Suhtlemine ja kaasamine on kiriku elujõulisuse alustala

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Misjon / Number:  /

Kiriku roll ühiskondlikus elus ja inimeste vaimuliku elu toetajana on alati olnud oluline, kuid kontekst muutub ajas ning ka kirik peab kohanema, et vastata tänapäeva inimeste vajadustele ja väljakutsetele. Siin on mõned olulised aspektid, mida tuleks arvestada.

Esiteks, inimese ja Jumala suhe on iga inimese usuelu keskne teema. Jumal armastab igat inimest ja otsib igaühega vastastikust suhet. Igal inimesel on unikaalsed annid, mida ainult tema kasutada saab. Keegi teine neid tema eest kasutada ei saa. Meie võimalus kirikuna on toetada ristitud inimesi nende vaimuliku kasvamise teekonnal ja julgustada neid oma ande avastama.

Teiseks on ühiskonnale usutava usu juures oluline Jumalaga koos käivate inimeste omavaheline suhe. Kirik on aegruum, kus inimesed saavad kokku Jumalaga ja üksteisega ning kogevad selle läbi inimestevahelist rahu ja armastust. Inimesed, kes üksteist toetavad ja aitavad üksteisel kanda ühele inimesele ülejõukäivaid koormaid, on paratamatult armastavad ja andestavad, sest koos koorma kandmiseks peab ühes suunas käima. „Ühtsuses on jõud” saab koguduses täiesti uue tähenduse ja meie võimalus kirikus on võimestada inimesi oma ande kasutama.   

Kolmandaks, inimeste suhtumine organiseeritud religiooni on ajas muutunud ja selles kajastub ka ühiskonna areng. Sekulariseerumine ja pluralism tähendavad paratamatult, et inimesed teevad usu ja elu osas oma valikuid, ja nendes valikutes kirik enam ei osale. Kiriku mõiste ja tähendus on inimeste jaoks muutunud ning sellele tuleb vastata. Mis aga ei muutu, on kiriku ülesanne olla Jumala missiooni funktsioon maailmas ja  sellepärast on kiriku võimalus minna inimeste hulka, kuulata neid ning rääkida nendega inimeste keeles. Iga inimene saab aru leivast, kui kõht on tühi, veest, kui on janu, peavarjust ja soojast toast, kui ollakse kodust kaugel, sõbrast, kui ollakse üksi.

Neljandaks, kiriku olukord ja väljakutsed on mitmetahulised. Liikmeskonna vähenemine, vaimulike ülekoormatus ja hoonete hooldamine on ilmselt kõige hoomatavam osa väljakutsetest, millega kirik kui organisatsioon silmitsi seisab. Kiriku võimalus on pakkuda koguduseliikmetele vaimulikuks kasvuks turvalist keskkonda ja tugisüsteemi ning tegeleda aktiivselt ühiskonna probleemidega.

Viimaks, iga ristiinimese vastus Jumala kutsele on kirikuelus keskse tähtsusega. Jumalateenistus saab koguduse kokkutulekuks ja pidupäevaks, kui kogunetakse Jumala külalistena, mitte jutlusekuulajate või liikmesannetajatena. Koguduseliikmete teadlik juhendamine ja kaasamine aitavad tagada nende vaimuliku kasvu ning kiriku tugevuse ja elujõulisuse.

Kokkuvõtvalt – kiriku võimalus on jälgida muutuvat maailma ja kohaneda selle väljakutsetega, samal ajal hoides kinni oma põhimõtetest ja väärtustest. Ainult nii saab kirik jääda oluliseks osaks inimeste elust ning jätkata oma missiooni inimkonna teenimisel ja Jumala armastuse levitamisel.

Kui soovid rohkem teada selles artiklis esiletõstetud võimaluste kohta koguduseelu elavdamiseks, siis palun võta ühendust www.misjon112.eelk.ee.

Annely Neame