Vaikuse jooga® kutsub palvele
/ Autor: Ulla Lumijärvi / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 16. oktoober 2024 Nr 38 /
Vaikuse jooga harjutus on nagu miniretriit, kus liigutakse saavutuste asemel lõdvestuse ja enese vastu armuliku hoiaku kujundamise sisemiste kogemuste juurde.
Oma keha kuulamine, teraapilised liigutused ja asendid, enesesse süüvimine ja palve. Nii ma enamasti vastan, kui keegi küsib, mida tähendab Vaikuse jooga. Soome haiglapastor ja joogaõpetaja Heli Harjunpää on töötanud välja kristliku jooga, Vaikuse jooga®. See on kristlik harjutuste kompleks, mis teeb head kogu kehale ja sobib kõigile. Joogatunde viivad läbi vajaliku koolituse läbinud Vaikuse jooga juhendajad.
Kesksel kohal kristlik arusaam armust
Heli Harjunpää kasutab Vaikuse jooga harjutuste kohta mõistet vaikusekümblus. Tundlikult juhendatud, keha toetavad liigutused, piiblisalmid ja lühikesed palved ning rahulik hingamine lõdvestavad, aitavad endasse süüvida ja sisemist vaikust kogeda.
Harjutuste liigutused ei sunni liigselt pingutama, äärmuslikke asendeid ei kasutata. Oluline pole jälgida, milline liikumisjoonis väljapoole paistab, igaüks teeb liigutused omal viisil, oma keha kuulates. Vaikuse joogas on kesksel kohal kristlik arusaam armust ja Jumala kõikehõlmavast armastusest.
Füüsiliste saavutuste asemel lõdvestus ja armulikkus
Vaikuse jooga teoloogias on rõhuasetus kohalolekul, tõelisuse tunnetamisel, avatusel, südamlikkusel, rahul, armastusel, hoolimisel, armulikkusel, helladel liigutustel, empaatial, vastuvõtmisel, hea edasi andmisel. Keskmes on ühendus elu allika, Jumala armastuse ja Kristuse valgusega. Vaikuse jooga on alati ka ühine harjutus, kus liigume koos teiste rühma liikmetega üheskoos vaikuse teel Püha Vaimu juhtimisel. Sellest sünnib armastus, mida juba harjutuste ajal edasi anname ning ühtlasi toome ka endale rahu ja headust.
Vaikuse jooga asendid ja pehme liikumine teevad head kogu kehale, kuid kutsuvad ka oma elus teadlikkuse süvendamisele. Teadliku kohalolu kaudu võib leida seda, mis on tõeline nii kehas, meeles kui ka tunnetes, kogu meie olemuses. Harjutuse eesmärgiks on teha ruumi oma sisemisele vaikusele, endasse süüvimisele, rahutute mõtete peatamisele. Sellest võib leida sisemise rahu, tasakaalu ja elu valguse just praegusesse hetke ja kogu elu jaoks.
Keha kui Püha Vaimu tempel
Kristliku traditsiooni, palve ja jumalateenistuste liturgia juurde on alati kuulunud žestid ja liikumine: juba ainuüksi käte ristamine ja pea langetamine on liikuv ja kehaline palve. Palve on põlvitamises, ristimärgi tegemises ning käte või näo Jumala poole tõstmises. Vaikuse joogas on kaasatud kogu keha jalataldadest sõrmeotsteni ja pealaeni. Tõeseks saab Pauluse ilus mõte kehast kui Jumala templist: „Või kas te ei tea, et teie ihu on teis oleva Püha Vaimu tempel, kelle te olete saanud Jumalalt, ning et teie ei ole iseenese päralt?” (1Kr 6:19)
Jooga on mahukas üldmõiste ja seda võib võrrelda muusikaga: nagu muusikažanre, nii on ka joogastiile väga palju ja väga erinevaid. Vaikuse jooga aluseks on aastatuhandeid arendatud jooga asendid ja liigutused. Kehaliste harjutuste, teadlike mõtete ja sisemise vaikuse kaudu tunnetame sügavamalt kohalolekut oma elus. Ühendus iseenda, teiste inimeste ja Jumalaga võib täiustuda ja uut ulatust omandada. Harjutuste eesmärk on, et neist saadud head antakse edasi armastusest teiste inimeste, loomade ja kogu loodu vastu.
Lihtne, sõnatu ja vastuvõtlik palve
Vaikuse jooga vaimne mõõde on ühenduses kristluse tagasihoidliku eluviisiga. Eemale tõmbumine, lihtne, vaikne ja vastuvõtlik palve suunab keskendunud palve seisundisse, kontemplatsiooni. Selles seisundis olles seisame Jumala ees midagi nõudmata, usaldades ja vastu võttes.
Armulikkus ja avardunud meel saavad harjutuste, palvete ja piiblisalmide kaudu uue mõõtme. Neis jääb ruumi ka isiklikele kogemustele. Usaldus hea vastu iseendas ja teistes kasvab ning tugevneb. Sellest algab muutus, mille kaudu võime kasvada iseendaks ning koguda oma ellu lähedalolekus peituvat jõudu ja kaitstuse tunnet.
Vaikuse jooga on toonud minu ellu rõõmu, õnnelikkust ning kõikevõitva armastuse ja armulikkuse kogemust. See on olnud turvaline teekond, mis kannab mind läbi elu. Olen jõudnud koju, saan olla Jumala armastuse valguses, kogeda sisemist rahu, rõõmu ja lõdvestust, olla ühenduses teiste inimeste ja kogu looduga. (Heli Harjunpää)
Ulla Lumijärvi
pastor, Vaikuse jooga õpetaja ja juhendaja
Tõlkinud Ann Tamme
Ulla Lumijärvi viib Vaikuse joogat tutvustava koolituse läbi 28. oktoobril kell 10–17 EELK Usuteaduse Instituudis, Pühavaimu 6, Tallinn. Koolitustasu, mis sisaldab kerge eine, on 25 eurot. Info ja registreerumine Kerstin.Kask@eelk.ee.