Uksed on avatud, aeg teele asuda…
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 8. mai 2002 Nr 18 /
Teist suve on Eestis käivitunud teeliste kirikute projekt.
Möödunud aastal osales selles 54 luterlikku kirikut. Abiks ränduritele anti välja käepärane buklett, milles oli ära toodud info suvel avatud kirikutest. Info oli üleval ka EELK koduleheküljel Internetis. Buklett anti välja EELK Konsistooriumi, ajalehe Eesti Kirik ja kirjastusseltsi Logos ühistööna.
Tänavu on projekt muutunud oikumeeniliseks ning selles osaleb 106 kirikut seitsmest konfessioonist. 10 000-lise tiraaz’iga bukleti «Teeliste kirikud» väljaandmist rahastas tänavu Eesti Kirikute Nõukogu. Teeliste kirikute kohta saab lugeda Internetist: www.ekn.ee .
Muutuvas ajas
Aeg, milles elame, on täis muutusi ja üha enam vajame pidepunkte selleks, et liikuda edasi. On hea, kui on võimalus siseneda kirikusse, et sealses vaikuses elu üle järele mõelda, leida üles hinge vaevavad küsimused ja saada neile vastuseid.
See, et kirikusse pääseb ka teenistusvälisel ajal, on kindlasti paljudele ootamatu ja võõrastav. Küllap on sellele kaasa aidanud aastakümneid valitsenud nõukogude kord, mil kirikud ja usuelu olid põlu all. Liikmete arv kogudustes ei olnud suur, samas oli mõistetav, et kogudused toimisid vaikselt, tagasitõmbunult, peaaegu kinniste uste taga.
Inimesed kartsid repressioonide hirmus kirikusse minna ja kirikus kardeti kirikuväliste inimeste vaenulikku käitumist. Kiriku uksed olid avatud vaid jumalateenistuste ajal, muul ajal oli enamus Eesti kirikuid suletud.
Nii sai neid imetleda vaid väljastpoolt. Ometi on meie kirikutes varjul suur hulk hindamatuid kunstiväärtusi, millel on aukartustäratav vanus ja päritolu. Tarvis on vaid kirikusse minna, et seda kõike oma silmaga näha. Aina rohkem on pühakodasid, kuhu teeline võib sisse astuda. Kindlasti on sellele kaasa aidanud teeliste kirikute projekt.
Mujal maailmas on inimestele muudetud võimalikult kättesaadavaks informatsioon selle kohta, kus ja millal on kirikud avatud. Võimalust eralduda ja palvesse jääda pakutakse ka suuremates lennujaamades ja ostukeskustes, kust riiulitelt võib leida eri keeltes vaimulikku kirjandust. Nii võib soovija leida vaikse paiga keset suurt saginat.
Soomes juhatavad teeviidad rändaja lähima palvelani. Kohapeal jagatakse rohkesti informatsiooni kirikuhoone ja koguduse kohta, osta saab vaimuliku sisuga raamatuid, laulikuid, postkaarte, pildikesi jms.
Palvetajad teel
Turismi eelkäijaks võib arvata keskajal laialt levinud palverändurite liikumise. Rännati ühest paigast teise, et palvetada ja saada uut hingejõudu. Traditsioon, mis tõi kirikute juurde palju inimesi, aitas leida endas rahu ja kindlust. Muutuval ja raskel ajal võiks see vana ja äraproovitud võimalus olla hea lahendus leida hingerahu. Kirikute uksed on avatud, aeg on asuda teele…
Meeli Pärtelpoeg