Tulemas esimene juhatuste esimeeste konverents
/ Autor: Merje Talvik / Rubriik: Uudised / Number: 13. veebruar 2008 Nr 7 /
Märtsikuu viimasel nädalavahetusel toimub EELK ajaloos esimene koguduste juhatuste esimeeste konverents, kus koguduste võtmeisikud saavad end laadida, kogemusi ja koormaid jagada.
Ürituse algatajaks ja finantseerijaks on EELK Toetusfond ning selle juhatuse esimehe Jaan Tammsalu sõnul on taolisest koguduste juhatuste esimeeste kokkutulekust ammu puudust tundnud nii juhatuste esimehed kui ka vaimulikud, kellele nimetatud ameti esindajad on ühed lähimad kaastöölised.
29.–30. märtsini on selline üritus Voore puhkekeskuses Jõgevamaal teoks saamas. Konverentsile on registreerunud 80 inimest. Tammsalu kinnitusel on andnud nõusoleku kohale tulla ja ettekandeid pidada ning diskussioonides osaleda näiteks sotsiaalminister Maret Maripuu, Viljandi maavanem Kalle Küttis, prof Ülo Vooglaid.
Konverentsi läbivateks teemadeks on kiriku, kohaliku omavalitsuse, riigi ja ühiskonna vastastikused ootused ja koostöövõimalused, avalikud suhted, vaimuliku ja juhatuse esimehe vaheline koostöö ja tööjaotus, aga ka näiteks see, kuidas saada koguduse liikmed liikmeannetust tegema. Loomulikult pakutakse lisaks aruteludele ka meelelahutust – valitakse aasta juhatuse esimees ning õhtul toimuvad ühislaulmine ja seltskondlikud mängud koos õhtujuhiga.
Teiste esimeeste seas on ennast konverentsil osalejaks registreerinud Nõo koguduse juhatuse esimees Madis Kanarbik. «Registreerusin kohe, kui teade tuli. Pean seda väga vajalikuks ettevõtmiseks,» lausus Kanarbik, kes on 173 annetajaliikmega (liikmeid kokku 600) Nõo koguduse juhatuse esimehe kohal alates 2004. aastast.
«Et ma ise pole kuigi kaua koguduse juhatuse esimees olnud, oleks huvitav kuulata teiste kogemusi ja nendest õppida. Mind huvitavad majandustegevust puudutavad nõuanded ja ka üldisemad küsimused ning kogemused,» täpsustas ta.
Madis Kanarbik töötab Põhjamaade Ministrite Nõukogu nõunikuna. Möödunud aastast on ta ka Rootsi Kuningriigi aukonsul Tartus, valdab rootsi keelt ja on tõlkinud rootsi keelest eesti keelde raamatu «Püha Brigitta».
Koguduse eduka toimimise eelduseks peab Kanarbik eelkõige seda, et tööd tehakse üheskoos. «Peamine on terve ja koos tegutsev kogudus ning juhatuse esimees on sellest üks osa. Nõos on hästi kokkuhoidev, tubli ja töökas kogudus. Meil on palju inimesi, kes soovivad midagi koguduse heaks teha, ning kui igaüks annab oma panuse, ongi tulemus juba päris hea,» avaldab ta heameelt.
«Koguduse juht on ikkagi vaimulik. Juhatuse esimees saab vaimulikule abiks olla argipäevase eluga seotud valdkondades, kaasa aidata koostööle valla ja omavalitsusega, aga ka teiste kogudusele kasulike organisatsioonidega. Näiteks Nõo koguduses on päevakorral kinnisvara arendusega seotud tegevused. Et vallas ollakse päris suurte maavalduste omanik ning ühine soov on need majanduslikult paremini rakendada, oleme koostöös Kiriku Varahalduse OÜga viimased kolm aastat sellega aktiivselt tegelnud ning see ongi üks osa koguduse elust.»
Juhatuste esimeestele mõeldud ürituse organiseerimise on enda kätte võtnud EELK Misjonikeskus. Konverentsi ettevalmistava toimkonna liikme Kat-rin-Helena Melderi sõnul võttis misjonikeskus selle konverentsi korraldamise toetusfondi ettepanekul oma 2008. aasta töökavasse, sest tegeleb kiriku kaastööliste koolituse raames valitud nõukogu liikmete koolitamisega ning konverentsi korraldamise ideed oli võimalik ühendada koolitusprojektiga. «Leidsime, et see on väga vajalik kokkutulek ja võimaldab juhatuste esimeestel jagada oma töökogemusi, otsida tekkinud probleemidele ja küsimustele vastuseid.»
Merja Mänd