Taskuhääling Teoloogika kogub populaarsust
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 31. märts 2021 Nr 13/14 /
Podcast ehk taskuhääling Teoloogika on jõudnud kümnenda saateni. Tegemist on kõrgema usuteadusliku seminari (KUS) taskusaadete sarjaga, kus käsitletakse moodsas formaadis aktuaalseid teoloogilisi küsimusi.
Mullu maist kord kuus valmivaid saateid (vaata: https://www.buzzsprout.com/1102001) teeb KUSi teadustegevuse arendusjuht ja Tartuülikooli statistilise matemaatika magistrant Mikael Raihhelgauz (21), kes on ka varem ajakirjanduses sõna võtnud ja valitud 2018. aasta ajalehe Sirp laureaadiks.
Teoloogia populariseerimine
„Teoloogika taskuhäälingu jaoks üritame valida teemasid, mis puudutavad inimeste igapäevast elu, näiteks vaimne tervis, fundamentalism, kristlased ja poliitika, seksuaalne väärkohtlemine kristlikus peres, koroona õppetunnid jne. Püüame hoida rahvalähedust ja rääkida teoloogiast nii lihtsalt kui võimalik. Kõige populaarsem (800 kuulajat) oli jaanuaris ilmunud üheksas saade, mille teemaks „Vaktsiinid ja vandenõud“ ja saatekülaliseks pastor, Eesti Kirikute Nõukogu eetika ja eluväärtuse töörühma konsultant Meego Remmel,“ jagab saatejuht Raihhelgauz, andes märku, et baptistid on moodsa maailma tehniliste väljakutsetega hästi toime tulnud.
Kui raadiosaadete valmimiseks on vajalik meeskond, siis taskuhäälingut teeb KUSi arendusjuht Raihhelgauz üksi ja teostus on suurepärane. Kolleegid KUSist annavad küll nõu ja Pereraadio võimaldab aeg-ajalt nii Tartu kui Tallinna stuudios salvestamist, Ilmar Sirkel ja Margit Prantsus aitavad tehnikaga. Ka on praegusele piirangute ajale kohaselt osa saateid valminud Skype’i või Zoomi abil. Pilkupüüdva logo autor on Helina Voogne.
Uks avatud luterlastele
Saateteemad saavad inspiratsiooni maailmas asetleidvatest sündmustest. Kui Valgevenes toimusid meeleavaldused, siis tehti saade kristlaste suhtumisest poliitilisse protesti ja lisati intervjuu Valgevene pastoriga.
Lisaks teema aktuaalsusele ühiskonnas tuleb saatekülaliste valiku puhul lähtuda sellest, kellel on võimalik ja soov saatesse tulla. Usulise kuuluvuse osas sõnab Raihhelgauz, et baptistiks olemine pole esmatähtis, siiani on küll kõik külalised olnud kristlased.
„Tuleviku osas ei oska 100% öelda, et see nii jääks. Kõige olulisem, et tegu oleks oma ala spetsialistiga. Loodame, et ka luterlased jõuavad meie saatesse. Just praegu käivad läbirääkimised võimaliku külalisega. Kuna kokkulepet veel ei ole, ei saa nime välja öelda.“
Teoloogika sünd ei tulenenud otseselt koroonakriisist, sest plaan oli varasem, ent teostamine langes pandeemiaajale. „See mõnevõrra raskendas produktsiooni, pidime paljud asjad veebi kolima. Inimestega on alati kergem suhelda silmast silma, ent tänu Jumalale oleme hakkama saanud,“ mõtestab saatejuht taskuhäälingu sünnilugu.
„Taskuhäälingu sihtrühm pole mingi konkreetne konfessioon või vanusegrupp ja usun, et saated võiksid huvi pakkuda ka Eesti Kiriku lugejatele,“ lõpetab telefoniintervjuu usutletav Mikael Raihhelgauz.
Kätlin Liimets