Segasest seadusest mütsiga löömiseni

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

MPEÕK ülempreester Igor Prekup. Foto: MPEÕK koduleht

Intrigeeriva pealkirjaga artiklis "Et fooliummütsist pole abi, tuleb pöörduda seaduse juurde" püüab selle autor, siseministeeriumi usuasjade osakonna nõunik Ringo Ringvee põhjendada riigikogus arutlusel olevat kirikute ja koguduste seaduse muutmise eelnõu, kurtes, et mingi osa kiriklikust kogukonnast on häiritud selle aruteluga kaasas käivast segadusest.

„Räägitakse usuvabaduse piiramisest," märgib härra Ringvee, justkui oleks tegemist mingite kuulujuttudega, mitte ametlike protestide ja avaliku argumenteeritud poleemikaga. „Võib kuulda ka seda," nagu imestaks nõunik, „et kiriku traditsioonid ja pühakiri on ülemad kui riigi seadused või põhiseadus.”

Maised seadused versus Jumala käsud

Ja siin tekib paratamatult küsimus: kas tõesti peaksid maised seadused olema kristlastele tähtsamad kui Jumala käsud ja kiriku kaanonid? Nõustume, et kiriklike traditsioonidega jääb küsimus lahtiseks: tegelikult ei sea keegi terve mõistuse juures neid ülemaks riigi seadustest. Mis puutub pühakirja, siis jah, just nii see on: kõigi konfessioonide kristlastele on Jumala sõna ülimaks seaduseks. Ja selles pole mingit põhiseaduse või teiste riiklike seaduste eiramist.

Küsimus on vaid prioriteetides, kõige austuse juures maiste ja isegi kiriklike võimude suhtes. Kui Suurkohus püüdis keelata apostlitel Peetrusel ja Johannesel jutlustada, vastasid nad: „Otsustage ise: kas Jumala ees on õige kuulata teid rohkem kui Jumalat?" (Ap 4:19).

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Osta üks artikkel 1.50 €

Oled juba tellija? Logi sisse