Soov kummutada eelarvamusi
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 5. oktoober 2011 Nr 39 /
Rapla kirikus sai näha kunstnik Siim-Tanel Annuse maale, mis on pühendatud kahele fundamentaalsele teemale: ristilöömisele ja maailma loomisele.
Tegu on maalide esmaesitlusega, kaks neist valminud 2009. aastal, osa sel aastal. Pildid maailma loomisest sündisid soovist esitada need rahvusvahelisele keskkonnateemalisele näitusele, kuid autor tõdeb, et alati ei saa arvestada, et töö näitusele vastu võetakse.
Tema mõte oli käsitleda kõikehõlmavat protsessi ja kujutada kaht sfäärilist vormi, taevast ja maad. Maalid tuletavad vaatajale meelde, et alguses lõi Jumal taeva ja maa. Kasutatud reljeefpindade tehnika võimaldab kunstniku sõnul hästi kasutada peenikesi jooni, mis oma koosmõjus ühendavad omavahel seotud mikro- ja makrokosmose.
Siis liikus mõte Vanalt Testamendilt edasi Uuele Testamendile. Lugematutest ristidest ja ristuvatest joontest maalide, ristilöömisest inspireeritud sarja kohta ütleb Annus: «Ehk on siin ka meie igaühe isiklik rist kandmiseks läbi elu või on need ristid, mida me ise oma päevast päeva lausutud sõnade tehtud tegudega korda saadame.»
1976. aastast näitustel esinenud kunstnik on välja töötanud unikaalse reljeefmaali tehnika. Kahe kõnesoleva sarja puhul on tegu uue teema ja vormilahendusega, kinnitab kunstnik Eesti Kirikule. Maale on ta valmis ka teistesse kirikutesse välja panema, kuid oluline on tema jaoks silmas pidada, et maalid ei hakkaks võistlema kiriku iluga.
Ta ütleb, et kunst on viimasel ajal inimestele kaugeks jäänud, ka ei ole kunsti sõnum alati selge. Tänapäeva kunsti kardetakse ja sellesse suhtutakse eelarvamusega. Seda müüti tahab Annus lammutada, kuid see pole kerge. «Kunst võib kahjuks olla visuaalne reostus, kunsti eesmärk peaks olema ruumile midagi juurde anda. Pole mõtet üht ilu teise peale panna,» selgitab kunstnik kunsti väljapanekuga seotud vastuolu.
Siim-Tanel Annuse kaks maali on üleval Tallinna Jaani ja üks Viimsi kirikus. Tema loomingu ülevaatenäitust sai näha Tarvastu kirikus.
Rita Puidet