Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teet Hanschmidt sai kaela kuldristi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Peapiiskop Viilma (paremal) ja praost Hanschmidt.
Erakogu

27. augustil andis peapiiskop Urmas Viilma Türi kirikus üle pastor loci Teet Hanschmidtile koguduse poolt taotletud kuldristi.

«Olen oma kogudusele väga tänulik tunnustuse eest. Samuti tänan kirikuvalitsust ja peapiiskoppi, et mind on kuldristi vääriliseks tunnistanud,» ütleb Teet Hanschmidt Eesti Kirikule. Otsus kuldristi kandmise õigusest tehti juba juunis, aga koos kogudusega otsustas vaimulik valida üleandmiseks koguduse 697. aastapäeva. Lisaks peapiiskopile jõudsid ametivenda õnnitlema õpetaja emeeritus Lea Heinaste ja Tapa õpetaja Valdo Reimann, samuti praostkonna diakonid Tiit Lastik ja Jaanus Tammiste ning sõpruskoguduse esindajad.
«Sellel ristil on lugu,» räägib Järva praost ja Türi koguduse õp Teet Hanschmidt. Rist kuulus koguduse poolt väga armastatud õpetajale Julius Voolaiule (1900–1966), kes teenis Türi Püha Martini kogudust aastatel 1949–1958 ja kes koguduse soovil sai kuldse ametiristi 9. märtsil 1955.
Veel tänapäeval mäletavad eakad koguduseliikmed, kuidas õp Voolaid kuldse risti sai: «Selleks koguti kulda ja inimesed ei pidanud paljuks oma kihlasõrmuseid annetada.»
Kuldne rist tegi pärast õp Voolaiu surma läbi keerulise teekonna, aga umbes viis aastat tagasi jõudis ese tagasi Türi koguduse valdusse. Risti hoiti hoolega, kuni kogudus otsustas, et sooviks seda näha õp Hanschmidti kaelas.
Lisaks sümboolsele väärtusele on kuldristil ka suur aineline väärtus. Õp Voolaiu kantud kuldristil oli kaduma läinud kett. Türi kogudusel puudus selle taastamiseks vajaminev 3000 eurot ja seetõttu võttis Teet Hanschmidt oma hõbedast ametiristi keti ja lasi selle üle kullata. «Nõnda kannan kuldristiga kaelas ka osa oma vanast, hõbedasest ametiristist, mis nüüd on küll teist karva,» muheleb Hanschmidt.
Teet Hanschmidt ordineeriti õpetajaks 1990. aastal.
Liina Raudvassar