Väike ja kogukondlik. Innovaatiline ja vajaduspõhine
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 13. oktoober 2021 Nr 39 /
Nii reklaamib end järgmisel sügisel Tartus uksed avav uus kool, Karolini kool. Tegu on luterliku Peetri kooli filiaaliga, mis mõeldud erituge vajavatele lastele.
Noor Peetri kool on võtnud endale uue väljakutse. Tänu haridus- ja teadusministeeriumi toetusele avab ta uuel õppeaastal kogupäevakooli sügava, raske ja mõõduka intellekti- ning liitpuudega õpilastele, olles esimene omataoliste hulgas. Erikoole, kus õppetöö toimub põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava alusel, on Tartus teisigi.
Ent luterlik Peetri kool teeb ajalugu, ühendades hariduse, sotsiaal- ja tervishoiu valdkonna üheks tervikuks. Järgmisel õppeaastal avatakse Pikal tänaval uus kool, kuhu võetakse vastu 12 õpilast. Maksimaalselt saab koolis õppida 24 last, ütleb Peetri kooli direktor Tarvo Siilaberg. Õppehoone saab olema igati tänapäevane ja lapse arengut toetav. Sinna on plaanitud teraapiabassein, tunnetustuba, soolakamber, kui loetleda neid ruume, mida tavakoolist ei leia.
Kooli sünni tingis reaalne vajadus. Kooli eestvedaja Monika Õun on kõnelenud oma tütrest Karolinist, kes sündis haruldase geenidefektiga. Lapse võimaluseks haridust omandada oli siiani vaid ülerahvastatud Maarja kool, mis tugiteenuseid ei osuta. Ilma selleta aga lapsevanem praktiliselt tööl käia ei saa, on ta selgitanud.
Monika Õun on öelnud, et Tartus võiks olla kool, mis pakuks igale lapsele võimetekohast haridust ning samas vajalikke tugi- ja tervishoiuteenuseid. Seda tühimikku hakkabki täitma Karolini kool. Kooli loomisel on appi tulnud organisatsioon noorte naiste liikumine Ladies Circle Estonia, mis ühendab Eestis kümmet klubi, mille motoks on „Sõprus ja abivalmidus“.
Rita Puidet