Roomas juubeliaastast osa saamas
/ Autor: Marge-Marie Paas / Rubriik: Uudised / Number: 17. veebruar 2016 Nr 7_8 /
Erakorralist juubeliaastat tähistatakse roomakatoliku kirikus 8. detsembrist kuni 20. novembrini. Selle puhuks on avatud Roomas pühad uksed Peetruse kirikus.
Juubeliaastat tähistatakse nüüdsest iga 15 aasta järel, mille seadis sisse paavst Franciscus. Viimati oli juubeliaasta aastal 2000, kui paavst Johannes Paulus II avas pühad uksed Roomas. Erinevalt varasemast avati nn halastuse uksed igas piiskopkonnas, et teema-aastat, mis on pühendatud halastusele, ei peaks tulema tähistama ilmtingimata Rooma, vaid igas riigis on võimalik ületada halastuse ukse lävepakk. Kirik näeb aga soovitusena ette, et katoliiklased, kellel on võimalik, ületaks püha ukse lävepaku.
Nii võtsin juba jaanuarikuus ette selle teekonna Igavesse Linna, et ületada püha ukse lävi Peetruse kirikus ehk katoliiklaste peakirikus.
Teekond püha ukseni
Püha ukse lävepakku ületada ei ole võimalik lihtsalt nii, et lähed Rooma, astud üle Peetruse kiriku püha ukse läve ja oledki juubeliaastast osa saanud. Selleks tuleb kõigepealt registreeruda vastaval koduleheküljel internetis. Pärast registreeringut saadetakse e-postile kinnituskiri ehk pilet, mis tuleb välja printida ja Rooma kaasa võtta.
Kodulehel registreeruda aga tuleb vähemalt neli päeva enne plaanitavat püha ukse lävepaku ületamist Roomas. Koduleht asub aadressil www.im.va. Loomulikult on see tasuta.
Rooma jõudes Püha Peetruse väljakule liikudes selgub, et nii lihtsalt see ei käi, et astud aga pühast uksest sisse. Selleks tuleb esiteks liikuda Castel Sant’Angelo lähistele (Inglikindlus). Seal on sissepääsuvärav, kus registreeritakse kõik kas grupis saabunud või üksikisikud, kes soovivad siseneda Püha Peetruse kirikusse.
Värav asub Via della Conciliazione tänava alguses. See teekond tulebki läbida mööda pikka tänavat, mis on ääristatud spetsiaalsete väravatega, kus ka vabatahtlikud abistavad palverändurit teekonnal Peetruse kirikuni. Lisaks antakse igaühele kätte palvekaart, kus on märgitud, milliseid palveid ja mõtisklusi tuleb teekonnal püha ukseni lugeda.
See teekond märgib katoliiklase südame avamist Jumalale, et tema sisenemine Issanda kotta oleks ette valmistatud. Selleks on eraldi tekstid, mida loetakse lisaks sellel teekonnal. Ühtlasi oli huvitav, et palutakse märgata samal ajal seda teekonda läbivaid inimesi ning mõelda ka neile, kes haiguse tõttu ei saa kohale tulla. See on katoliku usu pühade osadus, kus saame olla koos inimestega siin maa peal ja pühadega taevas.
Püha Peetruse basiilika vaikus ja rahu
Jõudes väljakuni tuleb läbida turvakontroll, kuhu jäetakse maha ka kõik suured esemed, kotid jms – nendega sisse ei saa. Soovitus Rooma minejale: võtke kaasa vähem asju ja teil on igati kergem. Kontroll läheb kiiresti, sest see on sissepääs palverändurile, eraldi turistidele mõeldud sissepääsust. Täpsustan siinkohal, et kes soovib ikka tavapäraselt minna Peetruse kirikusse, siis turistidele on Bernini parempoolses kolonnis sissepääs ja turvakontroll.
Sisenemisel pühast uksest on ette nähtud vastav riitus, mida sooritatakse. Palverändur võtab sel hetkel endaga kaasa teatavad intentsioonid, mis tuuakse Jumala ette. Samuti on soovitud mõelda Issanda halastavale loomusele. Peetruse haua juures loetakse usutunnistust, palveid püha isa intentsioonide eest ning evangeeliumist etteantud kirjakohti. Eraldi mõeldud katoliiklaste indulgentsi saamiseks tuleb osa saada sakramentidest: meeleparandus- ja armulauasakramendist.
Püha Peetruse basiilika oma hiilguses ning juubeliaasta turistide tulvas peegeldab vaikust ja rahu. Kindlasti on selleks hästi korraldatud palverännu teekond, mis võimaldab püha ukse läbijal kõike seda iseseisvalt teha, mitte tohutu rahvamassi saatel. Iga tunni tagant helisev kelluke, mis kutsub missale, toob meelde Jumala armu meie suhtes.
Kuid sellega ei lõpe palveränduri teekond. Kabel, kus on püha Johannes Paulus II krüpt, toob sel juubeliaastal enda juurde väga palju palverändureid, eriti noori palvetama noortepäevade eest, mis toimuvad juulikuu lõpus Krakovis.
Juubeliaasta sündmused Roomas
Vatikani lähedal Santo Spirito in Sassia kirikus on võimalik minna austama püha Faustina Kowalska reliikviaid. See toimub iga päev erilise austusriitusena kell 3, kui loetakse ka halastuse roosipärga ja peetakse jumaliku halastuse tundi. Santo Spirito in Sassia on vaid paari sammu kaugusel Vatikanist. Via della Conciliazione tänavat mööda tagasi kindluse suunas liikudes jõuab palverändurite infopunktini, kus dokumendi ja registreeritud palverännu pileti alusel on võimalik saada tunnistus, et olete ületanud juubeliaastal just sel registreeritud päeval püha ukse Peetuse kirikus.
Roomas on avatud ka juubeliaasta kirikud, mis on märgistatud juba kaugele nähtavate lippudega. Seal saab halastuse aasta raames teha linnas omaette palverännaku isiklike intentsioonidega. Varuda tuleb aega ja kannatust eriliste turvameetmete suhtes ning pistelistele kontrollidele, mida juubeliaastal tehakse. Peaaegu iga kiriku juures on valve.
Juubeliaastal leiab Roomas aset palju erinevaid üritusi. Suurimaks neist peetakse Jumala halastuse püha nädal pärast ülestõusmispühi. Kes plaanib juubeliaastal Rooma minna, sellel tasub erinevate ürituste kalendrisse pilk heita, et otsustada, kas osaleda kümnete tuhandete inimestega suurüritusel ja ühispalvustel või vaikselt omaette palverännakut teha.
Ja lõpetuseks, paavst Franciscus seadis sisse iga kuu ühe eraldi halastuse aasta katehheesi, mida on võimalik kõigil Püha Peetruse väljakule kuulama minna. Need toimuvad ühel laupäeval ja on suunatud konkreetsele õpetusele Jumala halastusest. See on üks lisavõimalus näha Rooma paavsti peale pühapäevase angeluse (inglitervituse palvuse).
Marge-Marie Paas