Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Turbulents Tallinna Jaani koguduses on väsitanud kõiki

/ Autor: , , / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus / Number:  /

EELK suuruselt kolmas kogudus on alates juuni lõpust olnud avalikkuse tähelepanu all seoses õpetaja Jaan Tammsalu juhtumiga.


Juhtum viis õp Jaan Tammsalu vabastamiseni Tallinna Jaani koguduse õpetaja ametist, omal soovil on lahkunud abiõpetaja Annely Neame ning 1. novembrist siirdub emerituuri abiõpetaja Arne Hiob. Lisaks teatasid 12. oktoobril juhatuse neli liiget soovist tagasi astuda. Põhjustena on nimetatud väsimust, olukorra ebamäärasust, kommunikatsiooniraskusi. Kuidas on kogudus jõudnud olukorrani, kus 1. novembril on ametis neljast vaimulikust vaid üks ja neli juhatuse liiget soovivad tagasi astuda? Seda keerulisem, et ees seisab uue koguduseõpetaja valimine. Kuidas ja kas see õnnestub – ei tea veel keegi.


Eesti Kirik küsis Tallinna Jaani kogudust juhtivalt õpetajalt Eve Kruusilt, veel ametis olevalt juhatuse esimehelt Peeter Raudsepalt, abiõpetaja ametist lahkunud Annely Neame’ilt ja 1. novembril emerituuri siirduvalt abiõpetajalt Arne Hiobilt ehk kõigilt neilt, kes aastaid on Jaani kogudust teeninud, kuidas hindavad nemad praegust olukorda ja mis võiks kogudust aidata edasi liikuda. Samuti kajastame Tallinna praostkonna praosti Jaak Ausi vaadet olukorrale Jaani koguduses.

Tallinna Jaani kirik. Kätlin Liimets

Tallinna Jaani kogudus
Aastal 2022 oli liikmeid 11 989, annetajaliikmeid 1477, ristiti 77, leeritati 53, maeti 132, laulatati 15 paari

Õpetajad enne 12. juunit
Jaan Tammsalu, ametis 01.11.2004–29.08.2023
Abiõp Arne Hiob, ametis 01.09.1993–01.11.2023
Abiõp Eve Kruus, ametis praktikandina al 1.07.1993, diakonina al 05.06.2005 ja abiõpetaja al 01.05.2008
Abiõp Annely Neame al 06.01.2015 diakonina, 31.10.2020–01.09.2023 abiõpetajana

Juhtunu kronoloogia
6. juunil tegi kirikuvalitsus Jaan Tammsalu avalduse ja peapiiskop Urmas Viilma ettepaneku alusel otsuse peatada Jaan Tammsalu tegevus vaimulikuna ajavahemikul 12. juunist 2023 kuni 1. septembrini 2023. Sel ajal täitis koguduse õpetaja ülesandeid Eve Kruus

26. juunil ilmus Õhtulehes Nils Niitra artikkel “Abielurikkumine tõi Jaan Tammsalule teenimiskeelu! Peapiiskop Viilma: “Olukord on väga kurb.” Artiklist sai alguse meedia huvi juhtumi vastu

29. augustist vabastas kirikuvalitsus Jaan Tammsalu Tallinna Jaani koguduse õpetaja ametikohalt ja määras ta Tallinna praostkonna vikaarõpetajaks praost Jaak Ausi alluvusse. Õp Eve Kruus määrati kuni 1. septembrini 2024 Jaani koguduse õpetajaks

1. septembrist lahkus Annely Neame abiõpetaja ametist

3. oktoobril kirikuvalitsus otsustas, et Tallinna praostkonna praost Jaak Aus koos Tallinna Jaani koguduse juhatusega peab läbi viima Tallinna Jaani koguduse õpetaja valimised 1. aprilliks 2024

12. oktoobril teatasid juhatuse esimees Peeter Raudsepp ja liikmed Jaanus Põder, Even Tudeberg, Rein Voog tagasiastumisest 16. novembril

21. oktoobril kuulutas kirikuvalitsus välja juhatuse erakorralised valimised

1. novembrist siirdub abiõpetaja Arne Hiob emerituuri

Eve Kruus: võrreldes aastataguse ajaga on õhkkond kahtlemata pingelisem


Vastavalt EELK konsistooriumi otsusele on Eve Kruus määratud Tallinna Jaani koguduse õpetajaks 29. augustist 2023 kuni 1. septembrini 2024.


Õpetaja Eve Kruus (fotol) alustas teenimist Tallinna Jaani koguduses 1993. aasta suvel õp Toomas Pauli kõrval praktikandina, 2005. aastal sai temast diakon ja 2008. aastast koguduse abiõpetaja. Lisaks teoloogilisele haridusele on Eve Kruus lõpetanud TÜ õigusteaduskonna 1988. aastal ja töötanud kriminaalmenetlejana Eesti politseis aastatel 1982–2014. On hingehoidja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.


Milline on Tallinna Jaani koguduse õhkkond pärast Jaan Tammsalu taandamist ametist?
Võrreldes aastataguse ajaga on õhkkond kahtlemata pingelisem. On segadust, mida aasta tagasi polnud. See on arusaadav, sest pole ühtegi asutust, kus poleks mingil määral segadust ajal, mil juhtkond on vahetumas. On selge, et Jaan Tammsalu on olnud väga populaarne, tema jutlustel on olnud palju kuulajaid. On teada, et väga paljud on käinud teenistustel ja palvustel just siis, kui Jaan Tammsalu on seal jutlustanud või kõnet pidanud. On teada, et väga paljud on valinud oma matusteks, laste ristimiseks või laulatuste läbiviimiseks Jaan Tammsalu, kuna tema soe suhtumine meeldib inimestele. Inimestele on Tallinna Jaani koguduses võimalusel antud valida neid puudutavate talituste läbiviimisel just see vaimulik, keda nad ise soovivad. Suures enamuses on see olnud Jaan Tammsalu. Praegu on kirikus käijate read tunduvalt hõrenenud. Kirik ei ole tühi, aga on näha, et inimeste arv on tunduvalt vähenenud. Isiklik hinnang on, et pinkides on 50–100 inimest vähem kui enne. Ka annetused kiriku korjanduskastidesse on umbes kolmandiku võrra vähenenud. Võimalik, et siin on ka ühiskonna majanduslangus põhjuseks, aga arvud on arvud. Talitusi on jäänud tunduvalt vähemaks, aga olen kuulnud ka teistest kogudustest, et sealgi on neid vähem. On helistatud ja küsitud matuse läbiviijaks Jaan Tammsalut ja kui oleme öelnud, et ta ei saa talitust läbi viia, siis on viisakalt ära öeldud. Kas need inimesed on mõne teise koguduse vaimulike poolt maetud, pole teada.


Koguduse teenimisest on lahkunud ka abiõpetajad Anneli Neame ja Arne Hiob, kas ka seoses Jaan Tammsaluga?
Nad pole otseselt väitnud, et lahkuvad Jaan Tammsalu pärast.


Kuidas saad üksi hakkama, kui enne oli neli vaimulikku ja nüüd oled üksi?
Saan hakkama. Mitmed vaimulikud on pakkunud abi. Samuti on Tallinna praost Jaak Aus kinnitanud, et kui on abi vaja, siis ta aitab.


Ja siiski Jaan Tammsalu teenib tulevikus Jaani koguduses?
Jah, külalisena. Konsistoorium soovib, et praost Jaak Aus annaks kirjaliku loa iga kord, kui Jaan Tammsalu kutsutakse teenima mõnda Tallinna praostkonna kogudusse. Seega saab Jaan Tammsalu tulla Tallinna Jaani kogudusse jutlustama või talitust pidama võrdselt teiste Tallinna vikaarvaimulikega, juhul kui teda kutsutakse ja juhul kui Tallinna praost annab talle selleks iga kord kirjaliku loa. Kuna meil on soovitatud rõhutada, et Jaan Tammsalu ei naase kunagi Tallinna Jaani kogudusse selle koguduse õpetajana, siis tuleb tema osalemistesse meie kiriku teenimiskavas suhtuda nõnda nagu ükskõik millise teise võõra vaimuliku teenimisse meie koguduses.


Kas on ka koguduse liikmeskonnast lahkujaid seoses kriisiga?
Oleme saanud mitmeid telefonikõnesid selle kohta, et inimesed kavatsevad lahkuda, tuues põhjuseks, et armastatud õpetajale Jaan Tammsalule on liiga tehtud. Oleme saanud ka kõnesid selle kohta, et Jaan Tammsalu teenimiskeeluga on toimitud õigesti. Igal juhul on Jaan Tammsalu hukkamõistvaid kõnesid olnud oluliselt, hinnanguliselt umbes kümnekordselt vähem kui poolehoidvaid kõnesid. Inimesed ei õigusta Jaan Tammsalu käitumist, kuid leiavad, et karistus on olnud liiga karm.


On esitatud meili teel avaldusi kogudusest lahkumiseks, kuna lahkujate sõnade kohaselt on Jaan Tammsalule liiga tehtud, kuid meile ei ole ära näidatud, millisesse kogudusse üle minnakse. Oleme palunud lahkumisavaldust saades teatada, kuhu nad lähevad, aga vastust pole saanud. Selliseid lahkujaid on paarikümne ringis olnud. Teistesse kogudustesse lahkujate hulk teistest kogudustest saabunud kirikutähe päringute põhjal pole kasvanud.


Kuidas kommenteerid peaaegu kogu juhatuse tagasiastumist?
Juhatuse esimees Peeter Raudsepp on põhjendanud enda ja enamiku juhatuse liikmete tagasiastumist oma pöördumises, mis avaldati ka koguduse kodulehel ja Facebookis. Mõistan nende tagasiastumise motiive ja austan nende otsust. Olen väga tänulik aja eest, mida nad panustasid koguduse tegemistesse. Olen väga tänulik mulle kingitud võimaluse eest nendega koos tööd teha. Soovin neile õnnistust nende tegemistes väljaspool kogudust.


Millist õpetajat vajab Jaani kogudus tulevikus, et minna edasi, ja millal kuulutab juhatus koguduse vakantseks?
Juhatus esitab EELK konsistooriumile vajalikud andmed koguduse õpetaja ametikoha vakantseks kuulutamiseks lähimal ajal.


Kuna ajal, mil Tallinna Jaani kogudust teenis õpetajana Jaan Tammsalu, on Tallinna Jaani kiriku hoone korda tehtud (väiksemad erakorralised remondid käivad iga hoone juurde niikuinii pidevalt), siis on tulevasel õpetajal rohkem aega pühenduda koguduseelu vaimulikule küljele. Jaani kogudus on olnud tuntud hea sõnaga jutlustajate poolest. Kui viimasel ajal tundub, et jutluse tähtsust Eesti luterlikus kirikus järjest vähendatakse, võiks ehk Tallinna Jaani kogudus jääda selles osas meeldivaks erandiks ja koguduse tulevane õpetaja võiks olla hea sõnaga. Aga küllap on igal koguduse liikmel tulevasele õpetajale omad ootused – inimesed on ju väga erinevad. Palume, et viimselt juhiks uue õpetaja valikut Jumal, kelle tahtmine ka sündigu.

Peeter Raudsepp: aeg maikuust tänaseni on olnud pikk ja väsitav


Kümme aastat tagasi Tallinna Jaani kogudusse jõudnud ja 2021. aastast koguduse juhatuse esimehe ametis olnud Peeter Raudsepp (fotol) on otsustanud juhtorganist tagasi astuda. Koguduse liikmeks jääb ta edasi.


Juhite Jaani kogudust juhatuse esimehena alates 2021. aastast. Mis jääb meelde sellest perioodist?
Sellest võikski rääkima jääda, sest näiteid on palju. Pean piirduma valikuga. Kirikuhoonest rääkides saab näha Jaan Tammsalu aastatepikkuse töö tulemust – kirik on korras seest ja väljast. Kirikus toimuva sisust rääkides tuleb mulle meelde, et kui ma kümme aastat tagasi valisin endale Tallinnas kogudust, siis valisin Jaani koguduse selle pärast, mis kiriku seinte vahel toimub ja kindlasti ka sealsete õpetajate pärast. Kolmandaks tooks esile inimeste tagasiside – on kiidetud meie õpetajaid ja on kiidetud meie majandustegevust, kus annetuste kasutamine on hästi läbipaistev.


Seoses õp Jaan Tammsalu juhtumiga olete avalikkuse huviorbiidis. Mida tähendab selline tähelepanu kogudusele?
See, et me tähelepanu all oleme, ei ole üllatav. Tegemist on Eesti esinduskogudusega. Asukoht, kirikuhoone, õpetajaskond – see tõstab meid esile. Tegemist on Sõna kirikuga ja väga aktiivselt tegutseva kogudusega. Praegune tähelepanu aga mõistagi ei ole see, mida sooviksime. See väsitab.


Nüüd olete teatanud, et astute koos kolme juhatuse liikmega ametist tagasi. Kas jääte edasi Jaani koguduse liikmeks?
Kindlasti jään.


Mis seda otsust pani tegema?
Põhjuseks on väsimus. Kuulsin hiljuti definitsiooni, mis sobib vastuseks – kaastundeväsimus. Minul on ka kaastundeväsimus. Aeg maikuust tänaseni, see on olnud pikk. Ametist lahkuvad juhatuse liikmed on sel ajal kogu aeg kaasa elanud – oma endisele õpetajale Jaan Tammsalule ja tema lähedastele; hooldajaõpetaja Eve Kruusile, kes suvel praktiliselt üksi jäi teenima ning suutis vaimulikuna hoida ära suuremate emotsioonide lahvatamise. Väsinud olen ka mõtlemast ja kaasa elamast kogudusele, kelle liikmete seas on erinevaid suhtumisi. Väsinud olen sellest, et mulle kurdetakse nii mõnigi kord, et me ei tunne enam kirikut ära. Et kirikust on saanud ilmaliku kohtumõistmise koht, vaidluste koht, kus kõrged vaimulikud ei esine alati vaimuliku sõnumiga, vaid pürgivad ilmaliku mõjukuse poole. Sellest väsimusest tingituna oli mul suur soov astuda juhatusest tagasi. Püüan teha pooleli jäänud asjad nii korda, et oleks hea üle anda teistele, aga ise selles enam mitte osaleda.


Kas Teil on lootus, et pärast 16. novembrit saate Jaani kirikus käia n-ö rea-koguduseliikmena, süüvimata koguduse elu juhtimisse? Arvate, et see õnnestub?
Jah arvan küll. Ma soovin seda ja teen endast oleneva selle heaks.


Konsistooriumi otsusega tuleb koguduse juhatusel koos Tallinna praostiga viia läbi uue õpetaja valimised. Uue õpetaja valimised peab lõpuni viima uus juhatus. Millised on teie soovitused uuele juhatusele?

Ma ei ole pidanud vajalikuks sellele mõelda. See ei ole enam minu ülesanne. Pikaajalise tippjuhina arvan oma kogemustele tuginedes, et see on igati hea komme, kui ametist lahkuv juhatuse esimees ei sekku ametisse asuva juhatuse tegevusse. Tagasi astuvad juhatuse liikmed soovivad igati jääda kõrvale.


Aga jätkuvalt koguduse liikmena on siiski oluline ka Teie ootus, millist vaimulikku oma kogudust teenima soovite?
Seda koguduselt väga ei küsita. Kirikuseadustik ei näe õpetaja valikul koguduse juhtorganil erilist rolli, saati koguduse liikmetel. Ennekõike on peapiiskopil voli kandidaat kinnitada. Seepärast ei olegi ma väga kedagi soovimas, aga kui mõtlen selle peale, et millised ülesanded on vaja täita sellel õpetajal, siis loomulikult peab ta olema üks silmapaistev vaimulik, kes inspireeriks ja suudaks tõmmata inimesi kaasa. Ma ei poolda teooriat, mis ei pea koguduseelu edenemiseks olulisena õpetajat. Kirik on organisatsioon ja inimesed on seal samad nagu mujal organisatsioonides. Õpetaja on sarnane X organisatsiooni tegevjuhiga. Inimeste eestvedajana ja võrgustiku ülesehitajana on õpetaja roll väga oluline. See on nii väikeses maakohas kui ka suuremas linnas – õpetaja peab olema võimekas. See toob inimesed kirikusse, paneb nad õiges suunas mõtlema ja koos tegutsema ja annab lõpuks rahulolu. Kiriklik sõnum jõuab nii kohale palju paremini.


Jaan Tammsalu osaleb praostkonna vikaarõpetajana Jaani koguduse teenimises, pidades üksikuid talitusi. Kas see, et endine õpetaja osaleb koguduslikus elus pisteliselt, on koguduse sisekliima seisukohalt hea või pigem pinget kasvatav?
Saame seda näha nüüd. Pühapäeval on esimene kord. (Intervjuu tehti 12.10. – Toim.) Üldiselt on nii, et kirikus käijaid on jäänud vähemaks, annetajaid on jäänud vähemaks. Pidime sellele ka koguduseliikmete tähelepanu juhtima rahanappuses. Sellele tähelepanu juhtimisele reageeriti ning me saime puuduoleva summa kuhjaga kiirelt kokku. Aga saime selle käigus ka tagasisidet: olen solvunud, olen pahane selle üle, mis te Jaaniga teinud olete ning ma ei kavatse enam raha maksta.


Kuidas juhatus käitus?
Tuli siis selgitada, et see ei ole nii. Et Jaan Tammsalu ise koguduse majandusjuhina palub ka, et jätkuvalt kogudust toetataks ja töötab selleks ise kaasa.


Kas eelnimetatud küsimusele oskaksite paremini pärast eelolevat pühapäeva vastata?
Jah, eks pühapäeval kirikuliste nägudelt ole võimalik näha. Teda on pikalt oodatud. See ootus on pingeid tekitanud. On loobitud ultimaatumeid, et kui Jaan ükskõik mis vormis kogudusetöös osaleb, siis mina ei tule. On neid, kes ütlevad, et ei tunne enam oma kirikut ära, kuna see on muutunud maapealse kohtumõistmise kohaks ning siin ei näidata enam üles andeksandmist. Sellised pinged on.


Millal saabub rahu?
Tahan toonitada, et rahutus ei puuduta suuremat osa koguduse liikmeist. Erimeelsused tulevad esile väheste puhul – nii ühes kui teises otsas on ikkagi vähe inimesi. Aga üles tõstetud probleem, see paistab välja küll.


Rahu võiks tulla, sest otsused on tehtud ja karistused on määratud. Tahaks väga loota, et Jaan Tammsalule antav teenimise kava on ka tõeline teenimise kava, kus teda vaimulikuna rakendatakse ja ta vaimulikuna ennast väljendada saab.


Kas jääte väite juurde, et just Jaan Tammsalu Jaani koguduse õpetaja kohalt tagandamise tulemusel on teie kirikus vähem inimesi käinud ja vähem annetusi tehtud?
Seda saab väita.


Kas koguduse liikmeid on jäänud vähemaks ja just sellel põhjusel?
Paar inimest on tõesti lahkunud. On alust nende motiivina näha seda.


Millisena näete Tallinna Jaani koguduse tulevikku?
Jaani kogudus ei saa olla kogu kirikust eraldi vaadeldav. Jaani kogudusel ei saa olla oluliselt paremat ega halvemat olevikku ega tulevikku kui meie luteri kirikul kokku. Minu arvates on meie kirik oma rolli ja mõjukust kaotamas. Siin ei ole küsimus Jaani koguduses. Tunnen, et siin on midagi olulisemat. Soovin, et kirik oma kunagise rolli taastaks ja leiaks taas selle, millega ta seda rolli täita saab.


Mida soovite lisada?
Minu eesmärk ei ole vastutusest eemalduda. Aga tunnen, et minu usupuhtusele on hea, kui ma nendest maajagamistest ennast distantseerin. Mõnikord ehmun ka ise, et millega tegeleme. Ma ei tulnud 10 aastat tagasi kirikusse, et juhatuse esimehena ilmaliku sisuga vaidlustes osaleda. Tulin teistel kaalutlustel. Igatsen tagasi aega, mil tulin Jaani, kus oli nii äge õpetajate kooslus.

Annely Neame: kõige rohkem aitab tõde


Annely Neame’ist sai Tallinna Jaani koguduse diakon 6. jaanuaril 2015 ja abiõpetaja 31. oktoobril 2020. Alates 1. septembrist ei teeni ta enam Jaani kogudust ja on Tallinna praostkonna vikaarõpetaja.


Annely Neame (fotol) alustas 36 aastat tagasi kirikutööd just Jaani koguduses, tema valdkondadeks on olnud noortetöö ja Tooma missa. Taizé palvused, mida õp Neame pidas Tallinna Jaani koguduses, toimuvad nüüd Tallinna Kaarli kirikus. Oma juubeliintervjuus Eesti Kirikus jagas ta, et 1989. aastal külastas Prantsusmaal Taizé vennaskonda ning jäi koguni kaheks aastaks vendade juurde ja jõudis hiljem Püha Andrease ordu õdede juures noviitsistaatuseni ehk kaalus nunna teed. Kui tuli otsustamishetk, siis mõistis, et peab oma teenimist Eestis jätkama.


Luterliku Maailmaliidu, Norra Misjoniseltsi ja Saksamaa Põhjakiriku toetusel on EELK loodud Misjon112 projekt, mille kaudu antakse hoogu missionaalsele liikumisele Eestis. Annely Neame on selle projekti juht. Lisaks on Annely Ukraina sõjapõgenike hingehoiu Eesti koordinaator ja Põhja piirkonna juht.


Lahkusid 1. septembrist Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja ametist. Palun ava selle otsuse tagamaid.
Jaan Tammsalu kutsus mind Tallinna Jaani kogudusse tööle. Olen olnud n-ö tema inimene. Ta õnnistas mind noortetöö tegijaks, laulatas mind, ristis mu lapsed. Mõlema ordinatsiooni juures oli. Olen uskunud temasse. Kogudus toetas mu õppimist usuteaduse instituudis.


Juunis, kui Tammsalu skandaal polnud meediasse jõudnud, hakkasid koguduse liikmed mult selle kohta küsima. Ei teadnud, mis täpselt toimub. Tegin piiskoppide kaudu ettepaneku, et probleemist tuleb koguduses rääkida, tuleb teatada. Piiskopid olid nõus. Oli arusaam, et koguduse vaimulikud ja vajadusel ka praost peaksid ühiselt selguse saama. Minu ettepanek oli, et räägime avalikult kogudusega, milles on probleem, enne kui asi läheb meediasse. Sellele oli koguduse hooldajaõpetaja vastus ei. Juriidiliselt lahkusin vabatahtlikult. Suvel sai mulle selgeks, et see uks on minu jaoks kinni. Kontemplatiivse koguduse loomine oli mul juba ammu mõtetes, aga see polnud äratulemise põhjus.


Kas saan õigesti aru, et kriisi sattunud koguduse õhkkond ja valikud, mida tehti, on sinu lahkumise põhjus?
Püha Vaim elab ka minus, olin selle koguduse üks õpetajatest ja see ei lugenud. Minu äratundmine, kogemus ja teadmised on täpselt sama väärtuslikud kui teiste selle koguduse juhtide ja liikmete omad. Mind ei kuulatud, minuga ei räägitud. Tajusin väga selgelt võimukate kõnet ka enda suhtes ning nende suhtes, kellel polnud selles olukorras üldse häält – naised, noored, eakad, lapsed, eriti need, keda on erinevates suhetes kõrvale heidetud ja hüljatud. Keegi ei vali kõrvaleheidetuks olemist, isegi kui seda tehakse väidetavalt kokkuleppel ja uue armastuse puhkemise ajel. Sellepärast tuleb kõnelda ka hääletute perspektiivist. See on kõige suurem põhjus. Need, keda on Jaani koguduses ristitud, on minu käest küsinud, kas nüüd pean oma lastele rääkima, et teid võib ka maha jätta, abielu ongi ajutine. Armastus on, mis loeb. Lubadused pole tähtsad.


Mis võiks sinu meelest aidata koguduse tervenemisele kaasa?
Kogudus on inimesed. Igal inimesel on väärtus ja väärikus. Kõige rohkem aitab tõde. Tõde aitab inimestel terveneda. Probleem pole, et õp Tammsalu ei saa jätkata, vaid see, et tema valikute ja tegude tõttu on kogudus lõhki. Ma ei saa aru, kuidas hooldajaõpetaja ja tagasi astuv juhatus saavad mingitele seadustele tuginedes väita, et peapiiskop ja konsistoorium tahavad kogudust hävitada. Kuidas see võimalik on?


Jumala standardid on igale inimesele. Inimesed otsivad seda õiget teed – elu teed. Neile on seda ka õpetatud, ka seal samas kirikus. Nad on leeris käinud ja jutlusi kuulanud. Keegi ei ütle ju jutluses, et rikkuge abielu. Sõnade ja tegude vastuolu tekitab usulise kriisi. Vaja on organiseeritud kriisiabi. Selle ettepaneku ka tegin piiskoppidele. Kogudusel on vaja, et inimesed saaksid leinata oma pettumust. Kõige hullem on, kui inimesed ei saa seda kriisi läbi elada. Aidata ei saa vägisi. See peab olema läbimõeldud, professionaalne. Ei tohi suuremat kahju tekitada. See, et tegeleda pealmise vahuga ja mitte alumiste hoovustega – see ei ole õige. Oleks hea, kui uus õpetaja oleks väga hea hingehoidja.

Arne Hiob: kogudus on väsinud ebamäärasusest


Õpetaja Arne Hiob on olnud Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja alates 1993. aastast ehk juba 30 aastat. 1. novembrist siirdub ta emerituuri.


Koguduse teenimise kõrvalt on Arne Hiob (fotol) kaitsnud teoloogiadoktori väitekirja 2000. aastal Tartu ülikooli usuteaduskonnas. On olnud õppejõud EELK usuteaduse instituudis, Tartu ülikoolis, Tallinna ülikoolis, Eesti kunstiakadeemias ning Eesti muusika- ja teatriakadeemias. Viimasel umbes kümnel aastal tuntakse teda kui suurepärast Püha Maa reisijuhti.


Kirjutasid oma Facebooki lehel 6. oktoobril, et „laeva sõidukurss ei ole mulle enam vastuvõetav. Minu roll Jaani koguduse meeskonnatöös on üha kitsamaks jäänud, väsitavaks muutunud ja suviste segaduste tekkides viimaks ammendunud. Ei ole mõtet tööd jätkata seal, kus seda normaalselt teha ei saa“. Palun ava seda mõtet.
Olen 30 aastat Jaani koguduses olnud ja koormuselemente on palju. Minemine on igal juhul vabatahtlik, keegi pole lükanud. Võib-olla millalgi tulevikus olen valmis koguduses mõnel määral osalema, kui soovitakse. Mulle on pakutud loenguid siin ja seal, kutsutakse jutlustama. Pensionile jäämiseni on 2,3 aastat aega. Eelpensionile ma ei lähe.


Kas oled jäänud rahule kirikuvalitsuse otsustega, mis on Jaani koguduse kriisiga seotud?
Mul on hea meel, et mind oma soovi kohaselt emerituuri lubati. Olen väga tänulik, et selline otsus tehti. Pole mõtet paariks aastaks enne pensionit asuda veel mõne võõra koguduse peale, parem tegelda oma tugevama külje kaudu eesti kristluse teenimisega, milleks on loengud, raamatud, reisid ja vahel ka jutlused ning muu selline. Kavatsen tööd EELKs jätkata just nimelt niisuguse inimesena, nagu ma praegu olen.


Teatavasti soovivad neli Jaani koguduse juhatuse liiget tagasi astuda. Kuidas kommenteerid?

See on nende õigus ja valik. Nad on tulnud koos Jaan Tammsaluga ja tahavad ka eemalduda koos. Kuna nad ei saa enam edasi sama rõõmuga töötada, siis ei taha nad seda rõõmutult teha. Loomulikult ei ole nad kohustatud tagasi astuma.


Kogudus jällegi on väsinud ebamäärasusest. Kuulujutud, et kogudus käivat vähem kirikus, ei pea paika. Kirikus käib pidevalt rahvast. Oli Toomas Pauli ajal, ka Jaan Tammsalu ajal. See ongi minu jaoks Jaani koguduses üks ilmekamaid asju, et inimesed käivad kirikus. Ainult teatav lainetamine toimub, et juhtumisi on rahvast rohkem või vähem. Tohutu stabiilne kulgemine on Jaani kogudusele iseloomulik.


Kas on ka võimalik, et muudad lahkumise otsust seoses osa juhatuse tagasiastumisega?
Emerituuris ma konsistooriumi otsuse kohaselt olen ja sellest enam tagasi ei saa ega kavatse. On võimalik inimest emerituuri ajal uuesti tööle võtta. Ma ei tea, kas ma nõus olen, see sõltub asjaoludest. Me ei tea ühtlasi, millised võimalused avab meile Jumal homme.


Kas Tammsalu juhtumi tõttu on koguduseliikmete seas lahkujaid?
Kui Jaan Tammsalu tuli Tallinna Jaani õpetajaks, siis olevat lahkunud 13 inimest. Vähe. See on paratamatu, et iga vaimuliku tuleku ja minekuga mõni inimene läheb. Inimesed on vahetanud kogudusi igasugustel põhjustel.


Kevadel peaks Tallinna Jaani kogudus uue õpetaja saama. Millist vaimulikku Jaani kogudus vajaks?
Sellist, kes pinged ja hirmutamise välja kannatab. Tuleb olla valmis olema poksikott. Ütlen seda piltlikult. Kui suundud maakultuurimajast Estonia lavale, siis kriitika on ilmselt suurem. Nõudmised on suuremad. Minu kogemus on see, et kirikus asi nii karm pole kui ilmalikus maailmas. Võib-olla ma eksin – see ei tähenda, et ei ole nõudeid töö suhtes, et ei ole vahel vastuolusid. Poksikotti nimetada on ehk veidi ülepaisutatud, aga uus õpetaja peab võtma vastu ootamatuid lööke. Mitte alati üksikutelt riiakatelt inimestelt, aga vaidlusküsimused, tekkinud situatsioonid võivad teha seda, et tulevad ootamatud ülesanded, vahel pead ka vastu võtma ootamatut kriitikat.

Õpetaja kohta peaksid otsustavad olema usulised argumendid. Alles siis kerkivad nõuded, et ta peaks kõnelema hästi ning olema hea suhtleja ja majandusmees. Jne.


Kui palju vaimulikke Jaani kogudus sinu hinnangul vajab?
See sõltub peaõpetaja stiilist. Ega Toomas Pauli ajal ei olnud vähem koguduse liikmeid kui Jaan Tammsalu ajal. Tol ajal pidasime Toomas Pauliga kahekesi jumalateenistusi. Eve Kruus oli praktikant ja kui üks meist oli välismaal, siis Eve Kruus asendas. Tammsalu soovis rohkem vaimulikke, armulaua jagamist väljaspool altarit. Asju, mida tingimata ei pea tegema. Vaimulike arv sõltub uue õpetaja maitsest.

Jaani kogudus on kombinaat, mis töötas 30 aastat nagu masinavärk, kõigil oli oma osa teada. Tammsalu tulekuga mingid asjad teisenesid, aga elurütm läks sama moodi edasi. Tundub, et toimis suurem saksa täpsus kui Saksamaal. Jaani koguduses lained võnguvad, kord üles, siis alla, üldine keskmine jääb sarnaseks.


Kuidas Tallinna Jaani kogudus edasi võiks minna?
Inimeste omavaheliste suhetega on vahel nii, nagu näiteks armusuhetega, kus paljud osapooled ei saa jääda probleemitult koos tegutsema. Mingil hetkel ammendub koguduse endine kord, tekivad uued suhted, mis lõhuvad omalt poolt endisi – nii et nii mõnelgi tasub järele mõelda ja lahkuda, et mujal midagi paremat teha. Koguduses tuleks paika panna uus peaõpetaja, kes korraldab elu koos abiõpetaja(te), juhatuse ja nõukoguga, mis tulevad samuti uuendada.

Jaak Aus: Jaani koguduses on kõik haiget saanud


Kui Jaak Aus käesoleva aasta kevadel praostiameti oma eelkäijalt Jaan Tammsalult Tallinna praostkonna sinodi soovil üle võttis, ei teadnud ta, et õige pea saab talle praostina väljakutseks korraldada Tallinna Jaani koguduse vaimulikku teenimist.


Saab öelda, et praost Jaak Aus (fotol) oli Eesti Kiriku pöördumisel pisut tõrjuv. Kas maksab olukorda keerulisemaks teha, küsib ta ja tunnistab, et ilmselt Jaani koguduse sisekliima on hetkel jätkuvalt tundlik. Ta selgitab, et praostina ei pea ta hetkel eriti midagi tegema, vähemalt mitte sekkuvalt: „Ma ei pea korraldama vaimulikku teenimist Jaanis, sest kogudust teenib oma hooldajaõpetaja. Samuti on töös juhtorganid. Ma saan abi anda, kui kogudus või õpetaja seda minult küsib. Või kui kirikuvalitsus mind kirikuseadustikule tuginedes kohustab.“ Oluline on tema sõnul edasi minna.


Jaak Aus tunnistab, et on palju suhelnud Jaani koguduse „tavaliste liikmetega“: „Nad on jaganud oma muret. Ka oma seisukohti ja eelistusi. On neid, kes ütlevad, et ei soovi enam selle koguduse liige olla. On neid, kes ütlevad, et ei soovi Jaanis käia nii kaua, kui õhus on pinget. Olen näinud ka Kaarli kirikus neid, keda ma ei tunne ja kes ei ole meie koguduse liikmed, aga kes orienteeruvad liturgias ning kellest on mõista, et nad on kirikuinimesed. Võimalik, et Jaani liikmed.“ Ta selgitab, et on püüdnud kõiki veenda mitte uisapäisa kogudusest lahkuma: „Ütlen, et oodake uus õpetaja ära.“


„Kõik on Jaani koguduses saanud haiget – need, kes on Jaan Tammsalu toetajad, aga ka need, kes on pettunud Jaan Tammsalu tegevuses,“ toonitab Jaak Aus, soovides ümber lükata vahel kõlanud mõtet, nagu oleks haiget saanud vaid nn üks pool. Millal toimub koguduse tervenemine, see on praosti kinnitusel hetkel veel vastuseta küsimus.


Ausi sõnul tuleb tunnistada, et koguduse liikmete hulgas esineb protestikäitumist, aga suurt lahkumist kogudusest siiski pole täheldada. Näiteks ei ole Kaarli kogudusse kedagi Jaanist üle tulnud.


„Olen sada protsenti nõus, et inimesi on pannud mõtlema küsimus, mis põhjusel nad kirikus käivad. Kas nad liituvad kogudusega konkreetse vaimuliku pärast. Inimene võib nii ju tunda, aga olemuslikult on see hoiak juba vale – me peaks ikka Kristuse järel kirikusse minema, mitte mõne õpetaja ilusate sõnade pärast.“


Regulaarselt on Jaak Aus ühenduses Jaani kogudust praegu teeniva õpetaja Eve Kruusiga: „Või helistab tema mulle ja siis ma ikka küsin, kuidas ametiõel läheb. Ta vastab lühidalt ja kindlalt, et tal läheb väga hästi. Eve ongi väga tubli. Ta on sellega hästi hakkama saanud. Ma väga tunnustan ja kiidan teda. Püüan teda aidata, nagu saan.“


Küsimusele, milline vaimulik sobiks Tallinna Jaani koguduse õpetajaks, vastab Jaak Aus: „Kindlasti peaks ta olema pikema vaimulikustaažiga. Küpsemas eas isiksus, kellel oleks elukogemust. Väga oluline on kandidaadi puhul hingehoidlik aspekt – ta peaks olema väga hea hingehoidja ja lepitaja, et inimesed leiaks rahu ja saaks minna edasi. Koguduses on palju neid, kes on saanud haiget ja vajavad hingehoidlikku tähelepanu, julgustust ja toetust.“ Väikse mõttepausi järel nimetab Aus vajalikuks komponendiks ka teoloogilist kompetentsi, viidates Jaani koguduse aastatega tekkinud hea-Sõna-koguduse-kuvandile. Sealse koguduse vaimulikud on silma paistnud oskusliku sõnaseadmisega ja seda võimekust kogudus tõenäoselt eeldab ka uue õpetaja kandidaadilt.


Liina Raudvassar
Kätlin Liimets
Kaido Soom