Ühises arutelus selgusid koguduse tulevikusuunad
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 26. september 2012 Nr 37 /
Tallinna toomkogudus otsustas ühe tõsise mõttetalgu maha pidada kohe pärast toompäevade lõpujumalateenistust.
Kuidas koguduse elu arendada, liikmeid rohkem kaasa haarata, mis suunas peaks minema kasvatustöö või hoolekanne – eks kõige parem on seda ikka koguduserahvaga ühiselt arutada.
Mugavuse nimel
Töötati viies rühmas: jumalateenistuslik elu, laste- ja noortetöö, koguduseliikmete aktiveerimine, töö seenioride ja abivajajatega ning suhted väljaspool kogudust.
Pikemalt räägiti sellest, milline peaks olema kiriku keskkond – temperatuur, valgustus, olmeruumid, ligipääsetavus ja parkimine. Toomkirik on kirik mäe otsas ja temani ei vii ükski bussiliin.
Pühapäevase jumalateenistuse ajaks on küll lubatud mõne tunni jooksul kiriku juures tasuta parkida, kuid selle koha on avastanud ka naaberkiriku külastajad ja teisedki Toompeal toimetavad inimesed. Käidi välja mõte, et all-linnas võiks olla üks koht, kust kindlatel kellaaegadel viiks auto või väikebuss soovijaid jumalateenistusele. Vabatahtlik töö oleks suureks abiks.
Eesti kirikute talvine jahedus, et mitte öelda külmus, ei ole võõras ka toomkirikus. Mitmel pool kasutusel olevad padjad ja pleedid otsustati siingi käiku lasta.
Kuhu jätta lapsed jumalateenistuse ajaks, kes nendega peaks tegelema, et vanemad rahulikult teenistusel saaksid olla? Toomkirikus on erinevaid ruume, kuid lastele sobivat on esmapilgul raske leida. Võib-olla saaks kasutada kunagist raamatukoguruumi?
Tunne kiriku ajalugu
Toomkiriku ajalugu vääriks oma koguduse liikmetele põhjalikumat tutvustamist. Seenioride igakuised koosviibimised on jätkuvalt populaarsed, senisest rohkem peaks mõtlema, kuidas nooremat rahvast omavahel siduda. Kas teha ühiseid matku või kooskäimisi, piiblitunde või ühispalvusi?
Toomkirikus kõlab palju muusikat, peamiselt orelimuusikat. Leiti, et enam võiks olla noortele suunatud kontserte. Rohkem võiks teha koostööd teiste kogudustega, eelkõige Kaarliga, on ju mõlemad Toompea kogudused.
Kuidas koguduseliige infot saab? Toomkogudusel on korralik kodulehekülg, iga kuu ilmub veebis Katedraali Sõnumid, kirikus on teadetetahvel. Ent mitte kõik ei ole internetikasutajad. Tehti ettepanek, et kiriku ees peaks olema põhjalikum teadetetahvel ja Katedraali Sõnumeid võiks postitada soovijaile. Leiti, et on aeg end ka Facebookis sisse seada.
Häid ideid pakuti hulgaliselt, suur lootus on toomkoolil, rõhutati isamaalist kasvatustööd ja poiste kaasamist. Leiti, et teiste koguduste headest kogemustest tasub õppida.
Koguduse juhatuse liikme Tõnu Tupitsa sõnul peab kirikusse olema hea tulla, siin olla ja siia tagasi tulla. Koguduse õpetaja Urmas Viilma leidis et kogunes suurepärane materjal, millest edasi minna ning mis saab olema suunaks uuele nõukogule ja juhatusele.
Tiiu Pikkur