Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saja-aastane kino tuleb kirikuseinte vahele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Neljandat korda Eestis toimuv muuseumiöö avab laupäeva, 19. mai hilisõhtul mitmes paigas pühakodade uksed. Mitmes kirikus saab sel päeval näha vanu filme.

Selleaastane muuseumiöö on pühendatud Eesti filmi 100. aastapäevale ja kannab pealkirja «Öös on kino». Kolme aasta kogemus näitab, et sündmus pakub inimestele huvi ja Kadri Ploompuu Tallinna toomkogudusest, kes muuseumiöö ajal on orelit mänginud ja pilli huvilistele tutvustanud, kinnitab, et rahvast on ikka ohtralt olnud.
Konsistooriumi avalike suhete spetsialist Arho Tuhkru on kaasa löönud muuseumiöö vabatahtlikus toimkonnas ja kutsunud kogudusi ettevõtmisega liituma. Tema sõnul löövad ka sel aastal agaralt kaasa Tallinna vanalinna kogudused, kes hoiavad oma kirikud lahti kella kümneni, avatud on Haapsalu Jaani ja toomkirik ning Jõhvi kirik.
Ega inimene, kes harilikult kirikus ei käi, sageli orelimuusikat kuule. Nüüd avaneb külastajatel selleks suurepärane võimalus, seda pakuvad laupäeval kõik ettevõtmisega liitunud pühakojad. Lisaks kirikuga ja temas paiknevate kunstiväärtustega tutvmisele saab lähemalt uurida ka oreli ehitust. Ja üsna harvad on need juhud, kui linlasel õnnestub pääseda näiteks Kaarli kiriku tornidesse.
Kel aga huvi kinokunsti ja ajaloo vastu, tasub sammud öötundideks seada Kaarli kirikusse või toomkirikusse. Mõlemas näeb kirikuga seotud vanu dokumentaalkaadreid. Toomkiriku käärkambris saab näha stsenarist Märt Müüri 2010. aastal valminud filmi «Su üle Jumal valvaku» ja Haapsalu toomkirikus Jaan Kolbergi 2009. aasta filmi peapiiskop Andres Põderi elust «Via avium».
Aeg-ajalt on ikka kirikus kino tehtud, kui meenutada kas või jõuluõhtu stseeni parimaks filmiks tunnistatud «Kevadest», filmitud on kirikuid endid, nüüd on aeg minna kirikusse kino vaatama. Head kino ei ole kunagi liiga palju.
Rita Puidet