Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uudiseid praostkondadest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Järva praostkond


Samaaria naine kaevul, ikoon, mis sobib iseloomustama toimunud jumalateenistuse sisu, selgitab isa Roman.

Paide kirik on avanud õigeusklikele uksed

Järvamaa piirkonda jõudnud ukrainlaste vaimulikule teenimisele mõeldes käidi välja Paide kirik. Nii arutati aprilli keskel toimunud luteri ja õigeusu koguduste ja linnajuhtide kohtumisel. 

Koguduse õpetaja Andres Tšumakovi sõnul saadi praostilt ja peapiiskopilt luba ja kord kuus on kirikus õigeusu jumalateenistus. Nii nagu õpetaja jaoks, on ka koguduse jaoks oluline sõjapõgenikke aidata. Mitte ainult aineliselt, aga ka hingeliselt. Küll loodab õpetaja, et jumalateenistustega ei tuleks pikalt jätkata. Aga seda öeldes mõtleb ta sellele, et sõda võimalikult kiiresti lõpeks.

Paasapühal kogunetigi jumalateenistusele, mille pidas Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku preester isa Roman (kodanikunimega Roland Tõnisson) Suure-Jaanist. Jumalateenistus toimus eesti ja kirikuslaavi keeles, koguduse vastulaulud olid ukrainakeelsed. „Saame üksteisest aru küll,“ sõnab preester. Teenistusel viibijad on ju liturgiaga tuttavad, nii ei teki ka teenistuse käigus küsimusi. Rahvast oli jumalateenistusel ohtralt, tulnud oli ka õigeusklikke eestlasi.

Kui palju võiks inimesi järgmisel jumalateenistusel olla, ei oska preester öelda. Ta tänab kogudust ja linnavalitsust otsuse eest Paide kirikus sõjapõgenikele jumalasõna kuulutada. Jumalateenistused hakkavad kokkuleppe kohaselt olema laupäeviti, et need tavapärast koguduseelu ei segaks. 

Meedia andmetel on Paides üle saja sõjapõgeniku, töö nende igakülgsel abistamisel jätkub. 

Saarte praostkond

Pühalepa kirikus uusi tuuli

Hiiumaa vanimas kivikirikus jumalateenistusel käijad saavad rõõmustada, sest Pühalepa kiriku tornikiivri laastukate vahetatakse välja plekise vastu. Millest täpsemalt, pole praegu teada, sest see sõltub hinnast. Kirik võib olla küll Hiiumaal vanim, aga on üks Eestimaa väiksematest. Kogudust teeniv õpetaja Kristjan Simson ütleb, et tegu on suvekirikuga. Maksumaksjaid koguduseliikmeid on heal juhul paarikümne ringis. Suvel on saarel rohkem rahvast ja Pühalepast saab suvekirik.

Seoses tornikiivri remondiga valmis hiljuti kiriku 3D mudel, mille tellis Rändmeistri firma ja mida saab internetis vaadata. Tõenäoliselt tõmbab see ka kirju ajalooga kirikule tähelepanu. Pühakoda on hea näide sellest, kuidas see 40 aastat laona kasutusel olnud või ka tühjana seisnud, 1993. a taaspühitseti. 

Sel aastal veel kattevahetuseni ei jõuta, esmalt püütakse projektiga valmis saada, selgitab õpetaja. Küll on koguduses 6. juunil pidulik päev, sest kogudus saab uue õpetaja. Kogudusega laulatatakse sealsetele inimestele tuttav Triin Simson, kes lõpetas õpingud kiriku kõrgkoolis ja möödunud nädalal preestriordinatsiooni sai. 

EK