Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna sinod peeti Jaanis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


 Koos peapiiskop Urmas Viilmaga (keskel) on pildil ametist lahkuvad abipraost Arho Tuhkru (paremalt) ja praost Jaan Tammsalu ning ametisse    valitud praost Jaak Aus ja abipraost Mikk Leedjärv. Liina Raudvassar.

Korraliste valimiste tulemusel andis 15 aastat Tallinna praosti ametit kandnud õpetaja Jaan Tammsalu 12 kogudusega praostkonna juhtimise üle õpetaja Jaak Ausile. 16. märtsil Jaani kirikus toimunud sinodikoosolekust võttis osa peapiiskop Urmas Viilma.

Päev algas lõunalauaosaduses ning jätkus armulauaga palvusega, mille pidasid  ametist lahkuvad praost Jaan Tammsalu ja abipraost Arho Tuhkru. Edasi koguneti kiriku lõunasaali galeriisse, kus koosolek kulges kinnitatud päevakorra ja targalt planeeritud ajakava alusel.

Sinodit tervitama tulnud linnapea Mihhail Kõlvart nimetas head läbisaamist linnavalitsuse lähistel asuva Jaani kogudusega ning Tallinna praostiga, aga toonitas ka laiemalt kirikute rolli Eesti ühiskonnas. 

Praosti sõnaliseks aruandeks kõnepulti astunud Jaan Tammsalu märkis, et tegemist on tema viimase sõnavõtuga selles ametis. 36st vaimulikuks oldud aastast on ta 22 aastat teeninud kirikut praostina, neist omakorda olnud 15 aastat Tallinna praost. Oma mantlipärijale soovib ta kordaminekuid: „Ootan huviga, luban aidata, kui palutakse, aga mitte sekkuda, kui ei küsita.“ Ekstra soovituseks on tal hoida head läbisaamist linnapeaga: „See, kuidas linnapead suhtuvad praostkonda ja tema koguduste vajadustesse, on sõltunud palju sellest, millised on suhted linnapea ja praosti vahel.“ Praost Tammsalu on kõikide linnapeadega – Edgar Savisaare, Jüri Ratta, Taavi Aasa ja Mihhail Kõlvartiga – hästi läbi saanud. 

Tammsalu võrdles oma ametisse asumise aastat 2007 aruandeaastaga 2022. „Kui alustasin, oli selles praostkonnas 10 kogudust. Nüüd on 12. Ilus arv ja kaunis kasv.“ Tänades Mustamäe ja Harkujärve koguduste rajajaid toonitas ta, et uue koguduse loomine on suure vastutuse võtmine. Uute algatuste näitena nimetas ta ka toomkooli ja Kaarli kooli loomist. 

Tammsalu möönis, et viimased aastad on olnud keerulised. Koroonaga seotud piirangud lõid ka paljude kirikus käima harjunud inimeste elurütmi sassi. Sedavõrd kapitaalselt, et mitmed pole suutnud ka piirangute lõppedes endise elurütmi juurde naasta. „Näen oma koguduses, et ligi veerand nendest, kes veel kaks aastat tagasi sageli või lausa igal pühapäeval jumalateenistusel osalesid, on kadunud. Õnneks on juurde tulnud uusi inimesi, ka nooremaid ja ka mehi.“ Tammsalu märkis, et kui 2007. aastal märgiti annetajaliikmete arvuks praostkonna kümnes koguduses 6227, siis 2022. aastal on see arv 12 koguduse kohta 1607 võrra väiksem. Kui 2007. aastal oli EELK keskmise koguduse suurus ca 300 liiget, siis on Tallinna praostkond kaotanud üle viie keskmise koguduse. Seda on palju, kõlas Jaan Tammsalu hinnang. Samas on kasvanud jumalateenistuste ja palvuste arv.

Venekeelsest kogudusetööst Püha Vaimu koguduse Lasnamäe Püha Markuse osakoguduses andis põhjaliku ülevaate pastor Pavel Zajakin, kes on Ukrainast koos perega Eestis sõjapaos olev vaimulik.

Oma ettekannet alustas peapiiskop Urmas Viilmatänuga ametist lahkuvale praostile Tammsalule. Väga hea koostöö oli juba siis, kui tänane peapiiskop oli kantsleri kohal. „Mina ei mäleta Tallinnas teist praosti. Sina oled see kogu aeg olnud. Kirikujuhina on mul sinuga olnud lihtne suhelda, saame teineteisest kiiresti aru. Olen väga tänulik,“ rääkis Viilma. 

Peapiiskopi kinnitusel eristub Tallinna praostkond teistest kirikupiirkondadest. Tallinna kogudused on väga iseseisvad, suhtlevad otse linnaga ning neid ei iseloomusta väga suur koos tegutsemine. Aga üks kord kuus hommikukohvilauas kokku saada on siiski kõikidele vaimulikele teretulnud algatus: „Kõik on kella poole üheksaks lauas ja ei kiirusta kokkusaamise lõppedes minema.“ 

Praostiks valitud Tallinna Toompea Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus nimetas oma avakõnes, et lubab teha, mida suudab. Aga seda koos meeskonnaga. Kandideerimise nõusoleku andis ta koos tingimusega, et ametisse valitakse tugev seitsmeliikmeline praostkonna nõukogu. Uue praosti ettepanekul valiti abipraostiks Viimsi õpetaja Mikk Leedjärv. Praostkonna sekretäriks sai piiskopliku toomkoguduse abiõpetaja Joel Siim. Veel valiti praostkonna nõukokku peale ameti poolest sinna kuuluva praosti ja abipraosti õpetajad Tõnis Kark ja Tiina Klement ning ilmikutena Meelis Pirn ja Eve Padar.   

Praostkonna aasta 2022 teoks kuulutati üheksa nominendi hulgast välja Kaarli gümnaasiumi loomine ja toomkiriku tornikiivri restaureerimine ning selle kajastamine.

Liina Raudvassar