Üks küsimus
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudis / Number: 31. mai 2017 nr 24 /
Euroopa Kirikute Konverentsi peasekretär isa Heikki Huttunen pidas juubelikongressi avapäeval peaettekande „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud – kirikud ja Euroopa“. Eesti Kirik küsis isa Heikkilt, mis oli sõnum, mida ta EELK 100. aastapäeva pidustustel kirikurahvale edastas.
Isa Heikki Huttunen: Väljendasin teie saja-aastasele ajaloole ja kõigele sellele, millega Jumal on teid õnnistanud, enda isiklikku ja ka Euroopa Kirikute Konverentsi austust. Minu jaoks on liigutav viibida teie juubelikongressil, sest pean lugu luterlikust traditsioonist, mis on kujundanud nii minu kodumaa Soome kui ka Eesti ajalugu ja kultuuri.
Teiseks käsitlesin kristliku vabaduse teemat, mille sidusin Euroopa poliitilise olukorraga. Kõnelesin väljakutsetest, kuidas reaalsuses, kus elame, kirikuna toimida. Juttu oli ka panusest, mida minu meelest EELK ja Eesti saab anda oma kordumatu vabadusekogemusega Euroopa rahvastele. Milline on teie eriline ülesanne ja and? Märksõnadeks olid tunnistus, õiglus ja külalislahkus. Järgmisel aastal toimub Euroopa Kirikute Konverentsi üldkoosolek, kus need teemad on arutusel.
Olete vana rahvakirik, mis sündis kristlikus kontekstis, aga praegu elate väga sekulaarses ühiskonnas. Teate, kuidas selles olukorras anda tunnistust evangeeliumist. See on teie kogemus, mida saate teistega jagada. See on Euroopas ühine probleem, kuidas selle olukorraga hakkama saada.
Õiglus – olles kogenud vabaduse ja inimõiguste kaotust natsi- ja Nõukogude okupatsiooni all ning ehitades nüüd üles osalusdemokraatiat, on Eesti kirikutel anda eriline panus ebaõigluse ja õigluse mõistmisse tänapäeval.
Külalislahkus on oluline migratsiooni teema puhul. Olles kogenud koos oma rahvaga pagendust läänes ja küüditamist itta ning elu rahva hävimise ohus, on Eesti kirikutel mõndagi öelda aruteludes migratsiooni teemal. Need on mõned viisid, kuidas minu arvates teie vaba rahva vaba kirik saab anda oma ainulaadse panuse Euroopa kirikute perekonda.
Kätlin Liimets