Suvepäevadel kasvatati juuri ja nopiti vilju
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 5. august 2020 Nr 28 /
Nädalavahetusel kogunes Läänemaale Pürksisse tore seltskond, lastetöötegijad, osa koos perega, et pidada maha järjekordsed suvepäevad. Kokku poolsada inimest.
Paulus ütleb kirjas roomlastele: „Teenige Issandat tüdimatu innuga ja vaimult tulisena!“ (Rm 12:11) Ja kirjas galaatlastele: „Armasta oma ligimest nagu iseennast!“ Et seda soovitust täita, peame oma andeid hästi kasutama, juuri kasvatama ja eks siis võime ka vilju noppida ja loota kirikuliikmete järelkasvule.
Seekordsetel suvepäevadel mõeldigi Vaimu andidele ja viljadele ning kuulati kõnelemas teoloogiadoktor Randar Tasmuthit ja Saku koguduse liiget Ranno Seppelit, kes tegeleb noortega.
Juurduda kogudusse
Suvepäevade mõlema seminari eesmärk oli näha võimalusi viljade (loe: koguduse) kasvatamiseks. Aga et üks taim saaks üldse kasvada, peavad tal olema juured. Ja nendest kõneles Ranno Seppel, üldistades, et inimene vajab usus kasvamiseks nelja juurt: palveosadust, jumalasõna, ihu ehk kogudust ja Püha Vaimu väge.
Teekonnal usus kasvamiseni ja viljadeni tuleb ületada mitmeid väljakutseid, sealhulgas tuleb end varustada vajalike vahenditega, milleks kindlasti on koolitused. Nii kinnitas Rannogi, et need kogudused, kus on enam koolitatuid, kannavad ka rohkem vilja. Eks neil suvepäevadel saadi tarkusesõnu ja koguti uusi mõtteid, kuidas sügisel taas lastele antud teemat selgitada. Rühmatöödes sai näha käegakatsutavaid vilju ning teada, mida nendega teha.
Põnev oli ka Tallinna Püha Vaimu koguduse abiõpetaja Eha Krafti töötuba Piiblis kõneldud taimedest. Pakutud on, et pühakirjas mainitud manna, mida kõrbes söödi, võis olla hoopis samblik. Soovijad saidki proovida koogil kaunistusena kasutatavat siirupis magustatud ja kuivatatud põrdasamblikku.
Kes polnud aga kirikuseiklusega tuttav, võis selle kogemuse saada Noarootsi kirikus, kus väikestele ja suurtele tutvustas pühakoda õpetaja Küllike Valk. Ja huvitav oli kõigil vanusest sõltumata. Nii mõnigi leidis, et hakkab kodukirikus lapsi sarnasele seiklusele kutsuma.
Kingiks Jumalalt
Meil on põhjust iga päev tänulik olla, kas ilusa ilma eest, mis suvepäevaliste tuju veelgi tõstis, või Püha Vaimu kaudu saadud tarkuse, mõistuse, teadmiste ja tööoskuste eest. Vahele olgu öeldud, et suvepäevadel pole kunagi vihma sadanud, nagu osalised meenutasid.
Olgu siis tegu annete või andidega – kõik oleme saanud Jumalalt kingituseks, et me neid kasutaks tööks ja teenimiseks ega langeks inimesekesksusesse. (Vaimuandidest lähemalt saavad soovijad lugeda Pauluse kirjast korintlastele 12. peatükist.)
Üks põhjus suvepäevadel osaleda on kahtlemata noppida vilju. Mis need viljad siis on, et neid suvepäevadelt saab? Vastuse annab Paulus: armastus, rõõm, rahu, pikk meel, lahkus, headus, ustavus, tasadus, enesevalitsus (Gl 5:22–23). Kahtlemata seda kõike suvepäevad pakuvad, lisaks osadust, ühiseid palveid ja laule, pisut sporti, uusi tutvusi, palju naeru. Eriti vajalik tundus koosolemine pärast koroonakriisi või kahe kriisi vahel.
Oleme tänulikud Eestis elavale belglasele Luc Saffrele tema nakatava naeru eest, aga ennekõike palvuse eest, kus laulsime Taizé laule. Samuti kõigile korraldajaile ja osalejaile ning kõige enam muidugi Titta Hämäläisele, kelle jaoks lastetöötegijate suvepäevad Eestis jäid võib-olla viimasteks. Omavahelises vestluses sõnas ta, et Soome on tema isamaa, aga Eestist on saanud tema kodumaa. Olgu ta ikka hoitud Jumala peopesa kumeruses, soovin talle kõigi osalejate nimel.
Rita Puidet
EELK laste- ja noortetöö
Tööd koordineerib EELK Laste- ja Noorsootöö Ühendus (LNÜ).
LNÜ toetab kogudusi lastetöö tegijate koolitamisega ning metoodiliste materjalide väljaandmisega.
Igal aastal toimuvad lastetöö tegijatele suvepäevad.
LNÜ kõige suurem üritus on noortefestival Järgmine Peatus ehk JäPe, mis toimub 21.–23. augustil Pilistveres.