Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rooslepa kabeli varad kodus tagasi

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Varasema puukabeli asemele 1835 ehitatud kivist Rooslepa kabeliga on seotud hulga lugusid, nii kurbi kui ka rõõmsaid. See väike kabel jäi varemetesse, kui okupatsiooniaastail Nõukogude armee sõdurid kabeli pihta märki lasid. Õnneks oli määratud talle parem saatus. Inimestele oli ta kalliks ja südamelähedaseks saanud ja nii hakati kabelit taastama. See läks maksma kuus miljonit krooni. Ehitust toetasid Noarootsi vald, Rootsi kuningakoda, Euroopa Liidu fondid, annetajad Eestist ja Rootsist. Taastatud kabel pühitseti 12. augustil 2007.
Rõõm kasvas suuremaks, kui 7. juulil 2013 Noarootsis Rooslepa kabelis tänujumalateenistusel tagastati kogudusele 1944. aastal Rootsi hoiule viidud 22 eset. 69 aastat Rootsis olnud esemed pandi vaatamiseks välja Rooslepa kabelisse ning neid sai jumalateenistuse ajal näha. Kõige väärtuslikum oli umbes 370 aastat vana hõbedast ülekullatud armulauakarikas. Esemete seas oli mitu väärismetallist asja ja lihtsamaid esemeid. Tagastatud vara hulgas oli praeguse Rootsi kuninga vanaisa portreefoto. Hiljem kuningaks saanud Gustaf VI Adolf käis Rooslepas 1932. aastal.
Kõiki esemed 1835. aastal ehitatud Rooslepa kabelisse vitriini vaatamiseks polnud pandud, sest need olid liiga väärtuslikud, kuigi varaste eest peaks kabel olema piisavalt hästi kaitstud. Rõõmusõnum muutus aga kurvastuseks, sest kaks nädalat hiljem langes varaste saagiks 17 eset, mille hulgas oli armulauakarikas, neli küünlajalga, pateen, kaks oblaadikarpi, veinikarikas, veinikann, käsikann, karikas, kolm küünlarasvapüüdjat ja karikakate.
Möödus peaaegu kaks aastat. Läinud reedel anti teada, et politsei on varastatud asjad peale ühe puust küünlajala leidnud ja üle andnud vallale. Kirikuvarad on taas turvaliselt hoitud. Kuidas neid edaspidi eksponeerida, see vajab lahendamist.
Rita Puidet