Soosaare esseistikapreemia pälvis Marju Lepajõe
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 21. veebruar 2018 Nr 8/9 /
Enn Soosaare mälestuseks tema sünniaastapäeval, 13. veebruaril välja antava eetilise esseistika auhinnaga pärjati sel aastal religiooniloolane, filoloog ja tõlkija Marju Lepajõe.
Esseistika auhinda välja andev žürii koosseisus Ülle Madise (esimees), Viivi Luik, Erki Kilu, Neeme Korv, Hannes Rumm, Sulev Vedler ja Ülo Tuulik, valis laureaadi 39 kandidaadi hulgast. Lõpuks jäi sõelale neli nominenti: Eero Epner, Mihhail Lotman, Tarmo Soomere ja Marju Lepajõe.
Laureaadiks valitud Tartu Ülikooli patristika ja klassikaliste keelte lektori Marju Lepajõe sulest ilmus ajakirjas Akadeemia essee „Tarkus ja õiglus kaitsevad kõiki. Reformatsiooni mõjust hariduskäsitusele Eestis“ (Akadeemia nr 1, 2017). Lisaks tõstis žürii esile tema ettekannet „Tõejärgse maailma uudised. Ebajumalate aeg?“ Postimehe arvamusliidrite lõunal.
Marju Lepajõe sõnul on Soosaare esseistikapreemia kolmes mõttes väga huvitav: esiteks meie naabermaades sellist preemiat ei ole, teiseks erilisuseks on Enn Soosaar ise. „Kahtlemata on ta suur eeskuju oma pühendumuselt, eruditsioonilt ja hoolikuselt. Tema tõlked on juba uued originaalid.“ Kolmandana soovis Lepajõe rõhutada midagi, mis on kohane just Eesti Vabariigi juubeli eel: „Eestikeelne literatuur ehk kirjasõna, mis on komponeeritud kunstiliste taotlustega, see ju algab teatud mõttes esseest.“
Soosaare väärtuste kandjad
Auhinda, mis president Toomas Hendrik Ilvese ettepanekul nimetati eetilise esseistika auhinnaks, annab välja Enn Soosaare sihtasutus. Preemia laureaadiks saab autor, kes on oma kirjutistega aidanud levitada ja arendada ühiskonnas väärtusi, millele Enn Soosaar pühendas kogu oma viljaka loometegevuse. Varasemad laureaadid on Ilmar Raag, Kalle Muuli, Toomas Paul, Hent-Raul Kalmo, Margus Laidre ja Jüri Reinvere. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 3000 eurot, mille on välja pannud LHV Pank.
Enn Soosaar (1937–2010) oli üks parimaid ameerika kirjanduse tõlkijaid Eestis. Vahetult enne Eesti taasiseseisvumist ja järgnevail kümnenditel sai tuntuks kolumnistina avaldades üle 700 kirjutise ühiskondlik-poliitilistel ning kultuurilistel teemadel. Tema isa Albert Soosaar oli Hageri Lambertuse ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja.
Enn Soosaare sihtasutuse asutaja on Tallinna Ülikool, mille audoktor Enn Soosaar oli. Sihtasutuse tööd kureerivad Tallinna Ülikool, Eesti kultuuriministeerium, Tallinna linn, Eesti Kirjanike Liit, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku konsistoorium ja mitmed üksikisikud.
Tiiu Pikkur