Suurpõgenemise 75. aastapäev
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 11. september 2019 Nr 36 /
Eesti ajaloos traagilise 1944. aasta sügise sündmusi meenutatakse nii Eestis kui eesti kogukondades üle maailma.
Eestist vabasse läände punase terrori eest põgenemist meenutatakse alates 17. septembrist üldpealkirja „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“ all. Lisaks peakorraldajale (Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu) ja teistele erinevatele eesti organisatsioonidele on üheks korraldajaks ka EELK.
Suurpõgenemine, mida rahvapärasemalt kutsutakse ka paadipõgenemiseks, toimus sügisel 1944 neljas suunas: Eesti rannapunktidelt väheldaste kaluripaatidega otse Rootsi; Saksamaale sõjaväelaevadel, millest Nõukogude armee pommid viisid märga hauda süütud tsiviilelanikud; üle lahe Soome ning palju ohvreid nõudev teekond kulges ka maitsi.
Mitmete väljapanekute seas avatakse 18. septembril kell 14 Tallinna Jaani kirikus näitus „Roman Toi 100“, mis tutvustab ühe paadipõgeniku lugu, kes Eestist laia ilma jõudes mängis eestluse hoidmises kogu oma pika ja värvika elu jooksul väga olulist rolli.
19. septembril avatakse Tallinna ülikooli akadeemilises raamatukogus kell 13 näitus „75 aastat suurest põgenemisest“, mis tutvustab seda teemat käsitlevaid meediaväljaandeid, raamatuid ja fotosid. Samal päeval kell 16.30 algab valgusfestivali „Ajarada“ raames avalik kontsert sõnavõttudega Tallinna Vabaduse väljakul. Programmis on lisaks muusikalisele osale ka temaatiline dokumentaalfilm, samuti asetatakse mälestuspärjad Vabadussõja võidusamba jalamile.
Kell 18 helistatakse aga üle Eesti kirikukelli, et meenutada „neid, kes hukkusid teel, ja neid, kes läbi raskuste jätkasid eluga võõrsil“. Kell 18 algab oikumeeniline mälestusjumalateenistus Tallinna Jaani kirikus, kus teenib EKNi president emeriitpeapiiskop Andres Põder.
Põlva harrastusteatri trupp esitab Merle Karusoo näidendit „Sügis 1944“ Põlvas pärast mälestusjumalateenistust Põlva Maarja kirikus 22. septembril kell 18.
22. septembril toimub Vabamus kell 20 teabeseminar „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“, kus vestlusringis on Ülle Ederma (USA), Maie Barrow (Austraalia), ajakirjanik Enn Hallik ja kirjanik Imbi Paju.
Haapsalus tähistatakse suurpõgenemise ümmargust aastapäeval 20. septembril, sellest võtab osa ka peaminister Jüri Ratas. Õhtul kell 19 toimub toomkirikus mälestusjumalateenistus, teenib piiskop Tiit Salumäe. Päeval saab teha sõite põgenikepaadiga Haapsalu tagalahel ning kell 16 algab Rannarootsi muuseumis paadipõgenike mälestuspäev.
Üritusi toimub lisaks veel mitmel pool. Vaata lähemalt https://www.facebook.com/suurpogenemine1944/.