Saksa partnerite pikaajaline abi
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 25. oktoober 2016 Nr 42 /
22.–25. oktoobrini viibis Eestis visiidil EELK vaimulikke ja töötegijaid pikkade aastate jooksul jõulutoetustega rõõmustanud Evangelische Partnerhilfe delegatsioon Saksamaalt.
Visiidi käigus peeti ühingu juhatuse koosolek ja ühiskoosolek koos EELK ja Läti ELK esindajatega. Delegatsiooni liikmed jõudsid külastada ka Hageri ja Saku kogudust, Saksa koguduse perelaagrit ning osaleda Haljala kirikus jumalateenistusel.
Pühapäevasel jumalateenistusel Tallinna toomkirikus jutlustas Evangelische Partnerhilfe juhatuse esimees, reformeeritud kiriku vaimulik Ulrich Barniske, kaasa teenis koguduse õpetaja Arho Tuhkru, organist oli Kadri Ploompuu. Oma jutlust alustas õp Barniske eestikeelse tervitusega Saksamaa ja Austria evangeelsetelt kogudustelt ja kirikutelt. Jutlus tugines päevateemale: andke üksteisele andeks!
Toetus ja tänu
Esmaspäevast ühiskoosolekut tervitas peapiiskop Urmas Viilma, ülevaate EELK hetkeseisust ja majanduslikust toimetulekust tegid kantsler Ülle Keel ja assessor Kadri Põder. Läti ELK poolt esinesid praost Dzintars Laugalis ja õp Aivars Gusevs.
Kohtumise teemadest rääkides märgib assessor Põder, et Partnerhilfe soovis teada, milline on toetusevajadus ja jaotamine. «Kogudustele eraldatava toetuse jaotamise oleme jätnud iga koguduse enda otsustada, et toetus jõuaks tõepoolest nendeni, kes seda kõige enam vajavad,» selgitab Põder. «Tegemist on eelkõige toimetulekutoetusega, ent samas on see ka tänu ja tunnustus meie vaimulikele ja kiriku töötegijatele.»
Küsimusele, kuidas saame meie vastata oma toetajatele, ütleb Põder: «Meiepoolse tänu üks vorm on korralik aruanne, oleme selle kallal päris palju vaeva näinud. Mida nemad aga veel meilt ootavad ja millega me kahjuks natuke kitsid oleme, on selgesõnaline tänu. Toetuse saajad võiksid rohkem ja julgemalt väljendada oma heameelt toetust saades.»
Kadri Põder julgustab Evangelische Partnerhilfele otse oma tänusõnu saatma, sest see kõik tuleb puhtast südamest. «Keegi kuskil tunneb solidaarsust teistega, kellel nii hästi ei lähe, seda peaks endale rohkem teadvustama. Mõelda tasuks sellele, kui varmad me ise oleme andma ja kui enesestmõistetav on meile kedagi aidata.»
Kesk- ja Ida-Euroopa kirikutele
Evangelische Partnerhilfe tegevdirektori Dagmar Christmanni sõnul koguvad nad annetusi Saksamaa erinevate kirikute vaimulikelt: «Annetused ei tule mitte organisatsioonidelt, vaid üksikisikutelt, need on vaimulikud, kes annetavad oma ametiõdedele ja -vendadele Kesk- ja Ida-Euroopas. Me oleme üsna pika ajalooga organisatsioon, see pastorite põlvkond, kes enesestmõistetavalt annetas, on tasapisi kadumas ning noorematele on vaja ka selgitustööd ja reklaami teha.»
Juhatuse esimees Ulrich Barniske tuletab meelde, et Partnerhilfel on eelkäija alates 1950. aastatest, kui Lääne-Saksamaa vaimulikud kogusid raha, et anda oma õdedele-vendadele Ida-Saksamaal. «Ma ise olen pärit Ida-Saksamaalt ja olen olnud ka annetuse vastuvõtja,» räägib õp Barniske.
«Kui Saksamaa ühines, siis Ida-Saksamaa vaimulikud ei soovinud enam neid annetusi, kuid nad soovisid, et see aktsioon jätkuks ning raha annetataks vaimulikele ja kirikutöötajatele Kesk- ning Ida-Euroopas. 1950. kuni 1992. aastani annetati Ida-Saksamaa vaimulikele 253 miljonit Saksa marka. Sealt edasi praeguseni on Kesk- ja Ida-Euroopa vaimulikele ning kirikutöötajatele kogutud ja annetatud ca 70 miljonit eurot.»
Õp Barniske sooviks on, et kirik püsiks Jumala sõna juures: «Ma ei seaks esikohale ei finants- ega ehitusküsimusi, vaid et oleks selge, et Jumala sõna kuulmine ja Jumala sõnaga koos elamine on see, mis kristlase ja kiriku elu kujundab ning kannab. Kõik muu on selle tagajärg, olgu see muusika, kultuur, kunst, haridus,» ütles ta.
Viimasel paarikümnel aastal on meie kiriku vaimulikele, töötegijatele ja vabatahtlikele suureks toeks olnud ning rõõmu ja üllatust pakkunud Evangelische Partnerhilfe jõulutoetused. Suur tänu annetajatele!
Tiiu Pikkur
Evangelische Partnerhilfe
1950–1992 Kirchlicher Bruderdienst toetas Ida-Saksamaa vaimulikke
Alates 1992. aastast on annetatud 70 miljonit eurot Kesk- ja Ida-Euroopa vaimulikele ja kirikutöötegijatele
Ühtekokku toetatakse 32 evangeelset kirikut
Liikmeskonda kuulub 10 kirikut ja organisatsiooni Saksamaalt ja Austriast
EELKs on al 1993. aastast toetusi saanud ligi paar tuhat inimest aastas
Veeb: www.evangelische-partnerhilfe.de/