Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rochesteri piiskopi visiit Eestisse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Piiskop James Langstaff ja peapiiskop Urmas Viilma Tallinna toomkirikus. Tiiu Pikkur

17.–20. jaanuarini oli Eestis külas Inglismaa kiriku Ro­chesteri piiskopkonna delegatsioon eesotsas piiskop James Langstaffiga.

Pühapäeval jutlustas piiskop Langstaff Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. Teenisid peapiiskop Urmas Viilma, arhidiakon Simon Burton-James ja koguduse õpetaja Arho Tuhkru, organist oli Kadri Ploompuu.

Ammused suhted
Piiskop Langstaff, kellele see on juba kolmas Eesti külastus, ütles, et tal on ääretult hea meel taas Eestis olla: «Mul on suur rõõm olla koos teiega, olla koos palves ja ülistuses ning kinnitada sõprust EELK ja Ro­chesteri piiskopkonna vahel. Algaval nädalal kirjutame teie kiriku vaimulikul konverentsil alla lepingule, et taas kinnitada seda sõprust.»
Piiskop rõõmustas kahe kiriku osaduse üle: «Me pärineme erinevatest, kuigi omavahel seotud kristliku traditsiooni harudest, meid kujundavad ning muudavad meie rahva ajaloo ja kultuuri erinevad mõjud. Ent me kõik oleme saanud armu Kristuses ja kui Kristuse vaim tegutseb meis, muudetakse meid Kristuse sarnaseks.»
Anglikaani kiriku ja EELK suhted ulatuvad kaugele. Konrad Veem kirjutab raamatus «Eesti vaba rahvakirik» piiskop Hugo Bernhard Rahamäest: «Tema võtab üles suhteid teiste kirikutega välismaal. Eriti viljakaks kujunevad kokkupuuted Anglikaani kirikuga. Juba aastal 1933 peetakse läbirääkimisi Londonis Anglikaani, Läti, Eesti ja varsti ka Soome kirikuga. Nendel konverentsidel viibivad peamiselt piiskop ise ja dr theol Jaak Taul.»
Läbirääkimisi peeti ka 1934. a Helsingis, 1936. a Londonis ja 1938. a Tallinnas. Tollastest kontaktidest tõusis kasu ka siis, kui eestlased hakkasid pärast sõda Briti saartel oma luteri kogudusi rajama.
Anglikaanide ja luterlaste suhetes astuti uus samm, kui 1992. aastal sai valmis Porvoo ühisavaldus, mis allkirjastati 1996. aastal. Nii EELK kui ka Inglismaa Kirik kuuluvad Põhja- ja Baltimaade ning Briti saar­te luterlikke kirikuid ning Briti saarte, Portugali ja Hispaania anglikaani kirikuid ühendavasse Porvoo Osadusse.

Hea tahte avaldus
EELK ja Rochesteri piiskopkonna suhted on rajatud nii sõpruskoguduste tegevusele kui kirikumuusikute suhetele jpm. Usuteaduse instituudil on hea koostöö Rochesteri piiskopkonna teoloogiliste õppeasutustega. UI dekaan dr Randar Tasmuth on osalenud ja pidanud ettekande Rochesteri piiskopkonna teaduskonverentsil. Samas on Rochesteri vaimulikud osalenud meie vaimulike konverentsil ja teevad seda seekordki. See on vaid osa koostööst.
Piiskop Langstaff leidis, et vaimulike konverentsist osavõtt annab hea võimaluse lähemalt suhelda meie vaimulikega. Et Langstaff on ka Inglise Kiriku vanglakaplanite piiskop, siis on tema sooviks meie vanglakaplanitega kokku saada.
Kuigi sõprussuhted EELK ja Rochesteri piiskopkonna vahel said alguse juba ammu, ei olnud neid siiani ametlikult vormistatud. Nüüd aga allkirjastasid vaimulike konverentsil kahe kiriku hea tahte avalduse peapiiskop Urmas Viilma ja piiskop James Langstaff. Avaldus annab ülevaate kahepoolsete suhete ajaloost, kinnitab olemasolevaid häid sõprussuhteid ning rõhutab nende hoidmise ja arendamise vajalikkust.
Tiiu Pikkur