Reedel meenutame küüditatuid
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Uudis / Number: 12. juuni 2019 Nr 26 /
1941. aasta juuniküüditamine puudutas alasid, mis olid eelmisel aastal Nõukogude Liiduga liidendatud: Eestit, Lätit, Leedut, Lääne-Ukrainat, Lääne-Valgevenet ning Moldovat. Kokku viidi oma kodudest sunniviisiliselt ära üle 80 000 inimese.
Eestis toimus juuniküüditamine ööl vastu 14. juunit ning puudutas rohkem kui 10 000 inimest. Represseeritute seas oli rohkesti eestiaegset eliiti: riigiametnikke, politseinikke, sõjaväelasi, ärimehi ja haritlasi, aga ka jõukamaid talunikke. Vahistatud mehed saadeti vangilaagritesse, kus suurem osa neist hukkus. Pereliikmetest naised, lapsed ja vanurid aga viidi asumisele Siberisse ja Nõukogude Liidu Euroopa-osa põhjapiirkondadesse. Nendestki surid väga paljud nälja, külma, haiguste ja üle jõu käiva töö tõttu. Eriti rasked olid küüditatutele sõja-aastad. Ellujäänutel lubati Eestisse naasta alles 1950. aastate teisel poolel.
Avalikult on Eestis juuniküüditamise mälestuspäeva tähistatud 1988. aastast. Lisaks ohvrite mälestamisele on seejuures oluliseks eesmärgiks olnud avalikkuse tähelepanu juhtimine toonastele inimsusevastastele kuritegudele, et ära hoida nende kordumine tulevikus. Tänavu korraldavad mälestusüritusi Eesti Inimõiguste Instituut ja Eesti Mälu Instituut koostöös justiitsministeeriumi ning paljude vabaühenduste ja vabatahtlikega.
Juuniküüditamise ohvreid mälestatakse üle Eesti, kuid kesksed üritused toimuvad Tallinnas. Vabaduse väljakul on kavas luua biolagunevatest õhupallidest tavakohane installatsioon „Pisarate meri“. Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaalis toimub aga kell 14 mälestustseremoonia, kus teiste seas võtab sõna Eesti Kirikute Nõukogu president ning EELK emeriitpeapiiskop Andres Põder. Kell 20 algab samas mälestuskontsert „Minevik. Olevik. Igavik“, kunstiline juht Endrik Üksvärav.
Kogudused osalevad aktiivselt ka juuniküüditamise meenutamisel mujal Eestis. Näiteks Tartus toimub reedel Murtud Rukkilille mälestusmärgi juures palvus, mis algab kell 12. Põhja-Sakala vald annab oma kodulehel teada juuniküüditamise mälestuspäevast Pilistvere kivikangru juures.
Rain Soosaar