Lõpetab uus lend usuteadlasi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Mai lõpus kaitsti usuteaduskonnas 21 bakalaureuse- ja magistriõppe lõputööd: 11 bakalaureusetööd ja 10 magistritööd. 15 tööd kuulus religiooniuuringute, viis teoloogia ja üks religioonipedagoogika valdkonda.

17. juunil lõpetas TÜ usuteaduskonna bakalaureuseõppe 11 noort. Ühispildile on jäänud (vasakult) I reas: usuteaduskonna juhataja Roland Karo, Margot Ansberg, Yaotian Dun, Marta Vibo, Elo Kaalep, Mia Marta Ruus. II reas: Priit Rohtmets, Eha-Liis Võrno, Aron Aivar Frühling, Lore Torrop, Anne Kull, Tarmo Kulmar. Foto: Angela Aav

„Kaitsmised olid sisukad ja elavad, tuues kuulajate ette põnevaid arutelusid,“ ütles kaitsmiskomisjoni esimees Anu Põldsam. Põldsami sõnul katsid lõputööd ka sel aastal laia uurimisteemade valdkonda, ulatudes religioonipedagoogikast ja piibliteadusest religiooni- ja mõttelooni. Esindatud olid nii teoreetilised kui ka empiirilised ja praktilise iseloomuga uurimused.

„On hea meel tõdeda, et valdav osa töödest kaitsti heale, väga heale ja suurepärasele hindele. Kindlasti väärivad kõik lõputöid kaitsnud tudengid ja ka nende juhendajad hulgaliselt kiidusõnu püsivuse, süvenemise ja pühendumise eest,“ lisas Põldsam.

Bakalaureusetööde osas võib Põldsami arvates sel aastal esile tõsta mitut uurimistööd. Ta toob näitena Margot Ansbergi empiirilise uurimuse „Usu leidmine vangistuses endiste Tartu Vangla kinnipeetavate näitel“ (juhendajad Roland Karo ja Immanuel Volkonski), mis avab kümne intervjuu põhjal vanglas usku pöördumise põhjuseid ja püüab selgitada, kas usk aitab hoida inimesi seadusekuuleka elu juures.

Suurepäraste tulemusteni jõudis Põldsami sõnul ka Timoteos Pilli kaitstud bakalaureuseprojekt, mille raames valmis Ergo Naabi juhendamisel esimese kirja tessalooniklastele uus kommenteeritud tõlge.

„Magistritööde hulgas jäi eredalt silma Marianne Orutari uurimus „Religiooni roll lapssõduriks värbamisel ja vägivallast eemaldumisel Lääne-Aafrikas“ (juhendajad Heidi Maiberg ja Erki Lind),“ sõnas Põldsam.

Samuti väärib esile toomist magistriprojekt „Holistiline inimkäsitus läbi religiooni ämmaemanda töö näitel“, mille autor on Kirsi Tilk ning juhendajad Ain Riistan ja Ülle Ernits. Magistriprojekti raames valmis Tallinna tervishoiu kõrgkooli ämmaemanda õppekava tudengitele valikkursus, mis tutvustab tulevastele ämmaemandatele Eestis praktiseeritavaid religioone, valmistades neid üha mitmekesistuvas ühiskonnas ette tööks naise ja tema perekonnaga vastavalt nende religioossele taustale.

EELK vaimulikest kaitsesid magistritööd diakon Urmas Koorits („Jutluse positsioon luterlikus jumalateenistuses EELK Valga praostkonna koguduseõpetajate praktika näitel“, juhendajad Kaido Soom ja Robert Bunder) ja diakon Meelis Malk („Karuse koguduse ökoteoloogiline suund ja liikmete keskkonnaalased hoiakud: usuline refleksioon ja praktikad“, juhendajad Anne Kull ja Liina Kilemit). EELKd puudutas ka Karl Paju bakalaureusetöö „EELK vaimulike kutsumusmotiiv: empiiriline uurimus 10 intervjuu põhjal“ (juhendaja Kaido Soom).

Varsti jõuavad kaitstud lõputööd TÜ digiarhiivi, kus kõik soovijad saavad nendega tutvuda.

Valdkondlik bakalaureuseõppe lõpuaktus toimus 17. juunil. Kogu valdkonna lõpetajate nimel pidas aktusel kõne usuteaduskonna religiooniuuringute ja teoloogia õppekava lõpetaja Elo Kaalep.

Magistriõppe lõpuaktus toimub 20. juunil kell 13.00 Tartu ülikooli peahoone aulas. Aktusi on võimalik järelvaadata UTTVs.

Eesti Kirik