Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saksa Lunastaja kogudusel on nüüd oma kodu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Pühitsemistalituse viis läbi piiskop Einar Soone. 2 x Tiiu Pikkur
Saksa Lunastaja koguduse kodu Tallinnas Vana-Kalamaja 31.

EELK Saksa Lunastaja kogudusel on sellest suvest alates ja esimest korda pärast sõda oma ruumid, mille laupäeval, 10. septembril pühitses piiskop Einar Soone.

Piduliku palvuse kõne pidas koguduse õpetaja Matthias Burghardt, kes tervitas südamest kõiki lähedalt ja kaugelt tulnuid. Ta meenutas aega aastaid tagasi, kui pidi Saksamaalt tulnud külalistele selgitama, et kogudusel ei ole oma kirikut ega ruume, pole ei toole ega laudu. Olid ainult armulauariistad, lauluraamatud ja kaks kotti lastejumalateenistuse materjale.
Õp Burghardt tänas kõiki, kes on võimaldanud nende ruumide ostu. «See on koht, kus inimesed saavad kohtuda, vaatamata vanusele või sellele, mis keelt nad räägivad, siin saame ka Jumala kohalolekut tunda.»
Ajaloolist sündmust olid tunnistamas Saksa ja Austria saatkonna esindajad, Helsingi ja Riia saksa koguduse, Tallinna soome ja Rootsi-Mihkli koguduse esindajad. Tervitusi tõi Tallinna praost Jaan Tammsalu. Muusikalist külakosti pakkus Future Folk Orchestra Lätist.
Õpetaja Matthias Burghardt ütleb, et koguduse varasemal pinnal Tolli tänaval oldi ainult üürnikud. «Kui kogudus hakkas kasvama, saime aru, et meil on vaja suuremaid ruume, kuhu inimesi kokku kutsuda. Nüüd tuli see võimalus konkreetsete annetuste näol koguduse keskuse rajamiseks. Meil on väga hea meel, et selle pinna saime. Siin saavad muusikaansamblid proove teha, saab lastetööd teha. Siin on ruumi koguduse ringidele.
Me võime siin ka parimas mõttes võõrustajad olla: need on meie ruumid ja me saame siin inimesi vastu võtta. Suvel on juba päris palju Saksa turismigruppe meil külas olnud. Ruumi siin on ligi 170 m2 ja oleme mõelnud, et seda võiksid kasutada ka näiteks teised vähemuste kogudused, kellel puudub oma ruum, näiteks vene-, läti- või viipekeelne kogudus.»
Saksa Lunastaja koguduse jumalateenistused toimuvad Tallinnas, Tartus ja Haapsalus. Kogudus on kunagiselt paarikümnelt liikmelt kasvanud 120-liikmeliseks.
«Meie koguduse liikmed on nii sakslased kui ka Eestis sündinud saksa juurtega inimesed, aga ka vene ja eesti juurtega inimesi on,» iseloomustab Burghardt oma kogudust.
«Meil on neid, kes on Saksamaalt siia elama tulnud või on ajutiselt elamas, kuid mitte ainult sakslased. Meie koguduses on ka üks taanlane, üks lätlanna jne. Koguduseliikmete hulgas on igas vanuses inimesi, vanim on 92aastane, kuid lapsi on meil ka palju, peame regulaarselt lastejumalateenistusi.»
Raha kinnisvara ostmiseks on kogunud annetustena Saksamaa luterlased. Õpetaja Burghardt kinnitab, et neid ruume ei oleks ilma koguduse juhatuse esimehe Frank Bor­chersi aktiivse tegevuseta olnud. «Tema oli see, kes kogu annetustöö organiseeris. Me ei oleks ise seda kunagi osta jõudnud,» on õpetaja tänulik Saksa luterlastele ja koguduse juhatuse esimehele.
Tiiu Pikkur

EELK Saksa Lunastaja kogudus
Jumalateenistused
Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus kuu 2. ja 4. pühapäeval kl 15
Tartu Maarja kirikus kuu 1. pühapäeval kl 17
Koguduse aadress: Vana-Kalamaja 31, 10415 Tallinn
Õpetaja Matthias Burghardt