Ülendava kunsti saadikud saabuvad Eestisse
/ Autor: Marju Riisikamp / Rubriik: Uudised / Number: 2. juuli 2014 Nr 29 /
Meist igaüks on kirikusse astudes adunud sakraalse koja müstikat. Kirikuturism ja kirikuruumi väärtustamine on saanud meie muusikaelu oluliseks osaks, pakkumaks süüvimist, meditatsiooni, rahu.
Juba teist suve järjest saabuvad Šveitsist Eestisse kaks suurepärast instrumentalisti: flötist Verena Steffen ja organist Olivier Eisenmann (fotol). Elulugudest selgub nende muusikute aukartust äratavalt suur lavakogemus. Lisaks on nad korraldanud oma kodukohas Weggis Luzerni lähistel juba kolmkümmend aastat rahvusvahelist festivali. Duopartnerid on koos mänginud pea sama kaua. Juba aastaid sõidavad nad oma autoga Šveitsist läbi Ida-Euroopa Rootsini välja, andes kokku umbes kolmkümmend kontserti.
Kavas on valdavalt 19.–20. sajandi muusika ning mitmeid teoseid, mida eesti kuulaja kuuleb esmakordselt. Šveitsi muusika, huvitav segu saksa ja prantsuse romantismist, on meie kontserdielus üsna harv «külaline».
Muu hulgas kuuleme organisti isa Will Eisenmanni 1975. a loodud teost «Meditatsioonid» op. 88, Joseph Lauberi «Trois morceaux caractéristiques» op. 47 (1929) flöödile ja orelile.
Vähesed teavad, et kuulsa Felix Mendelssohn-Bartholdy õde Fanny Hensel-Mendelssohn oli komponist. Kontserdil kõlab tema prelüüd orelile F-duur. Kavadest leiame ka tuntumaid nimesid nagu Mozart, Hummel, Reger, Gade jpt.
Eestis esitavad šveitslased kolm erinevat programmi: duokava 16. juulil kl 19 Tartu Peetri kirikus ja 18. juulil kl 19 Tallinna Metodisti kirikus ning Eisenmanni soolokava 19. juulil kl 12 Tallinna piiskoplikus toomkirikus.
Pühakojas esinemine esitab igale muusikule kõrgendatud nõudmisi nii puhtprofessionaalsel kui vaimsel tasandil. Klassikalise hariduse saanud esitaja kunst ülendab vaimu, suudab muuta tegelikkust ja mõjutada meie emotsioone. Mitte igaühele ei esita pühakojas esinemine nõudmisi, nagu viimastel aastatel oleme kahjuks tõdenud. Nii mõnigi on pidanud pühakojast hämmeldunult välja jooksma, sest sakraalses ruumis pakutakse kunsti asemel kitši … Ülal tutvustatud oivalised muusikud ja kunsti saadikud seda kindlasti ei tee!
Marju Riisikamp,
organist ja klavessinist