Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Torma kogudus tähistab aastapäeva

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Massiivse barokktorniga pühakotta oodatakse inimesi jumalateenistusele igal pühapäeval kell 11. Arhiiv

18. augustil kutsub Torma kogudus endale külla, et üheskoos tähistada koguduse esmamainimise 700. aastapäeva.

Torma kihelkonna alal asus allikate järgi mitu maalinnust ja tõenäoliselt toimusid seal 13. sajandil ägedad võitlused. Et oma võimu kindlustada ja ristiusku levitada, hakati kirikuid rajama. Selle paikkonna üks vanemaid kirikuid on Palamuse, aga ka Torma võib uhke olla – seal on kirik asunud vähemalt 700 aastat. (Praegune kirik ehitati katolikuaegse kivikiriku kohale 1765–1767 ja ehitati põhjalikult ümber 1867–1868.)
Kirikuõpetaja, kirjamees ja haridustegelane Johannes Hiiemets (1904–1942) on oma magistritöös Torma kihelkonna ajaloost kirjutanud, et 1319 oli Tormas kogudus olemas. Tormat, tõsi küll, tunti siis Capescevere nime all. Seda aastat loetakse Torma koguduse esmamainimise ajaks.
Algselt pärinevad andmed Vatikani arhiivi dokumendist, kus kirjutatakse kirikumaksude kogumisest Tartu piiskopkonnas ja öeldakse, et Capesceveres on preester surnud ja kogudus vakantne. Capescevere või Kapstever esineb kihelkonna nimena 18. sajandini, alles pärast seda kaob see nimi ja hakatakse rääkima Torma-Lohusuu kihelkonnast.
Koguduseliikmeid, kõiki tormalasi ja külalisi oodatakse jumalateenistusele kell 13, jutlustab õpetaja Jaan Nuga, kes oli sealse koguduse hooldajaõpetaja aastatel 2000–2006. Muusikaga teenivad Torma puhkpilliorkester ja segakoorid Serviti Ülle Sakariase ning Sõbrahing Mare Talve juhatusel.
Keda huvitab ajalugu, saab kell 15.30 kuulata ülevaadet Torma ajaloost. Ettekande peab ajaloolane filosoofiadoktor Andres Andresen. Ükski pidupäev ei möödu aga kontserdita ja kell 18 saab kirikus kuulata orelimuusikat. Kontserdiga „Romantiline suvemuusika orelile“ on kuulajate ees Tiia Tenno ja Hille Poroson.
2006. aastast kogudust teeniv õpetaja Mehis Pupart ütleb, et inimesed on koguduse korraldatud varasemad ettevõtmised, sealjuures kaks ajalookonverentsi, hästi vastu võtnud. „Iga üritus jätab mingi jälje,“ ütleb ta, viidates tõigale, et konverentside ettekanded on kantud Torma albumitesse ja säilitatud tulevastele põlvedele, et nad tunneksid oma paiga ajalugu.
Rita Puidet