Valimised olid põhjalikult ette valmistatud
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 7. november 2012 Nr 43 /
Tallinna Jaani koguduse täiskogu valis pühapäeval, 4. novembril järgnevaks neljaks aastaks uue nõukogu.
Eelhääletusel sai osaleda 28. oktoobrist 3. novembrini. Üles oli seatud 37 kandidaati, nõukogusse valiti 30 liiget ja viis asendusliiget. Koguduses on ligi 1800 valimisõigust omavat täiskogu liiget.
Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu sõnul ei ole kerge suure koguduse puhul leida üles just need inimesed, kes üheskoos suudaksid teha oma kogudusele parimat. Tallinna Jaanis tehti valimistele põhjalikku eeltööd ja tulemusega võib rahul olla: nõukogusse kuulub oma ala tippe ja tublisid inimesi mitmest vallast. «Nüüd on oluline nende erinevate inimeste paljusid häid ande ja oskusi nõukogus ja selle alatoimkondades ning juhatuses parimal võimalikul viisil välja tuua,» ütles koguduse õpetaja.
Suvel sõitis koguduse juhatus mõneks päevaks Kihnu saarele, et seal rahus nõu pidada. «Vaatasime üle koguduse arengukava, et uuele juhatusele ja nõukogule teatepulk üle anda, ja teise asjana vaagisime, kellele väga paljude seast teha ettepanek kandideerida uude nõukogusse,» selgitas Tammsalu. Edasi tulid juba konkreetsed läbirääkimised isikuti.
Infot sai mitmelt poolt
Juba üle kuu aja enne valimisi sai kandidaatidega tutvust teha infolehe lisavihiku vahendusel, mida trükiti nii palju, et jagus kõigile huvilistele. Sama teave kandidaatide ja valimiste kohta oli ka kirikus stendil ja koguduse kodulehel. Kõigil kandidaatidel paluti enda tutvustamiseks vastata lühidalt viiele küsimusele ja lisati kandidaadi pilt. Täiskogu koosolekul said kõik kohal olnud kandidaadid enda tutvustamiseks minuti jagu aega.
Kolmandik nõukogu liikmekandidaatidest on uued. «Enam-vähem sama seis on olnud ka varem. On teatud inimesed, kes aktiivselt kohal käivad ja panustavad koguduse töösse, kuid paratamatult on neidki, kes ei saa kohal käia või kes ei suuda isegi nelja aastaga nõukogu töösse sisse elada. Väljalangemisi on ka vanuse tõttu.
Kihnu nõupidamise üks järelm oli see, et andis kõigile olemasoleva nõukogu liikmetele võimaluse uuesti kandideerida, lisandus veel paarkümmend uut nime. Lootsime, et ka koguduse liikmed esitavad kümne allkirjaga kandidaate, kuid seekord seda ei juhtunud.»
Tammsalu usub, et see võib näidata koguduse suurt usaldust juhatuse vastu. Juhatus tutvustas koguduse töötegijatele varakult kandidaate. «Usun, et see valik ja põhjendused olid arusaadavad.» Suure koguduse plussiks peab Tammsalu sedagi, et valimiste tehnilise poole töö teevad koguduse töötegijad ja vabatahtlikud, õpetaja ei pea ennast sinna segama.
Nõukogu annab nõu
Missugune on hea nõukogu? Tammsalu ütleb, et nõukogu ei tohiks koosneda kuulekatest kummitemplitest – liikmetest, kes õpetaja iga liigutust alati vaid heaks kiidavad. Õpetaja vajab abi, mis ei tähenda aga ainult nõusolekut. Koguduse nõukogu ei ole nõusolekut jagav, vaid nõu andev organ. See nõu võib mõnikord olla õpetaja arvamusest täiesti erinev. Tuleks vaadata, et nõukogus oleks inimesi erinevatelt elualadelt ja erinevate oskustega, kelle ühine eesmärk oleks koguduse elu paremaks muuta.
Valimiste aeg algas 4. novembrist, sel päeval olid valimised EELK kodulehe andmetel ainult paaris koguduses.
Tiiu Pikkur
Valimised EELKs
Koguduste juhtorganid valitakse 4.11.12–3.03.13.
Praostkondade nõukogude ja kirikukogu liikmed valitakse 3.03.–31.05.13.
Vaimulike konverents valib kirikukogu liikmed 1.01.–28.02.13.
Kirikukogu komisjonide liikmed, konsistooriumi valitavad assessorid, kantsler, kirikukohtu ja EELK nõukogude liikmed valitakse kirikukogu istungjärgul 26.–27.11.13.