Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tähtis on kuskilt alustada

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /

Jumalat ja inimesi saab teenida väga erinevate andidega, teab Raul Suurväli, pildil koos abikaasa Jannika ja tütar Saskiaga. Erakogu.

Nii ütleb Raul Suurväli, kes on kümmekond aastat teinud noortetööd Rannamõisa koguduses. 

Raul on kirikuga sina peal lapsepõlvest. Kui esimeste mälestuste järele küsin, meenutab ta, et teenistused olid väga pikad ja igavad. Kuna ta räägitust aru ei saanud, nautis ta neid kordi, mil tohtis teenistuse ajal sõpradega kirikuhoovis mängida. See oli palju lõbusam.

Praegu 32aastane mees ütleb, et noortetöö tegemine jõudis temani kuidagi salakavalalt. Toona, Soomest kodupaika naasnud, pidi ta koguduses olema üks abilistest, kes aitab noortekohvikuid tööle panna. Nimelt olid noored võtnud mõttesse hakata Lääne-Nigula koguduse eeskujul noortekohvikuid korraldama. Kujunes aga nii, et suurem osa korraldamisest jäi Rauli õlule.

Maskuliinne noortetöö

Nii käivitus 2010 Rannamõisa koguduses taas noortetöö – kord kuus hakkasid toimuma noorteõhtud ja kaks aastat hiljem tunnustati Rauli tööd aasta noortetöötegija 2012 tiitliga. Kristlik noorteajakiri Pluss tegi temaga intervjuu ja see ilmus 2013. aasta kolmandas numbris. Seal kirjutati: „Kuna koguduses on palju noormehi, on ka sealse noortetöö vorm Eesti üks maskuliinsemaid ja ekstreemsemaid.“ 

Raul oli üles kasvanud mootorrataste ja autode keskel, seepärast rakendas ta omandatud oskusi noortetöös. Naljatamisi võib öelda, et Raul rakendas mootorrattad ja autod vankri ette. Kiiresti olid kohviõhtutest kasvanud kokkusaamised rallirajal. 2011 koguti kirikunoorte päevadel Vembu-Tembu turul annetusi ja Rannamõisa kogudus ostis kogutud annetuse eest noortele esimese auto. Raul ise tegeleb tänini mootorsõidukite hoolduse ja remondiga. 

Autosõit tõmbas poisse ja pälvis tähelepanu. Raul ütleb, et tunnustus tuli talle suure üllatusena. Muidugi oli hea meel, et keegi oli tema tööd märganud, see andis indu juurde. Praegugi saab Rauli juhatusel autosõitu õppida.

Jõudu taevaselt isalt

Noortejuhi amet tõi kaasa muudki. Raul ütleb, et algusajal tundis ta end ebakindlalt, sest ei osanud vastata noorte küsimustele, mis puudutasid usu teemat. See õhutas uurima ja aja jooksul on ta õppinud Jeesust paremini tundma. „See teekond on olnud väga tore ja igal aastal tuleb uusi teadmisi juurde,“ kinnitab Raul. Ka on tänu aktiivse kristlase elule tekkinud väga palju uusi kristlastest sõpru ja nende olemasolu peab Raul hädavajalikuks – sõbrad on elus suureks toeks.

Ta ütleb, et koguduses on praegu seitse-kaheksa aktiivset noort. Koguduse noortekad on populaarsed ja neil käib ka teiste koguduste noori. Paar korda aastas on koguduses noorteteenistus, noored on pidanud ka jõuluteenistusi. Raul ütleb, et algusaastatel oli noorteõhtute keskmes meelelahutus – mängud ja filmivaatamine –, vaid lõpus oli väike palvering. 

Aasta-aastalt on kasvanud kristliku sõnumi osatähtsus ja mängudeks enam aega ega vajadust pole. Raul sõnab, et ta on paaril korral jumalateenistusel jutlustanud ja veel mõnigi noor on seda juba teinud. Ta arvab, et noortetööta oleks ta oma usus leigem, aga õppimisruumi on praegugi küllaga.  

Iga päev algab ja lõpeb Raulil koos taevase isaga, ta usub, et Temalt tuleb ka jõud hakkama saada. Viimastel aastatel on Raul püüdnud ülesandeid ümber jagada, sest peres kasvab väike tütar. Veel ütleb ta, et rallihuvilisena on tal olnud mitu avariid ja tema elus on olnud palju rumalust, aga teda on kõigest imeliselt läbi kantud.

Praegu suhtlevad noored internetis, aga see ei kaalu üles silmast silma kohtumist, sõnab Raul. Ta kinnitab, et Rannamõisa koguduses on palju pühapäevakoolilapsi ja nad kõik on tulevikus oodatud noortekale osalema ja neid ka korraldama. Viimastel aastatel ongi Raul püüdnud noorematele tööd üle anda, et nad saaksid uusi kogemusi. Aga ta on lubanud vajadusel alati toeks jääda.

Küsin ka mõne tarkusetera järele ja Raul vastab: „Tähtis on kuskilt alustada, keegi ei tee meie eest seda algust.“ Alustuseks võiks kasutada koguduse ressurssi ja olla järjepidev nii noortekate korraldamisel kui ka palvetamisel. „Kogudus peab tunnetama noortetöö vajalikkust ja toetama,“ sõnab Raul Suurväli lõpetuseks.

Rita Puidet

Kommentaar:

Aare Kimmel, Rannamõisa koguduse õpetaja: Raul on pärit perekonnast, kus usk Jumalasse on olnud elav ja konkreetne juba vanematel ja vanavanematel. Sellistes peredes üles kasvanud lastel on teistega võrreldes suur eelis: nad teavad usuasjadest rohkem ja neil on head usuelu eeskujud. Üks usuelu suuri väljakutseid on, kuidas leida üldse aega ja huvi Jumala asjade jaoks, kui kõiksuguseid ahvatlusi ja tegemisi on ümberringi nii palju. Regulaarsed noorteõhtud ja muud üritused aitavad selleks oluliselt kaasa. Edu ja kasvamist noortele koos tegutsedes!