Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna Jaani kogudus jagas oma esimesed tänuristid

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata /

Tallinna Jaani koguduse esimesed tänuristiga pärjatud kiriku altari ees. Fotod: Tiiu Pikkur

Kolmandal advendipühapäeval tähistas Tallinna Jaani kogudus oma 141. aastapäeva ja andis esmakordselt 14 tublile inimesele koguduse tänuristid.

Pidulikul jumalateenistusel teenisid õpetajad Jaan Tammsalu (jutlus), Arne Hiob, Eve Kruus ja Toomas Paul ning diakon Johann-Christian Põder. Laulis ühendkoor Eve Padari juhatusel, organist oli Tiia Tenno.
Jumalateenistuse järel seati altari ette toolirida värskete tänuristi saajate tarbeks. Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu ütles, et 31. oktoobril otsustas koguduse nõukogu, et esmakordselt antakse koguduse tänurist neile, kes on kogudust ustavalt teeninud või mõnel muul moel märkimisväärselt koguduse heaks tegutsenud.
Tänumärgi idee autor ja kavandi tegija ning matriitside ja esimeste märkide rahastaja on koguduse liige Urmas Karileet, kes otsustas oma 50. sünnipäeva puhul Jaani kirikus kontsertpalvuse pidada. Juubilari soov oli, et kingituste ja lillede asemel võiksid inimesed hoopis Jaani koguduse tänumärgi heaks annetada. Mõte selline tänumärk teha oli tekkinud juba varem. Tänumärgi kujundas kingitusena kogudusele heraldik Priit Herodes.
«Meie palveteks oli, et see oleks väike kaelarist, millel on meie kiriku kaitsepühaku evangelist Johannese sümbol kotkas ja et kaelaristile lisaks tuleks ka väike rinnamärk,» selgitab õpetaja Tammsalu märgi saamislugu. «Koguduse juhatus valis pakutud kavanditest välja ühe – sinise fajansiga hõbedast kotkaga hõbedase tänuristi.
Juhatus kinnitas ka tänuristi väljaandmise statuudi. Selle alusel võivad tänuristi kandidaate esitada juhatus, vaimulikud üheskoos ja ka vähemalt 10 meie koguduse liiget üheskoos. Urmas Karileedi juubeliks kingiti tänuristi heaks selline summa, mille eest saime tehtud nii matriitsid kui esimesed hõberistid. Tellimuse täitja on firma Miniplast, kes on teinud näiteks ka Eesti Vabariigi presidendi ametiketi.»
Jaani koguduse juhatuse sooviks on, et tänumärgist ei saaks rariteet, vaid tänuavaldus, mida jagatakse kord aastas. Juhatus ei piiranud väljaantavate tänumärkide arvu. Esimesel korral otsustati tänumärgi saamiseks esitada pikka aega kogudust teeninud ja kiriku suurremondiga enim seotud inimesed.
Tänurist number üks anti Osvald Lendile, Jaani koguduse juhatuse kauaaegsele esimehele, kes seda ametit pidas kogudusele väga rasketel aastakümnetel. Auväärses eas koguduseliikmele viidi autasu koju.
Altari ette tulid tänuristi vastu võtma Laine Kõrm (osaleb diakooniatöös ja käsitööringis, laulab kahes kooris), Aivi Otsnik (naiskoori juht 25 aastat), Toomas Paul (silmapaistev koguduse vaimulik, kogu rahva vaimne kasvataja), Kalle Saarend (kassapidaja), Viktor Lillepruun (keerulistel aegadel juhatuse esimees), Mart Tarrum (kiriku suurremondi juht), Urmas Tammemäe (remondi ülemtöödejuhataja), Heli Tammaru (remondi projekti teinud firma juht), Peeter Grossberg (juhatuse esimees), Andres Jagomägi (juhatuse liige, olnud insenerina suureks abiks kiriku remondil), Urmas Arumäe (juhatuse liige, andnud hea panuse kiriku remondi heaks), Jaan Tammsalu (kiriku remondiga seotud), Urmas Karileet (koguduse tänumärgi idee autor ja märkide tegemiseks esimese suure summa leidja).
Pärast tänuristide üleandmist olid kõik kirikulised palutud sünnipäevakringlit ja kohvi maitsma.

Tiiu Pikkur

Tänuristi idee autor Urmas Karileet.