Tallinna Linnamuuseumis algas loengusari
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated / Number: 5. veebruar 2020 Nr 5 /
Tallinna Linnamuuseumi näitusega „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“ kaasneb loengusari, mis avab siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid tahkusid eri ajastutel. Loengud toimuvad Linnamuuseumis Vene tänav 17. Osalemiseks tuleb end registreerida kodulehel www.linnamuuseum.ee!
Tallinna toomkool on vanim tegutsev kool Eestis ja üks vanemaid kogu Läänemere regioonis. Näitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani.
Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kooli õpilaste hulgas oli peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast võrsus kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid.
Loengusari hariduselust avab kevadsemestri jooksul näituse teemasid sügavuti, läbides kronoloogiliselt siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid aspekte. Loengud pakuvad lisainfot näituse juurde ja võimaluse tutvuda tunnustatud ajaloolaste uusimate uuringutega.
Loengud algavad kell 18. Osalemine muuseumipiletiga.
11. veebruar Aivar Põldvee „Tallinna toomkool Rootsi ajal“.
25. veebruar Aira Võsa „18. sajandi toomkool“.
17. märts Veronika Varik „Kasvatuspõhimõtted 19. sajandil Eestimaa Rüütli- ja Toomkooli õpilaste näitel“.
24. märts Toomas Hiio „Kaasaegse haridus(korraldus)e sünd 19. sajandi Euroopas koos eellooga“.
7. aprill Olev Liivik „Elitaarsus egalitaarses Eesti Vabariigis – õpilane ja õppimine 600-aastases toomkoolis“.