Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 7. juuni 2023 Nr 23 /
Viru praostkond
Jõhvi linn ja kogudus pidulainel
Jõhvis tähistatakse linna 85. aastapäeva. Nimelt sai Jõhvist 1. maist 1938 kolmanda astme linn. Esimest korda mainiti Jõhvit keskusena juba 14. sajandi keskpaigas ja sealset kirikut kümmekond aastat hiljem, aastal 1367. Nüüdne pühakoda on siiski uuem ja sai praeguse väljanägemise 1875. aastal.
Ei jäänud koguduski linna pidustustest kõrvale, 27. mail peeti kirikus ajaloohommik ning kuulata sai Alutaguse mõisnikest Euroopa poliitikas. Huvilised pääsesid kirikut uudistama ja sealses kindluskirikus on, mida vaadata – keldrist kellatornini. Pärast ajaloohommikut andis kontserdi Soome meeskoor Metsot.
28. mail oli Jõhvi kogudusel külas poolsada inimest Tartu Pauluse kirikust ja jumalateenistusel jutlustas õpetaja Marek Roots. Jõhvi õpetaja Peeter Kaldur (fotol seisab) kiidab nooremat ametivenda sisuka jutluse eest. Pärast istuti veel koos lõunalauda. „Meil on linnaga hea koostöö, aitavad, kui vaja,“ kiitis vaimulik linnavalitsust.
Jõhvi päeval tunnustati ka sealse metodisti koguduse pastorit Artur Põldu raemedaliga. Teda tänati kogukonnaelu edendamise ja hea koostöö eest vallaga. Kümme aastat tagasi kirjutas temast ka kirikuleht, sest siis avas ta Jõhvis puuetega lastele tugikodu Päikesekiir.
Rattaretk viis Narva ja Pühajõe kirikusse
Mais, täpsemalt 19.–21. maini toimus sel aastal juba 31. korda rattaretk, mis seekord viis Ida-Virumaale ja oli saanud pealkirjaks „Kuidas elad, Narva?“.
MTÜ Roheliste Rattaretk korraldatud ja kolm päeva kestnud retke kava kutsub mõtlema, kuidas leida endas jõudu ja ka aega mõnel järgneval aastal osalejatega ühineda. Sel aastal sai retke käigus kuulda Eesti ja Vene suhetest minevikus ja tänapäeval, käia II maailmasõja jälgedes, vaadata filmi „1944“. Ajaloolane Küllo Arjakas rääkis Sinimägede memoriaalist ning külastada sai muuseumi. Kohtuti kunagise Virumaa metsavenna, paari aasta pärast sajandat sünnipäeva tähistava Ruuben Lamburiga, kes on hinnatud esineja nii sõjameeste kui ajaloohuviliste seas. Tema mälestusi on võimalik ka Youtube’is kuulata. Käidi ka Ahtme Püha Joosepi kirikus ning Vaivara kalmistul. Narvas külastati sealset suurkirikut.
Pühapäeval olid retkelised Pühajõe kirikus. Koguduse juhatuse esimees Merle Põllumäe ütleb, et korraga kõik retkelised kirikusse ei mahtunudki. Tema sõnul käib üle nädala toimuval jumalateenistusel tavaliselt neli inimest. Septembris on aga sealses pühakojas laulatus.