Saarde kirik ostis soojuskiirguri
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 11. aprill 2018 Nr 17 /
Mullu detsembris ostis Saarde Katariina kogudus Kohaliku Omaalgatuse Programmi (KOP) toel kiriku kütmiseks tõhusa ja säästliku Weltemi infrapuna-soojuskiirguri (fotol).
Kütteperioodil teeb paljudele kogudustele muret külm kirikuruum. Lahenduseks võib olla kolimine talvekirikusse või käärkambrisse, ent aeg-ajalt on vaja ka külmal ajal kirikusaali kasutada. Puuküttega ahjude, Bullerjani ahjude ja elektri- või gaasikütte kõrval on mitmed kogudused leidnud, et just soojuskiirgur on hea lahendus.
Saarde koguduse juhatuse esimees Kristi Ollino ütles Eesti Kirikule, et nemad kasutasid elektriradiaatoreid, mis asetsesid pinkide all, ent küttearved olid väga suured ja radiaatorid ei andnud piisavalt soojust. 45-liitrise kütusepaagiga diislitoitel soojuskiirguri mõtteni jõuti Põlva koguduse õpetaja Toomas Nigola soovitusel. Sarnane seade on kasutusel ka Valga kirikus. Kogu projekti maksumus oli 2450 eurot, 2000 eurot saadi KOPist, 450 eurot koguti annetustena.
248 ruutmeetri kütmiseks mõeldud 2,2 liitrit diislikütust tunnis kasutav soojuskiirgur jõudis kirikusse jaanuari alguses ja sai end tõestada Eesti Vabariigi aastapäevaga seotud üritustel. „Saarde kirikus toimus siis Mihkel Lüdigi nimelise meeskoori kontsert. Kirikusse kogunes väga palju inimesi. Kolm tundi enne kontserti panime kiirguri tööle. Ruum oli tuntavalt soojem,“ rääkis Kristi Ollino rahulolevalt ja lisas, et järgmisena saab kiirgurit proovida 14. aprillil toimuval laste- ja noortepäeval.
Soojuskiirgurid on ökonoomsed infrapuna-kiirgurahjud. Nad sobivad kasutamiseks väli- ja sisetingimustes, vajamata seejuures eraldi suitsutoru. Erinevalt tavalisest ventilaatoriga soojapuhurist kandub infrapunasoojus ühtlaselt kõikidesse suundadesse. Ahju all on vastupidavad rattad, mis teevad ahju liigutamise lihtsaks. Oreleid silmas pidades on oluline, et kütteseade ei kuivata õhku.
Kätlin Liimets