Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Suheldes ja julgustades

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Mälestuspilt misjonäride päevalt koos peapiiskop Urmas Viilmaga.
Margus Suurväli

Muugal meremeeste misjoni majas said kokku EELKs töötavad välismisjonärid, kirkuvalitsuse ning misjonikeskuse esindajad, et olla paremini kursis üksteise tegemistega, kiriku vajaduste ja ootustega.

Kristlasi, kes on tundnud kutsumust töötada kodumaast kaugemal, teenib meie kirikus praegu 14 Soomest ja viis Norrast, lisaks mõned lühemaajalised praktikandid. Ühisosa tõi avasõnas välja misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru: «Jumal on meid kutsunud ja läkitanud. Üksnes mõnda asutust teenides võime tunda jõuetust, aga kui teenime Jumalat, kelle käes on terve maailm, siis jätkub meil jõudu seda tööd teha.»

Vabatahtlikke julgustamas
Meeled kikkis, kuulasid välistaustaga töötajad uue peapiiskopi kujutlust nende rollist EELKs. Urmas Viilmat on pannud imestama, miks misjonärid enamasti suurematesse keskustesse panustavad – seal, kus tööjõudu niigi leidub. Vastuseks selgus, et misjonäridel pole kavas jääda Eestisse kauaks, vaid pigem antakse oma kogemusi, oskusi ja indu edasi siinsetele töötegijatele, keda suurtes kogudustes tõepoolest rohkem on. Abisaajatel soovitati mõni väiksem (maa-) kogudus omakorda enda toetada võtta.
Vastuvõtmiseks peab valmis olema. Näiteks on Tallinna Toomkoguduse vabatahtlikud tulnud rõõmuga kaasa misjonäride Tommi ja Minna Nikki algatatud uute teenimisvormidega. «Teeme nii noorsoo-, laste-, muusika-, pere- kui ka seenioridetööd ehk oleme liigagi paljudes kohtades, aga peame vabatahtlike julgustamist oluliseks,» leiab Tommi, lisades: «Ülesandeid, kasvõi väikesi, tuleb pakkuda isiklikult.»
Minna täpsustab: «Osaletakse, kui küsida, kas tuled – teeme koos! Üheskoos tegutsedes pole vaja ka mingeid lisakoolitusi.» Ideed, mida teoks teha, leitakse ühiselt arutades ja välja pakkudes.
«Misjonär peaks rohkem kuulama kohalikku kirikut ja küsima, mida nad vajavad,» oli südamel missamuusik Tero Ruotsalal, kes ootab pikisilmi, et tema eestveetavad populaar­sed noorte bändilaagrid leiaksid kohaliku juhi. «Ma ei taha asju ise ära teha. Mulle väga meeldib näiteks Plussmeedia töö, mis kaasab umbes 50 siinset noort!»

Kõnele inimesega!
EELK peretöö koordinaatoril Pia Ruotsalal on õnnestunud perekeskuse juhina kohalikest hea meeskond koostada. Siiski pidi ta tunnistama: «Mitmed mu tuttavad kristlastest ärimehed on leidnud, et nende potentsiaali pole kirikus tõsiselt võetud. Meie aitame misjonäridena küll kaasa, aga kuidas kaasata kohalikke?» Kogemust jagas ka peapiiskop tipp­ärimeeste ning ajakirjanikega kohtumistelt: «Minult küsitakse, miks kirik inimestega ei kõnele. Peame kantsli kõrvale veel midagi leidma.»
Hinnanguga, et EELK on liiga vaimulikekeskne, Viilma nõustus: «Nõukogude ajal julges üksnes vaimulik avalikult kristlane olla. Teised koguduses jäid tagaplaanile ja senini on strateegilist lähenemist nende kaasamiseks kahjuks vähe.»
Lahendusena nägi peapiiskop misjonäride panustamist eelkõige noorsootöösse: «Meie tulevik on lapsed ja pered. See tähendab suhtlemist kogukonna ja asutustega. Näiteks seal, kus on olemas side kooliga, pole probleemi ka leerilaste leidmisel.»
Nooruke Saku Toomase kogudus on saanud abi koguni seitsmelt misjonärilt. Õpetaja Magne Mølster Norrast on osutunud võimekaks suhtlejaks kasvõi asjaajamisel kirikuhoone ehitamist plaanides. Nüüd tuli ta välja ettepanekuga asendada väikestes paikades osa jumalateenistustest kodugrupiga, mis inimeste vahel osadust kasvatada aitaks. Magne sai üldse kiita, et julgeb esitada ebamugavaidki küsimusi, mis on aga kogudusetööd edasi viinud.

Parandage meelt!
Päris tühjalt kohalt ehk Lasnamäele koguduse rajamisega on söandanud alustada perekond Lappalainen Viimsi koguduses tehtava töö kõrvalt. Abielupaar Väliaho on Saue kuulutuspunktis teenimise kõrval võtnud südameasjaks, et Keila vaimulik saaks nädalas ühe puhkepäeva.
Korralduslikest momentidest kaugemale heitis pilgu pensionieas vaimulik Veikko Määttä, kes kuulutustunde korraldades mitme koguduse vahel reisib: «Vanasti küsiti pärast vaimulikke koosolekuid, et kas keegi ka meeleparandusele tuli. Nüüd enam nii ei küsita … Vaid vanglatöös on näha, kuidas inimesed parandavad meelt, paluvad õliga võidmist ja eestpalvet – sõna teeb tööd, millest on suur rõõm!»
Misjonäride päeval puudutati paljut, aidates vajadustel ning pakkumistel üksteist leida. Lehte mahtus vaid murdosa kõigest. Järgmine kokkusaamine on plaanis nagu ikka sügisel, et edasi suuta: kõik koos, koos Jumalaga.
Piret Riim