Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Urbanipäeval Urvastes

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Urvaste Püha Urbanuse kiriku aeda on oodatud kauplema ainult kohaliku ja loodussõbraliku kraamiga. 3 x Liina Raudvassar

Tänast urbanipäeva tähistati Võrumaal juba laupäeval, 21. mail Urvaste Püha Urbani kiriku aias kohalikku kogukonda ühendava laadaga, mis algas Eesti lipu heiskamise ja jumalasõnaga.

Kui Eesti Kirik pool kaheksa hommikul Urvaste kirikuaeda jõudis, oli laat juba hoos. Pastoraadist kirikuhooneni laiuval pargialal sõõrjalt kohad sisse võtnud müügilaudade ümber kulges elav kauplemine. Autosid vuras aga aina juurde ning nende parkimist korraldasid helkurvestides vabatahtlikud.
Oma automobiilile kirikumüüri lähistel kohta otsides jäi silma lasipuu külge seotud hobune, justkui tervitus möödunud aegadest. Täna on kabjaline aga laadaliste käsutuses – koguduseliige Aivar Kroonmäe teeb soovijatele vedruvankril lustisõitu mööda kirikuküla koduloolisi paiku.

Kogunedes templimäele
Linnulauluga võidu musitseeriva külakapelli helid vakatavad, kui valjuhääldist juhatatakse sisse «Mu isamaa …» ja inimesed austavad püstitõusmisega Eesti hümni. Samal ajal asub koguduse kellamees Robert Potter lipumasti juurde, et heisata sinimustvalge.
Mikrofoni ette astuv Urvaste õpetaja, Võru praostkonna praost Üllar Salumets tuletab meelde kokkutuleku põhjust ja tänab taevaisa suvepäeva eest. Algatuseks loeb ta kirjakoha Matteuse evangeeliumist (Mt 17:24–27), kus juttu maksumaksmise poleemikast ja hõbeseeklist kala suus. Paralleel tänasega on ilmne ning küsimus, kuidas suhtuda pühakoja lähistel kauplemisse, saab jõudsalt selgemaks.
Õpetaja Salumets teeb lühiekskursi ajalukku. Saame kuulda, et arvatavasti on Urvaste saanud oma kaitsepühaku märterpaavst Urbanus I järgi (valitsemisaeg 222–230), kelle matusepäeva 25. mail tuntakse rahva- ja kirikukalendris urbanipäevana. Eestis on lisaks Urvastele Urbanusele pühendatud veel Lääne- ja Pärnumaa piiril paiknev Varbla kirik.
«Küllap see paik on olnud rahvale armas kooskäimise koht, kuhu on tuldud nagu templimäele – palvetama, kõnelema ja kauplema erinevate talentidega,» mõtiskles vaimulik, selgitades, et Urvaste kiriku kirjalik ajalugu algab 1413. aastast, mil Poola allikates on kirjas paavsti saadiku visiit kogudusse Antsenis ehk siis Urvastes.

Saab sööki ja jooki
Laat nagu laat ikka, võiks Urvaste kirikumurul toimunust kõige kokkuvõtlikuma raporti teha. «Meie eesmärk on esitleda kohalikku ja kodukootut,» rõhutab kirikulehele laada korraldaja Airi Hallik-Konnula Urvaste külade seltsist. Ta selgitab, et kümne aastaga on ettevõtmise formaat paigas ja kellelgi ei tule enam pähe Poolast toodud kraami letile panna. Selle asemel võib osta talutooteid, istikuid ja kohalikku käsitööd.
Viinamarjapuude kaitsepühakuna tuntud Urbanuse auks toimub degusteerimine parima koduveini väljaselgitamiseks ja oma viinamäe rajajatele pakutakse viinamarjaistikuid. Igal aastal on laadakavas ka midagi uut. Sel aastal õpetas Metsatöllust tuntud Lauri Õunapuu pajupilli valmistamist ning veoauto kastist kohandatud laval astus üles ansambel Curly Strings.
Lahkudes saan tuttavaks lumivalge, laadalt endale uue peremehe saanud kutsikaga, kellest kasvab tubli koduvalvur kihelkonna äärealal Kaikal.
Liina Raudvassar

Pildigalerii:

Airi Hallik-Konnula räägib, et kümne aastaga on urbanipäeva laadast kujunenud kogukonnas hinnatud traditsioon.
Üllar Salumäe hinnangul seob urbanipäev koguduse kogukonnaga.