taaveti linn jne).

Taaveti linna muuseumi piletit  ei ole reisi hinnas. Külastatavate paikade täpne järje­kord selgub taas kohapeal. Mõistagi ei ole kõik külastused kohustuslikud, mistõttu selgitamegi eelmisel õhtul, kes, kuidas ja kuhu. Jeruusalemma vanalinn on väike, kompaktne ja osadele meist juba tuttav. Nii saame sobitada soove ja käike.

VIII reisipäev.11. (18)  november.

Vaba hommik Jeruusalemmas. Hotellist lahkumine ja sõit Tel Avivi poole, külastame võimalusel ka Jaffat.

Asume teele  k.  12.00 või 12.30.

Lennujaamas peame olema hiljemalt k 22.00, siis algab Iisraeli riigikaitse seisukohalt ülimalt tähtis, korduvate küsimustega aeganõudev intervjuu, selleks soovime kõigile palju kannatust ja pikka meelt; ja pagasi puistamine, mille peame samuti vaikides välja kannatama, see kõik kuulub Iisraelis reisimise juurde. Lennuk väljub k. 00.01.

Riias ollakse 05.30.

Edasi juba kodulinna suunas.

Söömisest:

Hommikusöögid on alati hotellis. Päeval nosib igaüks natuke ise nälja peletamiseks, õhtusöögid praegu ei ole hinnas. Otsime ja avastame õhtusöögiks paiku ühiselt, ent kolmel viimasel päeval juba igaüks ise.

Rahast:

Praeguse seisuga näib, et hind jääb alla 15 000 piiri, kuid ei lange kindlasti alla 12500 piiri. Õhtusöögid praegu ei ole hinnas. Osa jootrahasid on sisse arvesta­tud. Täpsema teate hinnas ja mittehinnas olemise kohta saadan 1. septembriks.

Esimene sissemakse tuleb teha 27. augustiks summas 1000 krooni, saaja on SA Ajaleht Eesti Kirik a/a 221024169298.

Oma kulude katteks võib arvestada veel 2000 kuni 2500 krooni kaasa, sest Iisraeli poliitika on olla kallis maa. Oleneb, kui kalleid suveniire soovite osta. Odavam veini­pudel maksab 150 krooni, selline umbes on ka tagasihoidliku macburgeri  hind.

Vahetada soovitan enamuse seekliteks, kuid vahetada saab ka kohapeal, seal on dollar (ja euro) kohalikele meeldivam raha. Kaardiga saab ja ei saa alati maksta.

Raha võib jätta hotelli valvelaua seifi, passi aga mitte silmist lasta. Soovitav on teha varuks 3 passikoopiat. ID kaart ei kehti, sest see pole Euroliit, samuti ei loe meie haigekassakaart.

Soovitan vahetada jootraha ühedollarilistes nii 15 tükki. Jootraha on Lähis-Idas iidne tava, seda antakse kõigile, kes ükskõik millise pisiteene osutavad, kohvrit kannavad, tube koristavad, ust avavad jne jne. Neile ei loe, et oleme kõik tubli hinna juba ette maksnud. Selle saavad omanikud, lihttöötajad elavad suuresti jootrahast. Ka kirikuile annetamine on levinud. Samuti on kohustuslik teretamine, tänamine ja naeratamine. Naeratus loob päevale näo.

Riietus on soovituslik: mitte paljastada õlgu, keskkeha, ülakeha ja põlvesilmad võiks alati olla kaetud. Kirikutesse sisenemisel võidakse naistelt eeldada pearätti. Mar Saba kloostrisse ja Hebronisse põlvpükstes mehi ei lubata.

Helistamisel ja kõnede vastuvõtmisel ootab teid kodus tingimata arve vähemalt 2000 Eesti krooni. Kuidas see tekib, jäätegi uurima. Parem on saata koju tekstisõnumeid ja sedagi hädaolukorras, sest neidki multiplitseeritakse arusaamatul viisil. Internet ei vasta Eesti ettekujutusele, ka pole seal kombeks iga päev oma kirju vaadata. WiFi on siiski tuntud, leiab ka sellise teenusega kohvikuid.

Alkoholi juuakse Iisraeli baarides, kuid araablaste hulgas pole see kuigi levinud. Purjus olla on häbistav. Suitsetajaile on see maa paradiis.

Soovides kinkida lastele või uutele lemmikutele midagi, sobivad postkaardid, väike­sed šokolaadid ja pastapliiatsid väga. Isegi õhupallid – lõunamaalased armastavad kirjut "nänni".

Tualettpaber on üldiselt olemas. Tualetid enamasti korras ja kasutatavad, kuigi iga reis võib alati üllatada.

Keeltest sobivad inglise, vene ja saksa keel. Mõistagi ivriit ning palestiina araabia dialekt.

Kes tahab huumoriga valmistuda,  lugegu raamatut" Sellised nad on…iisraellased".

Arne Hiob

Juune Holvandus