Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vahastu kiriku sünnipäev tõi inimesed kokku

/ Autor: / Rubriik: Kogudus, Uudised / Number:  /

Nelipühal tähistas Järva praostkonna Vahastu kogudus kontsert-jumalateenistusega oma pühakoja 140. sünnipäeva. Piduliste seas oli vähemasti üks, kelle vanaema viibis kiriku pühitsemisel.

22 aastat koguduse juhatuse esimehe ametit pidav ja eelmisel aastal EELK aasta juhatuseesimehe tiitli pälvinud Andres Murumägi ütles Eesti Kirikule, et aastapäeva tähistamine läks korda. Kontsert-jumalateenistusel osales umbes 60 inimest ja sündmusele lisas pidulikkust Juuru koguduse segakoor Miikael. Pärast jumalateenistust laulis Jaan Pehk ehk Orelipoiss ja külalisi võõrustati pidulauas. 

Hooldajaõpetaja Kalle Kõiv tõi samuti esile rohke osavõtu väikese maakoguduse pühakoja aastapäeval. „Muljed on positiivsed. Kuna kord kuus peetaval teenistusel käib tavaliselt 3–4 inimest, siis huvi oli rohkem, kui mina oskasin oodata. Sünnipäevalapse tervis on hea. Kirik on hästi hoitud. Katus on vahetatud, elektrisüsteem uuendati eelmisel aastal,“ ütles õp Kõiv rahulolevalt ja lisas: „Seda kõike tänu juhatuse liikmetele ja eriti juhatuse esimehele Andres Murumägile. Mõnikord Jumal ei anna palju inimesi, aga need, keda annab, on väga tublid ja teevad mitme eest.“

Külas oli Järva praostkonna praost Katrin-Helena Melder, kes oli palutud jutlustama. Sünnipäevalast ja kogudust tervitas sõpruskoguduse Piirsalu esindus eesotsas õpetaja Kari Antero Tynkkyneniga.Vahastu kogudus on meie kogudustest üks väheseid, kellel on sõpruskogudus meie kiriku koguduste seas. Andres Murumägi sõnul tekkis mõte valida Piirsalu kogudus ajalugu uurides: „Oleme ajalooliselt seotud.1853. aastal ostis Vahastu mõisa Ferdinand von zur Mühlen ja toetas Vahastu kiriku ehitust poole summa ulatuses. Ferdinand oli sündinud Kullamaa kihelkonnas Piirisalu mõisas, kuhu tema vend Arthur von zur Mühlen 20 aastat varem ehitas Piirsalu kiriku.“

Sõprus Piirsalu kogudusega algas ajal, mil seda teenis praegu pensionipõlve pidav õpetaja Ants Leedjärv, kes oli kohale tulnud koos Vahastust pärit abikaasa Tooni Leedjärvega. Just Tooni Leedjärv oli see, kes vereliini pidi ühendas kiriku 140. aastapäeva tema pühitsemisega 29. mail 1883. aastal, kuna tol päeval oli kirikus tema vanaema.

Kätlin Liimets

Vaata galeerid! Fotod Kristjan Veges.