Usk ja rahva elujõud

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number:  /

Piiskop electus Anti Toplaan. Foto: Toomas Nigola

Eesti rahva ees seisavad korraga mitmed probleemid, mis ootavad, olenevalt vaatenurgast, põhimõttelisi otsuseid. On selge, et kõikidele kuhjunud muredele ei suuda me korraga leida kiireid lahendusi, aga kriisiolukorras tuleb keskenduda kõige olulisemale.

Eesti Vabariigi põhiseaduse alguses on see sõnastatud teatud laadi usutunnistuslikus vaimus: „Kõikumatus usus ja vankumatus tahtes kindlustada ja arendada riiki /… /mis peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade.”

Rahvuse, keele ja kultuuri kandja on inimene, kes väärtustab ja kannab oma kultuuri. Küllap on ühe väikese rahva jaoks olnud alati küsimus selles, kuidas tagada oma maa ja inimeste julgeolekut, aga samas luua keskkond, mis soodustab tugevate peresidemete loomist ja laste sündimist.

Kui uskuda ajakirjanduses avaldatud teemakohaseid arvamusi ja hinnanguid, ei ole meie olukord kiita. Möödunud aastal nägi Eestis ilmavalgust 10 721 last, mis on madalaim näitaja alates mõõdetava statistika algusest 1919. aastast.

Poliitikud pakuvad üheks lahenduseks rahaliste toetuste suurendamist, aga sündimust soodustab ennekõike turvaline keskkond ning lastega peredele kodu lähedal alushariduse, kooli- ja huvihariduse ning tervishoiuteenuste kättesaadavus. Rahvastiku püsimajäämine taandub lõpuks inimese soovile luua pere ja saada lapsi.

Kui konkreetsete inimeste ja perede eeskuju nii heas kui halvas kandub üksikisikult laiemale kogukonnale, siis on sellel mõju kogu rahvale. Selles plaanis võiksid nii kristlased ise kui kristlik ajakirjandus pöörata senisest suuremat tähelepanu näidetele ja lugudele, mida võiks tuua positiivsena esile.

Kõige elujõulisemalt kasvavad lapsed perekonnas, kuhu nad oma vanematest sünnivad ja kus neil on vanemate ning vendade ja õdede tugi. Rahva elujõu seisukohalt vaadatuna on perekonna ülesehitavaks jõuks ühe mehe ja ühe naise püsiv liit, mis on lastele eeskujuks ning toeks kogu eluks.

Kuuldavasti peetakse eelseisva kiriku laulupeoga samal ajal Eesti ärkamisajaga seotud Tartu Maarja kirikus Eesti elujõu kongressi, mille korraldajad on pöördunud ka kiriku poole, et tuua esile usu ja rahva elujõu vahelised seosed. Prof Randar Tasmuth, kes on lubanud pidada sellel teemal ettekande, on kutsunud meie vaimulikke kaasa mõtlema.

Tema sõnul näitavad meie religioonisotsioloogilised uurimused, et vaimsel tasandil olemas olevad esmased suhted nagu Jumala usaldamine toetavad kindlustunnet ja rahulolu ka kesisema ainelise sissetuleku puhul. Sellest saab alguse inimestevaheliste suhete paranemine.

Sama oluline on ka usukaaslaste ja koguduse toetuse kogemine. Usk ei tähenda probleemide puudumist elus, küll aga kergendab lahenduste leidmist, eriti usukaaslaste toel. Kõik see suurendab usaldust ja positiivset vaadet perekonnaelus ja eriti laste kasvatamisel.

Sellest võib järeldada, et kui ka tahe on nõrk, aitab usk lisada isiku tahteotsustusele jõudu. Usul on toetav mõju elus toimetulekule kõikjal, nii üksikisiku kui perekonna tasandil.

Kui inimesed vaatavad liigselt valitsevatele oludele ega oma usuga seotud põhimõtteid, võib pidada loomulikuks, et keerulisemates oludes ei julgeta luua püsisuhteid ja lasta sündida lastel. Usk seevastu avaldab positiivset mõju probleemide lahendamisele ja eluolukordade aktiivsele paremaks kujundamisele.

Usk toetab pika perspektiivi arvesse võtmist elus üldse ja pereelus konkreetselt. Usklike peredes on olnud ja on nüüdgi keskmisest rohkem lapsi.

Usk ei taga otseselt toimetulekut, aga aitab olukordi paremuse suunas mõtestada.  Inimlik ühtehoidmine, kus nähakse üksteise vajadusi ja toimitakse vastavalt, toetab ka isamaaliste tunnete kinnistumist. Tänases ühiskonnas on just kristlaste ülesandeks abielu institutsiooni tegeliku tähenduse taastamine, julgus teha otsuseid ja kanda vastutust.

Eesti ja Põhjamaade ajalugu on kinnitanud, et pärast suuri kriise on usuline ärkamine loonud eeldused lasterikaste perede tekkele. Sellest võib järeldada, et rahva elujõud sõltub üksikisiku ja terve, lastega perekonna elujõust. Üksikisiku ja perekonna elujõudu lisab usk.

Anti Toplaan

piiskop electus