Vana hea piiblikursus ehk pidulikult Põltsamaal

/ Autor: / Rubriik: Koolitus, Lugejate kirjad, Teated / Number:  /

Peale selle, et EELK Misjonikeskuse piiblikursus Põltsamaal täidab kahtlemata oma eesmärki aidata inimesi Jumalale lähemale isikliku vaimse kasvamise ja teadmiste omandamise kaudu, valdas mind  2023. aastal sellel kursusel osaledes mitmel puhul sõna otseses mõttes pidulik tunne.

Piiblikursus Põltsamaal. Foto: Kaido Soom

Mis tekitab Põltsamaale piiblikooli minnes piduliku tunde? Nii et tahad end pidulikumaks sättida, enne kui teele asud? On’s see – kellel lühem, kellel pikem – palverännak, mis tuleb ette võtta, et kohale jõuda Põltsamaale, mis on asukohalt Eestis sama meeldivalt justkui kirik keset küla?

Roosisaare kiriklas

Või loob seda pidulikkust too konkreetne paik Põltsamaal – lausa majesteetlikuks kujundatud Roosisaar, kuhu meid oodatakse? Ja Roosisaare pargis asuv kirikla, kus ei saa jääda märkamata, kui hästi sujub koostöö saali, köögi ja tubade korruse vahel. Igal sammul on tunda, et kõik on siin detailideni läbi mõeldud. Kordagi ei pea kimbatusse sattuma ega küsima, mis ma söön, mis ma joon või mis ma järgmisena teen.

Või on tunne pidulik hoopis sellepärast, et Põltsamaa piiblikursus kestab läbi nelja aastaaja, mis tähendab, et kord õitsevad jõe ääres varsakabjad, siis ülased-sinililled ja edasi juba pikalt roosid, mida novembris asendavad tuledega ehitud pergolad, mis lumise Roosisaare ebamaiselt särama panevad?

Jumalikult oikumeeniline

Selle erilise tunde taga võib olla ka teadmine, et Põltsamaa on koht, kus sõjas kahjustatud kirik suudeti üles ehitada ja seda vahetult sõjajärgsel ajal.

Kindlasti pole vähem oluline asjaolu, et peale Põltsamaa elanike endi on kursusele tulijaid ka n-ö Sõrvest ja Säärest, nt seekord nii Imaverest, Amblast, Kambjast kui Nõvalt, mis juba iseenesest loob haruldase võimaluse kohata nii mitme kandi (koguduste) inimesi.

Kui eelnevalt mainitu põhjal võib kogu kursuse õhustiku Marju Lepajõe moodi kokku võtta sõnaga ’jumalik’, siis ühtlasi ollakse siin n-ö kahe jalaga tänases päevas, mis tähendab, et kursus on kui mitte lausa oikumeeniline, siis moodsalt öeldes hea ligipääsetavusega, st haakuda saavad väga erineva taustaga huvilised. Avarapilgulisus oli see märksõna, mis tuli keelele, kui kursuse lõpul kõik koos kokkuvõtteid tegime ja tänusõnu ritta seadsime.

Oluline on lisada, et Põltsamaa piiblikursus poleks see, mis ta on, kui ettekandjatele (üheksal kohtumisel oli meil kokku 10 loengupidajat) ei sekundeeriks Põltsamaa kirikuõpetaja Markus Haamer ja Juuru kirikuõpetaja Kalle Kõiv, kes on kursuse projektijuhid ja kes vahel seovad otsi kokku, aga vahel ka intrigeerivad, kui see aitab teemat edasi arendada.

Armulaud lisab i-le täpi

Reedeõhtune osadusring oli nähtus omaette. Kuna kohtutakse kord kuus, on osalejad oodatud rääkima sellest, mis eelneval kuul läbi elatud ja mida kogetud. Haruldane on see, et isegi mõningane heietamine mõjus siin asjakohasena.

Ja veel. Üks kohtumine Põltsamaal vältab vähem kui 24 tundi, ja ometi jääb tunne, et toimub palju ja pika aja jooksul. Niivõrd õnnestunud on kursuse formaat, kus reedeõhtune ühine söömaaeg läheb sujuvalt üle osadusringiks, mille lõpetab piiblitund, mille käigus arutletakse koju lugeda antud kirjakoha üle.

Sisulise poole pealt oli silmi avav kogeda, et hommikupalvuse pidamise ülesanne võib paras proovikivi olla. Ja seda ka siis, kui laulukohti saadab orelil Põltsamaa koguduse muusikajuht Margit Haamer, kes ühtlasi hoolitses kogu kursuse muusikalise poole (ja mitte ainult!) eest.

Kui pidulikkuse tunne võib subjektiivselt tugevam või nõrgem olla, siis armulaua jagamine iga kohtumise lõpus lisas i peale igavikulise väärikuse täpi.

Järgmine EELK Misjonikeskuse piiblikursus algab 9. veebruaril. Lisainformatsiooni saab https://misjonikeskus.ee/taiskasvanute-piiblikursus/, tel 5624 6717.

Markus Haamer

Põltsamaa koguduse õpetaja

Kursusel osalenute mõtteid

  • Piiblikoolis osalemine meeldis mulle väga. See oli ühtviisi nii ennastarendav kui ka sisemist rahu pakkuv tegevus. Läksin piiblikooli sooviga nii Piibli kui ka kiriku kohta rohkem teada saada. Lõppkokkuvõttes võib öelda, et sain rohkem, kui oskasin oodata. Sain tundma väga erinevaid ja huvitavaid Eesti kirikuõpetajaid ning leidsin endale toredad ja toetavad kaasteelised.
  • Reedeõhtune osadus andis igaühele võimaluse ennast väljendada, oma küsimustele vastuseid ja nõuandeid saada, teisi kuulata ja üheks pereks kasvada. Kursuse lõpetamine Põltsamaa kirikus, kus meid õnnistas ka piiskop Joel Luhamets, oli eriline sündmus, pärast mida ootas meid veel pidulik lõunasöök. See kursus innustab edasi õppima ja rohkem osalema kogudusetöös. Aitäh teile, kallid „klassikaaslased”, et oleme kasvanud nagu üheks pereks, kus on head suhted, rõõm üksteisest ja Jumala õnnistus.

Loengute ajal tehtud ülestähendusi

  • Hetke, milles oleme, loob Jumal. Hetkes on koos minevik, olevik ja tulevik.
  • Inimeseks olemiseks vajame osadust Jumalaga.
  • Jeesuse sõnad pole mitte käsk, vaid tarkus, eluhoiak.
  • Jeesus oli preester, kes oli ise ohvritall.