Üks küsimus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 30. august 2017 Nr 34 /
Kuidas sujub 7.–8. septembrini toimuva konverentsi „Reformatsiooni viljad ja väljakutsed: 50 aastat naiste ordinatsiooni EELKs ja 500 aastat reformatsiooni“ ettevalmistus ja mida tõstaksid sisukast kavast esile?
Anne Kull, Ühenduse Naised Teoloogias esimees:
Ettevalmistused on sujunud hästi: kui Kadri Põder, Eva-Liisa Luhamets, Kerstin Kask, Hedi Vilumaa, Triin Käpp ja Riina Sildvee on otsustanud midagi teha, siis see ka tehtud saab. Eriti kui toetajateks on olnud nõuga EELK peapiiskop Urmas Viilma – suur tänu talle selle eest – finantsilise jõuga Saksamaaa Ühinenud Evangeelne Luterlik Kirik ja Gustav-Adolf-Werk. Praeguse seisuga on registreerunud osalejaid 90 ümber ja loodetavasti tuleb neid veel juurde – kuni 1. septembrini on kõik teretulnud seda tegema EELK kodulehel oleva lingi kaudu. Eriti loodan, et kõik ordineeritud naised jõuavad jumalateenistusele Tallinna toomkirikusse, kus mälestatakse ka neid, kes juba lahkunud. Aga samavõrd loodan ka, et ordineeritud mehed näevad naiste ordinatsiooni 50. aastapäeva tähistamises kogu kiriku tähtpäeva, milles osalemine on au ja privileeg.
Kõigil osalejatel ja ka neil, kel pole võimalik osa võtta, soovitan lugeda veebiajakirjas Kirik & Teoloogia: vaatlusi maailmale teoloogi pilguga ilmuvat Kadri Lääsi tõlget Luterliku Maailmaliidu käsitlusest soolisest õiglusest (http://kjt.ee/2017/08/soolise-oigluse-pohimotted-1-osa/). Konverentsil käsitleb seda teemat õp dr Elaine Neuenfeldt Luterlikust Maailmaliidust, tuues sisse laiema pildi luterlikust osadusest.
Reformatsioon oli ja on protsess, mille tähendust ei saa ühemõtteliselt hinnata ega ka seda tähistada lihtsustatult lemmikfiguure või sündmusi välja valides. Ometigi on meie ühise ajaloo võtmesündmused õpetlikud vaid sedavõrd, kuivõrd me tunneme omaenda ajalugu, selleks et kujundada oleviku ja tuleviku kirikut.